Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Uživatelé u nás ve firmě používají jak Windows10(60%) tak Linux - Fedora, Ubuntu, Arch ... (25%). Zbytek používá Mac.
Po obrovských problémech s kvalitou Dell Latitude za poslední 2 roky jsme se rozhodli změnit vendora našich pracovních strojů.
Již od spuštění Steamu na linuxu jsem se vrátil do studentských let a začal opět hrát hry :) Teď steam na čas opouštím - začal jsem hrát WOT!
O WOT vím už dlouho, ale odmítal jsem jej hrát, pokud nebude spustitelný pod linuxem, teď se dá úplně bez problémů spustit pod wine - resp. pomocí playonlinux.
Instalaci zvládne i průměrný BWU*
Pokud máte Fedoru tak můžete postupovat podle obrázků.
btw: Můj notebook je Lenovo Thinkpad x230
*BWU - blbý(vlastně běžný) windows uživatel
DOPLNĚNÍ: Aplikace padá při aktualizaci - je třeba vypnout torrent stahování(viz diskuze níže)
Řešil jsem problém s tím, že jsem měl téměř vytuhnutý server, ale na ssh se ještě dalo dostat.
init 6, shutdown, kill defunct procesu - nepomáhal.
Po hledání na internetu jsem našel řešení, které je sice jednoduché, ale má příznaky hard resetu :)
FORCE REBOOT:echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrqFORCE SHUTDOWN:
echo b > /proc/sysrq-trigger
echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq
echo o > /proc/sysrq-trigger
Problém tedy vyřešen a nemusím čekat na asistenci, až mě server někdo manuálně resetne.
Rozhodl jsem se podělit o jeden delikátní problém, na kterém jsem se vymáchal tento víkend
Po delší době jsem byl nucen k upgradu serveru, na kterém běží Fedorka (FC6 --> FC7)
Bohužel s upgradem jabber serveru se s polu s ním nainstaloval nekompatiblni balíček erlang R12B.
To jsem zjistil čistě náhodou, když jsem zkoušel instalaci na dalších 2 strojích, kde se ejabberd na jednom zázračně rozběhl(nainstalovala se správná verze erlang R11B-5) :))
Takže od fedorky celkem podraz ...