Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Uživatelé u nás ve firmě používají jak Windows10(60%) tak Linux - Fedora, Ubuntu, Arch ... (25%). Zbytek používá Mac.
Po obrovských problémech s kvalitou Dell Latitude za poslední 2 roky jsme se rozhodli změnit vendora našich pracovních strojů.
Již od spuštění Steamu na linuxu jsem se vrátil do studentských let a začal opět hrát hry :) Teď steam na čas opouštím - začal jsem hrát WOT!
O WOT vím už dlouho, ale odmítal jsem jej hrát, pokud nebude spustitelný pod linuxem, teď se dá úplně bez problémů spustit pod wine - resp. pomocí playonlinux.
Instalaci zvládne i průměrný BWU*
Pokud máte Fedoru tak můžete postupovat podle obrázků.
btw: Můj notebook je Lenovo Thinkpad x230
*BWU - blbý(vlastně běžný) windows uživatel
DOPLNĚNÍ: Aplikace padá při aktualizaci - je třeba vypnout torrent stahování(viz diskuze níže)
Řešil jsem problém s tím, že jsem měl téměř vytuhnutý server, ale na ssh se ještě dalo dostat.
init 6, shutdown, kill defunct procesu - nepomáhal.
Po hledání na internetu jsem našel řešení, které je sice jednoduché, ale má příznaky hard resetu :)
FORCE REBOOT:echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrqFORCE SHUTDOWN:
echo b > /proc/sysrq-trigger
echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq
echo o > /proc/sysrq-trigger
Problém tedy vyřešen a nemusím čekat na asistenci, až mě server někdo manuálně resetne.
Rozhodl jsem se podělit o jeden delikátní problém, na kterém jsem se vymáchal tento víkend
Po delší době jsem byl nucen k upgradu serveru, na kterém běží Fedorka (FC6 --> FC7)
Bohužel s upgradem jabber serveru se s polu s ním nainstaloval nekompatiblni balíček erlang R12B.
To jsem zjistil čistě náhodou, když jsem zkoušel instalaci na dalších 2 strojích, kde se ejabberd na jednom zázračně rozběhl(nainstalovala se správná verze erlang R11B-5) :))
Takže od fedorky celkem podraz ...