Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Uživatelé u nás ve firmě používají jak Windows10(60%) tak Linux - Fedora, Ubuntu, Arch ... (25%). Zbytek používá Mac.
Po obrovských problémech s kvalitou Dell Latitude za poslední 2 roky jsme se rozhodli změnit vendora našich pracovních strojů.
Již od spuštění Steamu na linuxu jsem se vrátil do studentských let a začal opět hrát hry :) Teď steam na čas opouštím - začal jsem hrát WOT!
O WOT vím už dlouho, ale odmítal jsem jej hrát, pokud nebude spustitelný pod linuxem, teď se dá úplně bez problémů spustit pod wine - resp. pomocí playonlinux.
Instalaci zvládne i průměrný BWU*
Pokud máte Fedoru tak můžete postupovat podle obrázků.
btw: Můj notebook je Lenovo Thinkpad x230
*BWU - blbý(vlastně běžný) windows uživatel
DOPLNĚNÍ: Aplikace padá při aktualizaci - je třeba vypnout torrent stahování(viz diskuze níže)
Řešil jsem problém s tím, že jsem měl téměř vytuhnutý server, ale na ssh se ještě dalo dostat.
init 6, shutdown, kill defunct procesu - nepomáhal.
Po hledání na internetu jsem našel řešení, které je sice jednoduché, ale má příznaky hard resetu :)
FORCE REBOOT:echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrqFORCE SHUTDOWN:
echo b > /proc/sysrq-trigger
echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq
echo o > /proc/sysrq-trigger
Problém tedy vyřešen a nemusím čekat na asistenci, až mě server někdo manuálně resetne.
Rozhodl jsem se podělit o jeden delikátní problém, na kterém jsem se vymáchal tento víkend
Po delší době jsem byl nucen k upgradu serveru, na kterém běží Fedorka (FC6 --> FC7)
Bohužel s upgradem jabber serveru se s polu s ním nainstaloval nekompatiblni balíček erlang R12B.
To jsem zjistil čistě náhodou, když jsem zkoušel instalaci na dalších 2 strojích, kde se ejabberd na jednom zázračně rozběhl(nainstalovala se správná verze erlang R11B-5) :))
Takže od fedorky celkem podraz ...