MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Zdravim vsechny vespolek. Vzhledem k "sile" USD poslednich dni je obzvlaste vyhodne nakupovat elektorniku a PC v USA. Jelikoz ale nikdo blizky zrovna neni v USA a ani ja se na cestu v dohledne dobe nechystam, rad bych prostrednictvim tohoto zapisku poprosil o cenne rady a zkusenosti.
Vim ze na toto tema probehlo zde na ABC hodne diskuzi, predevsi o tom jak zasilku posilat. Rad bych se ale nyni zeptal jake zkusenosti mate napriklad se zasilkovousluzbou.com, pripadne s jinymi, pokud existuji.
Jeste bych mel asi zminit co bych chtel koupit. Jednalo by se o NB IBM T61 cca v hodnote 1400 USD.
Dekuji za odpovedi.
Tiskni
Sdílej:
Film se dá digitalizovat a digi soubory se zase běžně tisknou na papír nebo vypalujou na film.Pokud si fotky neděláš sám, tak tě trochu upřesním - film se digitalizuje a fotky ti vytiskne tiskárna.
Nechápu co chceš říct tím, že "Pokud si fotky neděláš sám...".Udělat si sám obecně znamená, že danou práci (úkol) nezadáš (typicky za úplatu) někomu jinému, aby ji udělal místo tebe, ale vykonáš ji osobně. V případě "udělat si fotky sám" to znamená zavřít se do temné komory, vzít zvětšovák a film, vložit film do zvětšováku a osvítit fotografický papír. Tento je posléze vložen do roztoku vývojky, který zajistí (zjednodušeně), že se na papíře objeví obraz. Pak jsou nutné ještě další kroky, ale nchci zabíhat do podrobností. Už je to jasnější?
Časem si nějaký digitál taky pořídím (místo expozimetruTvůj postoj k digitálům se fakt nezapře)
Vůbec by mi nevadilo mít v brašně analog i digi, ale zatím pro mě nemá digi ekonomicky smysl.No, to pro mě právě nemá smysl používat film. Zatím jsem holt greenhorn, takže ocením, když můžu vyfotit a přitom nic neplatit. Film má pro mě tu nevýhodu, že není zdarma :-/
A digi projekce, to je utrpení...Lze to nějak upřesnit? Pro mě je utrpení, když připojím k notesu CRT monitor. Barvy jsou tam hrozné. Ale v tomto případě nevím, co tím myslíš...
Za ty prachy dostanu kromě snímače taky archivační medium, a to velice spolehlivé a dlouhotrvající.Fotíš na poslední zbytky zásob Kodachrome 120 ISO 64?
Ale zas ho nemůžu snadno manipulovat, což já vidím jako výhodu.Něco na tom asi bude. Učitel na Design nám také říkal, že ideální fotka je taková, která se nemusí upravovat. Jenže co například uděláš s filmem, když vyfotíš fotku ve špatném počasí. Je pod mrakem a vyleze ti z toho fotka, které "chybí nebe". Má ho prostě mléčně bíle. A převádět do černobílé fotky se zrovna také nechce, ztratilo by to právě ty hezké barvy končící zimy. Popisuji situaci, která se mi reálně stala při focení. Ostatně, původní fotku jsem umístil na svém serveru. Můžeš ji patřičně zkritizovat
Je treba kupovat veci s mezinarodni zarukou. V pripade T61 zminovane v blogpostu tam pokud si dobre vzpominam je.
Jinak jakym zpusobem "maskujete" veci, aby prosli bez cla a DPH? Lze to vlastne jeste udelat?