Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
/bin/sh
nebo cokoliv jineho), kterou vola nejaky systemovy program bezici pod rootem. Rekneme, ze ma nekdo treba v cronu uvedeno, ze se kazdou hodinu spusti skript /usr/local/bin/skript
, typicky nejake zalohovani apod. Pokud se utocnikovi podari nahradit ten skript svym vlastnim programem, pak diky tomu ze treba cron
bezi pod rootem ziska pro svuj program UID 0.
A nebylo by pár příkladů, prosím? Budu teď na vzduch [veřejný INet] umisťovat svůj první webhostingový server a vcelku by mě tohle zajímalo ... Dík
chmod +s vas_program
. Případně, pokud uživatel nepoužívá nějaký váš program, poradit mu to v diskuzním fóru, v e-mailové konferenci…
Tenhle scenar je sice hezky, ale dost nepravdepodobny.Vsechny scenare jsou o pravdepodobnosti. Tazatel chtel vedet, jak vyrobit SUID spustitelny program. Toto je jeden ze zpusobu. Samozrejme ze zadny zaruceny zpusob neni. To bychom pak mohli resit autorizaci ve stylu RMS :D
Za druhe si nejsem jisty, ze budes mit opravneni na prepis docasne ulozene prilohy.Pravda. Tak proste budu hadat jmeno souboru a mezi stat() a open() stihnu vyrobit spravny symlink. Aplikaci pouzivajaci mktemp() je porad dost :)
jen tak stranou, SUID se pro skript nastavit nedá
Pro pořádek: nastavit se samozřejmě dá, jen nemá potřebný efekt. :-)
Pokud nepoužijeme suidperl...jen tak stranou, SUID se pro skript nastavit nedáPro pořádek: nastavit se samozřejmě dá, jen nemá potřebný efekt. :-)
Tiskni
Sdílej: