Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
/var/log$ (cat auth.log auth.log.0 ; gunzip -c auth.log.*.gz) \ | grep 'sshd.*: Illegal user' | awk '{print $8}'\ | sort | uniq -c | sort -r -n | head -n 25 915 admin 654 a 310 test 173 guest 168 user 124 oracle 100 webmaster 96 info 88 sales 82 student 79 david 78 richard 78 adm 77 alex 75 mike 75 apache 71 robert 71 paul 71 office 71 linux 70 tester 66 administrator 65 testing 65 postgres 65 johnA to to je jen malinký servřík u mě doma...
co by se mohlo ještě stát pokud bych spatně nakonfigurovalSpustíte web server pod rootem a budete na něm mít nějaký (třeba PHP) skript, který umožní číst/zapisovat libovolné soubory, spouštět libovolné příkazy; necháte na FTP server možnost komukoli ukládat neomezené množství dat; mail server nakonfigurujete jako open-relay, takže přes něj kdokoli bude moci rozesílat viry a spam; povolíte přístup do databáze komukoli, místo aby byl omezený jen na ty, kteří databázi opravdu potřebují; neomezíte maximální množství spojení / zabraného místa na disku / využití prostředků, takže jeden uživatel získá všechny zdroje pro sebe (DOS) atd. atd. Spíš bych to řekl opačně – pokud není bezpečnostní chyba způsobená přímo chybou v programu (např. buffer overflow, SQL injection), je to vždy otázka chybné konfigurace.
Tiskni
Sdílej: