Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
chrootkit -q
The following suspicious files and directories were found: /usr/lib/firefox/.autoreg Warning: Possible Showtee Rootkit installed eth0: PACKET SNIFFER(/sbin/dhclient[3262])Pustil jsem na to ještě
rkhunter -c
, ale ten nic moc nezjistil, jen tohle:
* Filesystem checks Checking /dev for suspicious files... [ OK ] Scanning for hidden files... [ Warning! ] --------------- /dev/.static /dev/.udev /dev/.initramfs /dev/.initramfs-tools /etc/.pwd.lock --------------- Please inspect: /dev/.static (directory) /dev/.udev (directory) /dev/.initramfs (directory)Mno asi nainstaluji ClamAV. Jo a
top
ukazuje 0% zombií, no já nevim co tam je... mám podezření v OpenSSHDoplním: před upgradem (jenom upgrade softwaru, tzn. apt-get upgrade, na etchovi jedu už dlouho) OpenSSH jsem asi před ~14ti dny pouštěl chkrootkit, ten dříve nic nenašel, ale teď ano
rkhunter --checkallnic nanajde. No nic, zatim ani google neporadil. Kazdopadne dik za rady a nazory.
Pro autora výše, na unixu byly pravděpodobně rootkity už v době, kdy Bill Gates programoval Basic pro AltairNo ale myslím, že neexistovaly nástroje, které by pravidelně skenovaly disk a podle signatur se pokoušeli rootkit najít. Ono už z principu je pošetilé pokoušet se z potenciálně kompromitovaného systému nalézt tu kompromitaci. Nějak mám pořád pocit, že pokud se s počítačem děje něco divného, měl by si toho všimnout především správce, ne nějaký automat se spoustou planých poplachů.
No ale myslím, že neexistovaly nástroje, které by pravidelně skenovaly disk a podle signatur se pokoušeli rootkit najít.Přiznám se, že se v této problematice příliš neorientuji, ale myslím, že existují i nástroje, které prohledávají třeba
/dev/kmem
, nebo /dev/mem
, takže skenování disku netřeba. Nevím, jak moc úspěšně se tam dokážou rootkity schovat. Navíc, každý bezpečnostní návod nabádal k vytvoření bezpečné, staticky slinkované verze těchto nástrojů (anebo kontrolu z nějakého LiveCD).
Ono už z principu je pošetilé pokoušet se z potenciálně kompromitovaného systému nalézt tu kompromitaci.To je pravda.
Tiskni
Sdílej: