Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
chrootkit -q
The following suspicious files and directories were found: /usr/lib/firefox/.autoreg Warning: Possible Showtee Rootkit installed eth0: PACKET SNIFFER(/sbin/dhclient[3262])Pustil jsem na to ještě
rkhunter -c
, ale ten nic moc nezjistil, jen tohle:
* Filesystem checks Checking /dev for suspicious files... [ OK ] Scanning for hidden files... [ Warning! ] --------------- /dev/.static /dev/.udev /dev/.initramfs /dev/.initramfs-tools /etc/.pwd.lock --------------- Please inspect: /dev/.static (directory) /dev/.udev (directory) /dev/.initramfs (directory)Mno asi nainstaluji ClamAV. Jo a
top
ukazuje 0% zombií, no já nevim co tam je... mám podezření v OpenSSHDoplním: před upgradem (jenom upgrade softwaru, tzn. apt-get upgrade, na etchovi jedu už dlouho) OpenSSH jsem asi před ~14ti dny pouštěl chkrootkit, ten dříve nic nenašel, ale teď ano
rkhunter --checkallnic nanajde. No nic, zatim ani google neporadil. Kazdopadne dik za rady a nazory.
Pro autora výše, na unixu byly pravděpodobně rootkity už v době, kdy Bill Gates programoval Basic pro AltairNo ale myslím, že neexistovaly nástroje, které by pravidelně skenovaly disk a podle signatur se pokoušeli rootkit najít. Ono už z principu je pošetilé pokoušet se z potenciálně kompromitovaného systému nalézt tu kompromitaci. Nějak mám pořád pocit, že pokud se s počítačem děje něco divného, měl by si toho všimnout především správce, ne nějaký automat se spoustou planých poplachů.
No ale myslím, že neexistovaly nástroje, které by pravidelně skenovaly disk a podle signatur se pokoušeli rootkit najít.Přiznám se, že se v této problematice příliš neorientuji, ale myslím, že existují i nástroje, které prohledávají třeba
/dev/kmem
, nebo /dev/mem
, takže skenování disku netřeba. Nevím, jak moc úspěšně se tam dokážou rootkity schovat. Navíc, každý bezpečnostní návod nabádal k vytvoření bezpečné, staticky slinkované verze těchto nástrojů (anebo kontrolu z nějakého LiveCD).
Ono už z principu je pošetilé pokoušet se z potenciálně kompromitovaného systému nalézt tu kompromitaci.To je pravda.
Tiskni
Sdílej: