Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Já mám praktickou zkušenost s OpenFilerem, ve firmě ho máme nasazený, máme na něm NTFS a poskytuje cca 1TB dat. Nemůžeme si to vynachválit.
Ja by som to s FreeNAS nevidel az tak zle. O chvilu bude final verzia a podla toho, co som videl sa urobilo vela prace, aby to bolo dobre pouzitelne a bez chyb.
BTW pouzitie ext2/3 na freensd/freebsd??? WTF? Teda chcel som napisat UFS! :)
Openfiler mohu take doporucit, mam pozitivni zkusenosti s jeho vyuzitim v kombinaci s iSCSI a NFS.
Co se tyka routeru+fw+switch, pokud chcete opravdu HW reseni, mohu vrele doporucit AlliedTelesis AR-415S, poskytuje toho daleko vice, vcetne VPN etc. za rozumnou cenu (porovnani cena/vykon/vlastnosti)
Dekuji vsem za reakce, popravde jsem predpokladal ze Openfiler zvitezi (nic proti BSD to ani nahodou).
Jeste by bylo dobre tyto dve distra srovnat na zaklade propustnosti, zateze, vyuziti RAM atd.
Nejake srovnani jsem nasel: www.scribd.com/doc/29643/OpenFiler-vs-FreeNAS
V jejich dokumentaci jsem nasel:
Openfiler is built upon the Red Hat Linux distribution and RHAS is the chosen mechanism to support high-availability / failover for Openfiler
Jeste k FreeNAS, od verze 0.69b1 by podporu mel myt take:
Add 'lagg' link aggregation and link failover interface support (kernel).
Zdroj: www.freenas.org/index.php
Pro NFS server bych doporucil spis BSD - Nic proti Linuxu.
Ako HW firewall by som sa popozeral po produktoch ZyXel - mam s nimi dobre skusenosti - co malo bezat, vzdy aj bezalo. Mam priamu skusenost so ZyWall5 a ZyWall2 - mozno prave po niecom takomto sa obzerate.
Tiskni
Sdílej: