Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak mám zase jeden nápad jak si práci u PC zpříjemnit, ale netušim jestli to lze tak jednoduše jak si představuji...
O co mi tedy jde tentokrát? Velice rád u PC poslouchám hudbu a tak bych chtěl od sebe oddělit audio výstup co má jít do bedýnek (jako zdroj třeba amaroK či mplayer) a druhý co chci použít na IM komunikaci (zde může být zdrojem třeba TeamSpeak či Skype)
Je mi jasné, že budu asi potřebovat dvě zvukovky, ale než se pustím do jakýchkoliv pokusů, tak se chci zeptat zda-li s tím nemá někdo zkušenosti. :-)
Mám otázečku u které netušim jestli patří do fóra, takže se raději zeptám tady :-)
Mám doma jako distro gentoo a pokud se pokusím kompilovat cokoliv co závisí na QT (tak nějak jsem odpozoroval, že používá qmake) tak se mi začne sekat mašina. Copak to znamená? Myš reaguje VELICE pomalu, vstup z klavesnice je ignorován (až poté co se vše vrátí do normálu se všechny stitsky "provedou"), hodiny v pravo dole taktéž ukazují pořád stejný čas. "Zaseknutí" grafiky by se dalo přežít, jenže mašina přestane odpovídat i sítově - jako by byla vyplá. Navíc toto "řádění" na 100% nepřežijou všechny spuštěné JAVA aplikace (typicky Azureus, OO.o) a i některé další - při poslédní kompilaci (jenom program kile) spadlo dhcp & pdnsd...
Tak když už jsem si ulevil, tak bych se chtěl zeptat jestli někdo z gentooistů má taky podobné problémy?
Docela jsem si dneska oblibil zapisky jedne holky co si tu zacala vest blog - byly to proste ulitle zapisky :-D. No ale pak je nekdo smazal a ten blogu uz haze chybu:
Objekt nenalezen cz.abclinuxu.exceptions.NotFoundException: Blog Kristyanka nebyl nalezen!
Nejdřív jsem si na www.abclinuxu.cz nechtěl psát blog (už totiž jeden mám - http://sexta.homeip.net), ale jedna moje paní profesorka pronesla něco, o co se prostě s vámi musím podělit ;-)