Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Casto sleduju peers pri stahovani pres torrent a skoro nikdo nepouziva sifrovani a DHT.
Zajima me jak jste na tom vy? Myslim, ze treba sifrovani je zaklad, protoze pak maji isp smulu neco sledovat.
Tiskni
Sdílej:
Ja treba pro ISP pracuju a tvuj nazor se mi tedy ani trochu nelibi!Proc by te melo zajimat co ztahuje? ISP ma tusim povinnost logovat chovani uzivatele na siti (aspon myslim), ale ze by se mi nelibilo, ze ty logy nemuzu desifrovat ... Povinnost splnis, tak proc se nad tim vztekat. Tohle byl jenom muj nazor. Rad bych si precetl ten tvuj.
Hezky jsi to rekl za me. Dik.
Nejradsi bych zavedl veskerou komunikaci sifrovane a pak si kazdy muze utrit nos. Jedna se mi o me soukromy
Takze vsichni nahodte sifrovani, kde muzete a pak uz nam do toho nikdo nebude strkat nos.
Tak je to porad pomale, ale vyuzivam. Stahovani ruznych distribuci pres torrent je parada. Navic jak mi tam nekdo poradil s pridanim tech trackeru - fungujeto. Ale malo lidi jede sifrovane, coz bych preferoval
...ale USA je země jiných mravů.Mj. v který zemi se momentálně provideři snaží zákazníkům namluvit, že síťová neutralita je blbost, kterou nepotřebují?
Myslim, ze je to obrana proti tomu, aby nekdo mohl rici, stahoval jsi toto, nebo tamto. A o to mi jde. Jestli mi nekdo rekne ano stahoval jsi, tak nemam problem. Ale kdyz sifruju, tak uz mi nerekne co jsem stahoval.
A jestli se to da rozsifrovat v nejake brzke dobe, tak pak je to na houby.
Jde mi o to, ze my uzivatele internetu bychom meli maximalne zabranit tomu, aby nejaky urednik mohl prijit k ISP a rici mu, aby vytahl co kdo stahuje. To mi dost vadi.