Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Casto sleduju peers pri stahovani pres torrent a skoro nikdo nepouziva sifrovani a DHT.
Zajima me jak jste na tom vy? Myslim, ze treba sifrovani je zaklad, protoze pak maji isp smulu neco sledovat.
Tiskni
Sdílej:
Ja treba pro ISP pracuju a tvuj nazor se mi tedy ani trochu nelibi!Proc by te melo zajimat co ztahuje? ISP ma tusim povinnost logovat chovani uzivatele na siti (aspon myslim), ale ze by se mi nelibilo, ze ty logy nemuzu desifrovat ... Povinnost splnis, tak proc se nad tim vztekat. Tohle byl jenom muj nazor. Rad bych si precetl ten tvuj.
Hezky jsi to rekl za me. Dik.
Nejradsi bych zavedl veskerou komunikaci sifrovane a pak si kazdy muze utrit nos. Jedna se mi o me soukromy
Takze vsichni nahodte sifrovani, kde muzete a pak uz nam do toho nikdo nebude strkat nos.
Tak je to porad pomale, ale vyuzivam. Stahovani ruznych distribuci pres torrent je parada. Navic jak mi tam nekdo poradil s pridanim tech trackeru - fungujeto. Ale malo lidi jede sifrovane, coz bych preferoval
...ale USA je země jiných mravů.Mj. v který zemi se momentálně provideři snaží zákazníkům namluvit, že síťová neutralita je blbost, kterou nepotřebují?
Myslim, ze je to obrana proti tomu, aby nekdo mohl rici, stahoval jsi toto, nebo tamto. A o to mi jde. Jestli mi nekdo rekne ano stahoval jsi, tak nemam problem. Ale kdyz sifruju, tak uz mi nerekne co jsem stahoval.
A jestli se to da rozsifrovat v nejake brzke dobe, tak pak je to na houby.
Jde mi o to, ze my uzivatele internetu bychom meli maximalne zabranit tomu, aby nejaky urednik mohl prijit k ISP a rici mu, aby vytahl co kdo stahuje. To mi dost vadi.