Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak nevim cim to je, ale ten SuSE 9.3 je docela bes a hruza. Po jiz dvou tydenim neustalem pouzity, jsem dosel k nazoru, ze si zase nabootnu muj debian.
Nemuzu rici, ze me veci nechodi, ale mohu rici, ze je to o dost pomalejsi nez Debian, KDE spravce souboru dost pada, nezmeneny problem z predchozi verze aneb mozilla + skype + zvuk, ktery se sice da vyresit, ale Debian je na to lepe pripraven a navic to tam lepe funguje.
OpenOffice - tak to je samostatna kapitola. Docela se mi libi nova verze. V SuSE 9.3 docela nestabilni, porad pada, hlavne kdyz je vice oken a vice programu otevreno. Ve Winech OpenOffice asi tak 10 krat rychlejsi a stabilnejsi. V Debianu nevyzkouseno, ale starsi verze v Debianu, take strasne pomala.
Asi si nedovolim odpustit vytku k Linuxu a jeho rychlosti v GUI. Proste hruza hruzouci. Jedine toto mi dost vadi.
No a na zaver - proste pokud v linuxu neni jen ta mini-instlace (cerna obrazovaka smrti ), tak to proste moc nefacha. No a kdyz GUI porovnam s Windows, tak to nepracuje vubec. Abychom byli spravedlivy, tak mam na mysli situaci, kdyz jsou naistalovany naprosto nove programy, jako treba OpenOffice
Valknut, zase samostatna kapitola pro SuSE 9.3. Nevim proc, ale proste mi tam spatne chodi. Nevim jestli je to tim, ze jsem stahnul primo balicky, ale proste po nekolika hodinach stahovani a hlavne kdyz to poradne zatizim hodne zdrojema, tak se to tvari ze to jede, ale vlastne to nejede , nebo spise prestane reagovat na vyhledavni atd.
Pozitivni bych oznacil splash screen , ktery je moc hezky. Pak take instalace ovladacu pro ATI, ktera je velice rychla a bezproblemova a nakonec funkci powermanagement. Jo a jeste nesmim zapomenout na amarok, ten je super. Java 1.5 je take dobra vec.
Tak jsem se rozhodl, ze priste radsi budu asi dotovat Debian. Ale doufam, ze se situace s Debianem take zmeni a verze budou vychazet pravidelne a nebude to takove ocesane. Alespon ten powermanagement by mohl byt uz v zakladu, abych to nemusel vse doinstalovavat.
Tiskni
Sdílej:
Nezapnul jste si ve Windows při instalaci preload? Ale mne rychlost nabíhání Firefoxe (stejně jako systému nebo KDE) příliš netrápí, ráno ho spustím a večer ukončím. Až na výjimky - jako dnes, kdy jsem si překládal 1.0.4…
Proč mi Firefox nabíhá ve win takřka hned a v linuxu to trvá asi pět vteřin? A proč pády firefoxu ve win můžu spočítat na jedný rucežeby to bylo mj. tím, že FireFox má nesrovnatelně více vývojářů windowsovských než un*xových, takže si to pro sebe optimalizují a zavlékají tam chyby, které jim ve woknech projdou, ale v systému se slušnou správou paměti to padá?
a v linuxu by mi na to nestačily ruce všech vývojářů jádra?dejme tomu, že by jádro mělo 10 vývojářů - to je 20 rukou, tedy 100 prstů dejme tomu, že by FireFox padal každou sekundu za těchto okolností, než by se vyčerpaly ruce vývojářů, trvalo by to zhruba 4×10^22 let, a to uvažuji pouze nešikovné vývojáře, u kterých není možno rozlišit více než dva stavy na jednom prstu