Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak nevim cim to je, ale ten SuSE 9.3 je docela bes a hruza. Po jiz dvou tydenim neustalem pouzity, jsem dosel k nazoru, ze si zase nabootnu muj debian.
Nemuzu rici, ze me veci nechodi, ale mohu rici, ze je to o dost pomalejsi nez Debian, KDE spravce souboru dost pada, nezmeneny problem z predchozi verze aneb mozilla + skype + zvuk, ktery se sice da vyresit, ale Debian je na to lepe pripraven a navic to tam lepe funguje.
OpenOffice - tak to je samostatna kapitola. Docela se mi libi nova verze. V SuSE 9.3 docela nestabilni, porad pada, hlavne kdyz je vice oken a vice programu otevreno. Ve Winech OpenOffice asi tak 10 krat rychlejsi a stabilnejsi. V Debianu nevyzkouseno, ale starsi verze v Debianu, take strasne pomala.
Asi si nedovolim odpustit vytku k Linuxu a jeho rychlosti v GUI. Proste hruza hruzouci. Jedine toto mi dost vadi.
No a na zaver - proste pokud v linuxu neni jen ta mini-instlace (cerna obrazovaka smrti ), tak to proste moc nefacha. No a kdyz GUI porovnam s Windows, tak to nepracuje vubec. Abychom byli spravedlivy, tak mam na mysli situaci, kdyz jsou naistalovany naprosto nove programy, jako treba OpenOffice
Valknut, zase samostatna kapitola pro SuSE 9.3. Nevim proc, ale proste mi tam spatne chodi. Nevim jestli je to tim, ze jsem stahnul primo balicky, ale proste po nekolika hodinach stahovani a hlavne kdyz to poradne zatizim hodne zdrojema, tak se to tvari ze to jede, ale vlastne to nejede , nebo spise prestane reagovat na vyhledavni atd.
Pozitivni bych oznacil splash screen , ktery je moc hezky. Pak take instalace ovladacu pro ATI, ktera je velice rychla a bezproblemova a nakonec funkci powermanagement. Jo a jeste nesmim zapomenout na amarok, ten je super. Java 1.5 je take dobra vec.
Tak jsem se rozhodl, ze priste radsi budu asi dotovat Debian. Ale doufam, ze se situace s Debianem take zmeni a verze budou vychazet pravidelne a nebude to takove ocesane. Alespon ten powermanagement by mohl byt uz v zakladu, abych to nemusel vse doinstalovavat.
Tiskni
Sdílej:
Nezapnul jste si ve Windows při instalaci preload? Ale mne rychlost nabíhání Firefoxe (stejně jako systému nebo KDE) příliš netrápí, ráno ho spustím a večer ukončím. Až na výjimky - jako dnes, kdy jsem si překládal 1.0.4…
Proč mi Firefox nabíhá ve win takřka hned a v linuxu to trvá asi pět vteřin? A proč pády firefoxu ve win můžu spočítat na jedný rucežeby to bylo mj. tím, že FireFox má nesrovnatelně více vývojářů windowsovských než un*xových, takže si to pro sebe optimalizují a zavlékají tam chyby, které jim ve woknech projdou, ale v systému se slušnou správou paměti to padá?
a v linuxu by mi na to nestačily ruce všech vývojářů jádra?dejme tomu, že by jádro mělo 10 vývojářů - to je 20 rukou, tedy 100 prstů dejme tomu, že by FireFox padal každou sekundu za těchto okolností, než by se vyčerpaly ruce vývojářů, trvalo by to zhruba 4×10^22 let, a to uvažuji pouze nešikovné vývojáře, u kterých není možno rozlišit více než dva stavy na jednom prstu