Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Bude-li schválena chystaná regulace nebankovních poskytovatelů úvěrů, zničí to zřejmě cca 90 % firem, které v tomto oboru podnikají? To proti něčemu takovém opravdu nikdo neprotestuje? Který obor bude zlikvidován jako další?
Ministerstvo vnitra vyřadilo tři prezidentské kandidáty. Prý na základě toho, že měli nadlimitní počet neplatných podpisů pod příslušnou peticí. Jenže už na první pohled bylo vidět, že tu něco nehraje...
Tak na ministerstvech se prý dohodli, že nebudou respektovat rozsudek Nejvyššího správního soudu a nebudou poskytovat informace, které poskytovat musejí: „Naši náměstci byli velmi pro to, abychom vám ty informace o platech a odměnách poskytli. Rádi by totiž věděli, kolik mají náměstci na jiných ministerstvech. Ale v rámci kolegiality s ostatními úřady jsme to nakonec zamítli.“
Je to už více než čtvrt roku, co jsem sepsal a odeslal připomínky k návrhu nového Občanského zákoníku. Nyní jsou tu informace o aktuálním vývoji.
Na nedávný blogpost Lákavé, ale... mi přišla reakce od Jiřího Jirsy z kanceláře evropské poslankyně Zuzany Roithové. Stejný text se objevil i v diskusi. Uvádím ho zde v plném znění.
Evropský parlament schválil (viz též TZ na domovské stránce) návrh české poslankyně Zuzany Roithové, podle které by provozovatelé e-shopů a jiných podobných služeb museli zasílat zboží nebo poskytovat služby do všech členských států. Na jednu stranu je to lákavá vize, skrývá ale jedno velké úskalí.
Neuvěřitelné se stalo skutkem. Na včerejší mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny sice opět neprošlo několik populistických návrhů (jako již notoricky známé "třinácté důchody"), zato ale poslanci odhlasovali něco, co málokdo čekal. Zrušili si totiž většinu své poslanecké imunity.
I to nejhorší peklo občas zamrzne. Sice jsem vždycky tvrdil, že do politiky nikdy nepůjdu (podobně, jako jsem tvrdil, že nebudu blogovat), začínám uvažovat o změně postoje. Ne, nikterak to nesouvisí s vaječnou kampaní... (UPDATE 24.6.2009)
Dnes si trochu zahraji na věštce a zkusím předpovědět, jak bude vypadat prvních 30 dní, kdy bude ve své funkci nový ministr zdravotnictví David Rath. Že nebude? Ale bude, všechno tomu zatím nasvědčuje. A znovu opakuji, kdo to nechce číst, ať si radši tento článek ani neotvírá.
Dnešním dnem vypršela lhůta, během které se mohl Evropský parlament postavit proti návrhu směrnice, která postupně zakáže všechny žárovky pro běžné svícení. EP nechal směrnici projít - ostatně už 17.2.2009 jeho Výbor pro životní prostředí neschválil zablokování směrnice, když pro toto zablokování hlasovalo jen 14 poslanců, zatímco proti jich bylo 44. Pokud je toto ukázka toho, jak bude situace v EU vypadat i u dalších takových návrhů, máme se na co těšit.
Výraznější přítomnost oranžové barvy na mapě českých krajů jsem, podobně jako asi většina lidí, očekával. Nečekal jsem ale, že to bude takový "nářez", jaký to je. Už se tu o tom diskutovalo dost, proto obecné záležitosti nechám stranou a vypíchnu spíš některé zajímavé věci.
Zase musím opravovat to, co jsem dříve napsal. Tentokrát se to týká zápisu Honoráře a zdravotní pojištění. Zapomeňte, co se tam píše. A už mi nevěřte ani slovo. Nevěřte ani tomu, co píšu teď, bude to tak lepší.
Před časem jsem tu vyzýval k posílání připomínek k návrhu trestního zákoníku. Dnes jsem se podíval do návrhu v podobě, v jaké má jít k projednání do vlády - a musím říci, že obě připomínky, které jsem tehdy na MSpČR poslal, byly do návrhu promítnuty.
Jak jistě víte, byl na webu zveřejněn návrh nového trestního zákoníku. Ministr spravedlnosti vyzval občany, aby zasílali na ministerstvo připomínky k návrhu - a až teprve po jejich zapracování půjde návrh k projednání do vlády a následně do parlamentu. Sice si nedělám velké iluze, že by zaslané připomínky měly vliv na konečnou podobu zákoníku, ale v každém případě by byla chyba této příležitosti nevyužít.
Jak jsem sliboval minule (u blogového zápisu o nakupování před rokem 1989), rád bych připomněl další oblast lidského žití ve zmíněné době. Tentokrát to bude stavebnictví a bydlení.
Protože moje zdravotnicky zaměřená exkurze do minulosti zaznamenala značný úspěch (a hlavně nikdy není na škodu si připomenout časy minulé), hned navážu druhým dílem. Tentokrát se to bude týkat nakupování před rokem 1989.
Vzhledem k diskusím, které tu dříve probíhaly, jsem se rozhodl udělat malou exkurzi do minulosti. Někteří lidé zjevně potřebují vidět černě na bílém holá fakta (i když asi ani potom neuvěří), aby se zbavili planých iluzí o zdravotnictví za reálného socialismu.
Nepřekročitelnou hranicí je spolupráce s komunisty. O extremistické síly se opírat nebudeme. KSČM se zdá být pilnou pokračovatelkou a vykonavatelkou odkazu KSČ se všemi příznaky sklonu k diktatuře a totalitě.
Je to bohužel tak. Mnozí politici ODS, i když asi nechtěně, svým chováním posilují voličskou základnu Paroubkovy ČSSD. Namísto klasické pravicově orientované volební kampaně se uchylují k věcem, které nové voliče nepřilákají a staré znechutí. A protože je ODS v současnosti jediná aspoň trochu seriózní strana napravo od středu, takovou medvědí službu nesu velice nelibě.