Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vakcinace řízená blbem je černé zlo (nevhodně vybraná vakcína nádherně nastartuje celou kaskádu alergií, kterých se oběť už v životě nezbaví). A protože o vakcinaci rozhodují komise, výskyt blba v rozhodovacím procesu je prakticky jistý.Nejen alergie. Každá vakcinace má riziko vedlejších účinků, především prudké zánětlivé reakce nebo i anafylaktického šoku. Důležité také je, aby byl očkovanec zdravý, proto by měla očkování předcházet prohlídka. U hromadných vakcinací se prohlídka nedělala.
Aspoň se každý z nás dočkal vlastní jehly, když už ne vlastní stříkačky.Při očkování (resp. testu, očkovali nás jen část) proti TBC v 1. třídě ZŠ se používala jediná jehla pro celou třídu!
Žádné školou organizované prohlídkyJen dobře, že nejsou, hlavně zubní. Dělat školní prohlídky bylo za trest, a mnozí zubaři se podle toho chovali.
žalostný stav nemocničních budovStav budov je obecně lepší než dříve. Mnoho nemocnic je aspoň částečně rekonstruovaných pro dnešní standard, předtím se na stavební část nesáhlo běžně 50 i více let.
nedostatek zubařůTohle je problém, a příčina je především ve financování vysokých škol. Nemohou přijímat dost studentů, protože na to nemají peníze (zubařina patří k nejdražším oborům).
To jsou jako zmeny k horsimu? To ze mi stat skrze skolu nevybere lekare, to je jako spatne? To, ze si muzu vybrat, resp. nechat si vybrat lekarem, ktereho navstevuji, ktere vakciny potrebuji, je taky spatne?
To co kritizujete, jsou podle me znaky typickeho kolektivniho zdravotnictvi. Pri takovemhle pristupu bych doted nevedel, ze trpim astmatem. Protoze erarni doktor jaksi pres den v navstevnich hodinach zadne dychaci potize nezaznamenal, coz bylo opravdu prekvapujici, vzhledem k tomu, ze problemy s dychanim jsem mel v noci. Nejsem nejbohatsi (teda spis rodice), ale za doktora a leky si rad zaplatim.
Vsem temhle co propagujou socialisticke zdravotnictvi bych za sve probdele noci nakopal prdel.
Jo, také myslím, že se mnoho věcí změnilo k lepšímu. Za totality jsem zažila přístup doktorů, který byl dost otřesný. Když byl člověk mladý, prostě mu, podle nich, nemohlo nic být. Takhle ale zanedbali dost věcí. U mně vývoj degenerativní nemoci, se kterou se už po revoluci stejně nedalo nic dělat. Fakt škoda, že už to bylo asi promlčené. Žalovala bych je s velkou chutí.
Ono to dřív bylo i o štěstí, kdybych se nedostal v Aši k jednomu doktorovi, kterej mne pak poslal do Luže na Pardubicku, tak jsem neměl skoliózu a perthes vyřešenej. Vim, slyšel jsem, že to v Plzni i v Praze řešili jinak a dnes maj horší následky.
Omezování bolesti se nenosí. Socialistický člověk přece něco musí vydržet a anestetika jsou drahá. Proto neexistuje, aby se někomu ulevovalo od bolesti u tak banálních věcí, jako je třeba vrtání zubu.Zrovna to vrtání zubu mi přijde jako trochu nešťastný příklad.
No, s tím papírováním je to fakt. Přibývá. Naše nemocnice má akreditaci a od té doby přibylo hafo zbytečných dotazníků, záznamů... každá sestra má i svoje razítko Tak nevím, jestli jsem sestra nebo ouřada.
Před akreditací jsem "papírům" věnovala 4 hodiny z 12hodinové směny. Teď to bude tak 6 hodin. Času na pacienta bylo i před akreditací minimum a teď.... Hlavně, že platíme velký prachy za to sebevzdělávání, kde se neustále dozvídáme, jak je důležité mít na pacienty čas.... to pak mám vždycky chuť jít dělat do masny.
No, mam pocit, že dnes lze více diskutovat s doktorem. Asi jak o čem, podle diagnózy, jasně.
To, ze nekteri prakticti lekari predepisi antibiotika pri virove infekci, byva obcas dusledek toho, ze maji obavu, aby oslabeny organismus nedopadl jeste hure.A v mnoha případech je ta obava velice opodstatněná, například pokud jde o staré lidi. V dalších případech lékař předepisuje antibiotika na virové infekce lidem, kteří je chtějí, protože mají pocit, že když nedostanou prášky, tak doktor nic neudělal a oni se neuzdraví.
Ale delat si diagnozu na zaklade male lekarske encyklopedie, to je priserna kravinaPonekud mi to pripomina knihu "Tri muzi ve clunu". Jenom to horecku omladnic ne a ne dostat.
Navic, koupit si muzete ten, na ktery vam tak vase diagnosticke znalosti staci - paralen. Chran buch, aby byly napriklad antibiotika bez predpisu, uz takhle jsou nektera urcena k zapomenuti, ale pod "kontrolou" pacientu by to dopadlo mnohem hure.Tohle je obecne rozsireny omyl. Farmaceut (lekarnik) je presne ten clovek, ktery vi, jake leky nasadit, staci mit od lekare diagnozu. Lekar ma vystudovane asi tak dva semestry faramacie a podle toho to taky vypada. Navic neni jeho prace starat se o veci kolem leku (leky na trhu, aktualni ceny, baleni, lekove formy). Doktor potom predepisuje lek, o kterem nevi, jaky je doplatek, predepise neexistujici silu a jinou formu, nez si mysli, ze pise (vetsinou asi neudela vsechny tyhle chyby najednou).
Počet lékařů: 1982: 35252 2005: 36381 (počet úvazků 39892) Počet lůžek: 1983: 136336 2005: 109971 Kojenecká úmrtnost: 1982: 16,1 promile 2006: 3,3 promileVíc tam toho bohužel není - nemohu totiž srovnávat třeba střední délku života, když v té knize není uvedena metodika. Jenže o čísla tu až tolik nejde (i když samozřejmě např. úmrtnost na některé choroby by byla propastně jinde). Můj zápis nebyl o číslech, byl o tom, jak byl celý systém postaven. To se v číslech příliš vyjádřit nedá.
Nechci zjednodusovat, ale neni v Anglii temer uplne statni zdravotnitvi?Mám pocit, že ano, ale že se to netýká zubní péče.
Cituji z takoveho naseho firemniho radce:
Unfortunately, some specialists are rather busy and you may have to wait several months for non-critical operations. It is because of this that we provide private medical insurance for all staff, which ensures that you can usually see a specialist in a matter of days.
A taky, ze zdravotnictvi v UK je sprosty byznys:
Although consultations with a GP are free of charge, you will have to pay for prescribed medicaments. Each item prescribed to you carries a charge of about £6. If you require more than five items at one time or you know you will be needing a repeat prescription, it is cheaper to obtain a quarterly prescription pass (which costs about £31-90) or a yearly prescription pass (about £87-60) which allows you to have any number of prescribed medicaments, within the time limit, for no extra charge.
Podotykam, ze zdravotni a socialni pojisteni (dohromady) vychazi v prepoctu na cca 6000Kc mesicne - aspon v mem pripade. A ze zdravotni peci snad zahrnuje jen registraci a nelecebne procedury u praktickeho lekare
Tiskni
Sdílej: