Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Zdravicko panove (a damy). Prichazim s neobvyklym dotazem. Vzhledem k tomu, ze za poslednich 12 mesicu oslabila britska libra vuci korune o temer 30%, zacinam dumat. Hledam nekoho, kdo by se se mnou (diskretni formou) podelil o sva financni data. Na oplatku nabizim sva, tedy prijem v UK.
Byl by hrich se o tento zazitek nepodelit Za ty roky, co pracuju v oboru jsem neco takoveho nevidel
Nedavno jsem zaregistroval, ze v nekolika ruznych evropskych zemich se objevil trend zmeny dopravniho usporadani v mistech s nejhustsim dopravnim provozem, zejmena v centrech mest. Tento trend spociva v odstranovani semaforu a dalsiho znaceni na nejfrekventovanejsich krizovatkach. V podstate se najednou octnete v zone, kdy pro vas ani pro ostatni v danem miste neplati pravo prednosti v jizde, ani pravo prednosti pro chodce.
Tise si v poobedove prestavce procitam jeden z IT tydeniku, a tu najednou PRASK! Obrovita reklama pres dve A4, az z toho jde hlava kolem. Vse v barvach Microsoftu, obsahujici logo Novell a dole miniaturni disclaimer, ze Linux je registrovanou ochrannou znamkou Linuse Torvaldse.
Nedavno jsem zaregistroval, ze se nekomu podarilo rozsvitit zarovku pomoci tzv. Witricity - tedy pomoci bezdratove prenesene elektricke energie. Musim priznat, ze mi tato myslenka utkvela v hlave a jako spravneho milovnika technologickych pokroku me poleva blaho, kdyz si predstavim mozne vyuziti neceho takoveho v budoucnu. Myslenka me zaujala natolik, ze jsem se rozhodl napsat blogpost o me predstave budoucnosti diky teto technologii
Jak mile jsem byl dnes prekvapen touto zpravou! Microsoft vedouc nekolikaletou valku za ochranu svych takzvanych "patentu" se nechal slyset, ze alespon v nejblizsi dobe se nechysta zalovat open source svet pro jejich udajne porusovani!
Tak jsem dnes narazil na jisty graf, ktery mi doslova vyrazil dech a prisahal bych, ze kdyby jej nezverejnila ta organizace, ktera jej zverejnila, tak bych tomu nikdy neuveril... Jedna se o progress v softwarovem piratstvi ve svete zverejneny samotnou BSA zde...
Tak jsem zase tady se svou nepravidelnou snuskou mych "uchvatnych" zvastu. Po vikendu stravenem za displejem notebooku, namisto abych si treba zasel nekam na prochazku do lesa, a trapenim se s sifrovanim HTTP komunikace, jsem zjistil, ze trpim nedostatkem zabavy. A proto pisi sem, protoze zlehka tusim, ze i ostatni Linuxaci se prece musi bavit. Nejen sedet, vsechno konfigurovat, kompilovat,... atd. A tak hledam radu.
Tak si tam bezduse brouzdam po netu a shanim ruzne aktuality a hle, co mi padlo do oka... Pidgin verze 2.0.0 je konecne na svete! Uz je to nejaky ten patek, co jsme si mohli precist, ze muzeme zacit zapominat na nazev Gaim a zacit pomalicku pouzivat Pidgin.
Musim se priznat, ze 1. jsem necekal takovy zajem a 2. jsem necekal, ze jen 15% lidi z vas tento serial nezna (viz tento zapis). Z toho duvodu jsem se rozhodl podelit se s vami o sve zkusenosti z vcerejsiho nataceni a alespon castecne nastinit, co se bude dit v druhe serii.
Damy a panove (tedy spis panove), dnesnim dnem se uzavira vyrobni proces druhe serie pro me bezkonkurencne nejlepsiho serialu: The IT Crowd. Posledni dil druhe serie se bude natacet dnes vecer. Pri te prilezitosti bych chtel udelat takovy maly pruzkum.
Vzhledem k tomu, ze pocet existujicich zastupcu malwaru vcetne vsech modifikaci kazdeho z nich se jiz nezadrzitelne blizi jubilejnimu ctvrt milionu, zaslouzi si toto tema prinejmensim uvahu. Pojdme se zamyslet nad jednim z nejuspesnejsich cervu vubec, co vsechno napachal a jak byl jeho autor potrestan
System e-gold, ktery je v provozu jiz od roku 1990, patri mezi jedny z nejuznavanejsich a nejbezpecnejsich zpusobu pro uschovu a transfer penez, prestoze si myslim, ze s giganty typu PayPal ci Moneybookers se neda srovnavat. Penize zakazniku pouzivajicich tento system jsou zkonvertovany do urciteho objemu vzacneho kovu dle jejich vlastniho vyberu(zlato, stribro,...), a tim jsou pri jakekoliv operaci kryty. Diky moznosti registrace bez nutnosti vyplnovani rady beznych osobnich udaju a nasledneho overovani se stal e-gold utocistem take pro takove uzivatele, jejich prijmy by se daly kategorizovat prinejmensim jako "na hrane zakona" ziskane.
Posledni dobou se jisty cesky server (no, proc bych to skryval - root.cz) hemzi vasnivymi diskusemi na tema srovnavani Windowsu a *nixovych platforem. Uz me to doslova unavuje, cist ty prispevky za ktere se pomalu zacinam stydet za to, ze jsem Linuxak a ze Linux pouzivam. Aktivne jsem se nekterych diskusi ucastnil, ale nakonec me napadlo, ze blog bude asi lepsi reseni z hlediska produkce mych myslenek, at se porad neopakuju.
Ze vseho nejradeji bych rad vzkazal vsem jesitnym Linuxakum, ze Linux neni (krome spravne vychlazeneho ceskeho piva) to nejlepsi na svete a pouzivani Linuxu z nikoho nedela boha vsemohouciho. Linux neni "invincible" (to mi tam sedi lip nez nezranitelny) a malwaru pro Unixove platformy existuje cela rada.