Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Posledni dobou se jisty cesky server (no, proc bych to skryval - root.cz) hemzi vasnivymi diskusemi na tema srovnavani Windowsu a *nixovych platforem. Uz me to doslova unavuje, cist ty prispevky za ktere se pomalu zacinam stydet za to, ze jsem Linuxak a ze Linux pouzivam. Aktivne jsem se nekterych diskusi ucastnil, ale nakonec me napadlo, ze blog bude asi lepsi reseni z hlediska produkce mych myslenek, at se porad neopakuju.
Ze vseho nejradeji bych rad vzkazal vsem jesitnym Linuxakum, ze Linux neni (krome spravne vychlazeneho ceskeho piva) to nejlepsi na svete a pouzivani Linuxu z nikoho nedela boha vsemohouciho. Linux neni "invincible" (to mi tam sedi lip nez nezranitelny) a malwaru pro Unixove platformy existuje cela rada.
Ja osobne pouzivam Linux hodne dlouho, a ani Windows Vista me prozatim nepresvedcila k tomu, abych ji zacal pouzivat namisto Linuxu. Mam jiste potreby, ke kterym potrebuji pocitac a k tomu prislusny operacni system. Linux neni lepsi nez Windows a Windows neni lepsi nez Linux. A pokud nekdo tvrdi jedno z toho, tak lze. Ja osobne jsem si ve sve vlastni mysli prehodnotil klady a zapory Windowsu a Linuxu a z jednoduche analyzy jsem si udelal resume, ze pofrcim na Linuxu, prestoze jsem si vedom, ze nektere me potreby by dokazal lepe resit Windows. A to nemluvim o Macu, ktery me taky v jistych ohledech zaujal.
Abych byl vice kontkretni, tak ve Windowsu jako jednu ze zakladnich potreb postradam vykon OS samotneho. A pokud tohle cte nejaky Windowsak, tak ano, vcetne absolutne cisteho registru, kompletne defragmentovaneho disku a optimalizace MFT souboru. Vykon souboroveho systemu XFS mi doslova vyrazi dech, a taky mozna uspora mista na disku diky handlovani s inody, coz snad existuje jiz od prvniho Unixoveho filesystemu vubec (ted nevim presne), take urcitym zpusobem odboura jiste starosti. Proste pozirani systemovych prostredku nekonecne provazanymi knihovnami ve Widlich mi dela(lo) vrasky na cele. Dalsi dulezitou vlastnosti, kterou postradam ve Windowsu, je pocet ploch, na kterych se da pracovat. Docela me bavi pohled na Windowsove adminy, kteri maji roztazeny taskbar na trojnasobnou velikost a spravny pocet zmacknuti kombinace Alt+Tab k dosazeni prechodu do pozadovane aplikace je jako vyhra v loterii. Osobne pouzivam Gnome s 8-i plochami a porad mi to pripada malo Kazdou plochu mam pojmenovanou a vim, kde mam jaky charakter aplikaci hledat. U KDE mi vadi, ze se vsechno ze vsech ploch soustredi do jednoho spolecneho taskbaru. Nevim, jestli uz to jde zrusit, od te doby jsem ke KDE nepricichnul.
A abych se take vyjadril k necemu negativnimu smerem k Linuxu, tak nejvice postradam podporu hardware - konkretne nekonecne cekani na ovladace graficke karty, ktera je stara uz 2 roky, a dale nestabilni ovladace integrovane wi-fikarty, diky nimz mi wi-fikarta pred nekolika dny prestala fungovat uplne A jeden z mene dulezitych, ale stale krvesajicich problemu je problem s esd serverem. Nejak mi nejde do hlavy, proc v nekterych aplikacich funguje a proc mi jine aplikace vydavaji misto bezneho zvuku kraval jako stara poskrabana gramofonova deska. Zkusenosti vitam, ja jsem spis na ty servery
Jako spravny sitar, ktery si libuje v bezpecnosti a bezpecnosti se zivi, bych mel taky srovnat oba operacni systemy z bezpecnostniho hlediska. A abych nebyl staromodni, tak Win XP uz vynecham. Zadny operacni system neni bezpecny! A dlouho ani nebude. Dokud nebudou mit domaci pocitace inteligenci meho oblibence Hollyho (Red Dwarf - Cerveny Trpaslik), budeme se muset malwaru jakehokoliv typu branit sami. Samozrejme na to mame pomocniky, kterym se rika antivirove programy, firewally, antispywary, a ja nevim, co jeste, ale proti blbosti uzivatele by mohl pomoct jen specialni monitor, ktery by po zjisteni, ze uzivatel klika na dialog s nabidkou terabajtu porna, nebo spousti britneyspearsnaked.exe (nebo treba ^.pl/^.sh), zhmotni lidskou ruku a vrazi uzivateli takovou facku, ze se mu v te hlave mozna rozsviti. Takovi uzivatele byli, jsou a budou, a nepomuze jim ani Linux. Beru to jen z obecneho hlediska, konkretni riziko nakazeni linuxove masiny je samozrejme podstatne mensi, ale JE, a za tim si stojim i kdyby se vsichni linuxaci na hlavu staveli. Presto jsem striktne proti tvrzeni, ze Windows Vista je bezpecnejsi nez ostatni operacni systemy, jehoz autorem je sam Microsoft. Za prve ta veta sama o sobe vubec nedava smysl - jak muze byt jeden operacni system bezpecnejsi nez druhy? Kdyz uz, tak bych to rekl jinak. A za druhe, ikdyz to bezny akceptant teto reklamni kampane takto chape, tak to stejne neni pravda, protoze pravdepodobnost, ze se stane pocitac stane soucasti botnetu je u Windowsu potstatne vyssi nez u jinych operacnich systemu. Coz ale stale nedela z Linuxu "bezpecnejsi" operacni system.
Tiskni
Sdílej:
U KDE mi vadi, ze se vsechno ze vsech ploch soustredi do jednoho spolecneho taskbaru. Nevim, jestli uz to jde zrusit, od te doby jsem ke KDE nepricichnul.Samozřejmě, že jde.
konkretne nekonecne cekani na ovladace graficke kartyZnačka?
Coz ale stale nedela z Linuxu "bezpecnejsi" operacni system.O lehkovážnosti Microsoftu, když se objeví bezpečnostní problém, a nekonečné děravosti Windows bych se raději neměl zmiňovat, co?
Samozrejme chapu, ale neresi to otazku, ktery system je bezpecnejsiPokud jde o Windows vs. Linux, tak je to jasné. Windows je prostě díra. Je to closed source, WinXP se po vydání rozvíjely minimálně, ale přitom těch děr, co se tam za tu dobu našlo a jak dlouho trvalo jejich odstranění, to se snad ani nemusí komentovat.
A pokud nekdo tvrdi jedno z toho, tak lze.Třeba se jen mýlí. Slovo lhát (alespoň pro mě) má v sobě nádech úmyslného klamání, třeba dotyčný jen nezná všechna data. Můj názor je, že si člověk nejdřív musí vyjasnit, co potřebuje. Pak se dá hovořit o tom, co je pro daný účel lepší. Jinak se srovnává jedlost a chuť bačkor s pohodlností koláčů k nošení na nohou.