Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tise si v poobedove prestavce procitam jeden z IT tydeniku, a tu najednou PRASK! Obrovita reklama pres dve A4, az z toho jde hlava kolem. Vse v barvach Microsoftu, obsahujici logo Novell a dole miniaturni disclaimer, ze Linux je registrovanou ochrannou znamkou Linuse Torvaldse.
Nechci timto blogpostem vyvolavat dalsi flamewar a la nekonecne prestrelky na tema ICQ, spis jen jako podnet k zamysleni, slohove definici patrne nejblize uvaze. Mozna tady nekteri budete machrovat, ze je to stara zalezitost (ten casopis je mesic stary), ja spolecnou reklamu M$ a Novellu vidim poprve. Pro ty, co nevedi, o cem je rec, mozna aspon trosku tematiku priblizi toto.
Tento krok me nuti k zamysleni, kam se bude svet operacnich systemu vyvijet dal. Neni tomu tak dlouho, co byli uzivatele a vyvojari vseho kolem Linuxu povazovani za bezduche extremisty ortodoxne bojujici proti vsemu, co opustilo brany Microsoftu (kdo by neznal povidku "Linux rulez", ze? ). O Windowsu a Linuxu se hovorilo jako o dvou absolutne neslucitelnych systemech a kazdy hlasal svou pravdu. Ja osobne patrim mezi ty konzervativnejsi, ale priznam, ze Windows uz si pustim jen z VMwaru, a to jen kvuli pohodlnemu hrani on-line pokeru, kdyz mam chut
Tuto reklamni kampan (klidne me treba i agresivne opravte), ze Linux jako takovy ma sveho hlasiteho zastupce, ktery dokaze duveryhodnou cestou udelat jmenu osvetu, pricemz Microsoft prechazi do role hodneho strejdy, ktery chce spolupracovat. Uz nerika jen "nas system umi tohle a tohle, coz ostatni neumi" (a nesnazte se mi to vyvracet, sam jsem toho byl svedkem). Nevim, jak vam, ale me tahle kampan velice zaujala, a zvestuje prichod urcite zmeny na poli operacnich systemu.
Tiskni
Sdílej: