Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tise si v poobedove prestavce procitam jeden z IT tydeniku, a tu najednou PRASK! Obrovita reklama pres dve A4, az z toho jde hlava kolem. Vse v barvach Microsoftu, obsahujici logo Novell a dole miniaturni disclaimer, ze Linux je registrovanou ochrannou znamkou Linuse Torvaldse.
Nechci timto blogpostem vyvolavat dalsi flamewar a la nekonecne prestrelky na tema ICQ, spis jen jako podnet k zamysleni, slohove definici patrne nejblize uvaze. Mozna tady nekteri budete machrovat, ze je to stara zalezitost (ten casopis je mesic stary), ja spolecnou reklamu M$ a Novellu vidim poprve. Pro ty, co nevedi, o cem je rec, mozna aspon trosku tematiku priblizi toto.
Tento krok me nuti k zamysleni, kam se bude svet operacnich systemu vyvijet dal. Neni tomu tak dlouho, co byli uzivatele a vyvojari vseho kolem Linuxu povazovani za bezduche extremisty ortodoxne bojujici proti vsemu, co opustilo brany Microsoftu (kdo by neznal povidku "Linux rulez", ze? ). O Windowsu a Linuxu se hovorilo jako o dvou absolutne neslucitelnych systemech a kazdy hlasal svou pravdu. Ja osobne patrim mezi ty konzervativnejsi, ale priznam, ze Windows uz si pustim jen z VMwaru, a to jen kvuli pohodlnemu hrani on-line pokeru, kdyz mam chut
Tuto reklamni kampan (klidne me treba i agresivne opravte), ze Linux jako takovy ma sveho hlasiteho zastupce, ktery dokaze duveryhodnou cestou udelat jmenu osvetu, pricemz Microsoft prechazi do role hodneho strejdy, ktery chce spolupracovat. Uz nerika jen "nas system umi tohle a tohle, coz ostatni neumi" (a nesnazte se mi to vyvracet, sam jsem toho byl svedkem). Nevim, jak vam, ale me tahle kampan velice zaujala, a zvestuje prichod urcite zmeny na poli operacnich systemu.
Tiskni
Sdílej: