Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Nedavno jsem zaregistroval, ze se nekomu podarilo rozsvitit zarovku pomoci tzv. Witricity - tedy pomoci bezdratove prenesene elektricke energie. Musim priznat, ze mi tato myslenka utkvela v hlave a jako spravneho milovnika technologickych pokroku me poleva blaho, kdyz si predstavim mozne vyuziti neceho takoveho v budoucnu. Myslenka me zaujala natolik, ze jsem se rozhodl napsat blogpost o me predstave budoucnosti diky teto technologii
Tak si predstavte, ze za X let se svet, resp. vyspele zeme, dostanou do faze, kdy se budou zdroje elektriny menit stejnym zpusobem, jako se dnes prechazi z analogove TV na TV digitalni. Zlikviduji se vsechny elektricke kabely a podobne jako dnes existuji hromady stozaru vlastenych mobilnimi operatory vzniknou dalsi hromady stozaru vlastnenych distributory el. energie. Zapomente na nabijecky mobilu, notebooku, PDA-cek, GPS-ek, baterie v autech a vubec baterie do vseho (fotaky, kamery, vibratory,...). No neni to skvela predstava?
Podobne jako tehdy knezna Libuse tentokrat ja vyhlizim, co se asi bude dit, a take premyslim, jak to vlastne bude fungovat. Kazde zarizeni, ktere bude potrebovat zdroj el. energie bude mit nejakou ctecku (napr. otisku prstu nebo DNA ze slin), aby mohlo identifikovat uzivatele a jemu pak strhnout odpovidajici sumu z bankovniho uctu.
Tohle vsechno jsou lakave vypadajici predstavy moderniho budoucna. Nicmene na druhou stranu si myslim, ze lidska moralka se i pres vsechny tyto pokroky nezmeni a nadale se najdou nemale skupiny lidi, kteri budou premyslet, kde by na cem usetrili ci vydelali byt za cenu poruseni jistych pravidel ci zakonu. A bezdratovy prenos el. energie zni jako lakava puda pro lidi, kteri se v prolomeni bezpecnostnich barier vyzivaji. Priznam se, ze jsem se jiz prolomil nekolik sifrovanych bezdratovych siti a nebylo to vubec nic narocneho, stacilo jen stahnout patricny programek (dokonce z package tree) a precist si manual. Kolik lidi se pak bude pripojovat k elektricke siti neopravnene? Budou to jednotlivci nebo masy lidi, kteri si jen najdou spravny zbusob na internetu? Nebo bude elektrina zdarma a vsichni ji budou platit ze svych dani proti sve vuli, jako je tomu dnes u socialniho a zdravotniho pojisteni? Kdovi, v jakem systemu jiz budeme v teto (myslim si, ze) blizke dobe zit. Treba bude republika svrzena a kritizovana stejne tak, jako je tomu dnes u komunismu Ale to uz moc filosofuji.
Tiskni
Sdílej:
Přenos elektřiny přes TCP/IP je popsán už několik let, viz specifikace.
Nevim, jak ty, ale ja zatim jinou moznost kradeze "bezdratove elektriny" nez pres TCP/IP nevidimTak proč jsi zápisek pojmenoval "Cerny odber el. energie pres TCP/IP"?
Ale abysme potom nemuseli chodit v brnění
To je niečo úplne iné. Ide o vlastnú rezonančnú frekvenciu materiálu.Jenže rezonanční frekvence zdiva je o několik řádů výš. Rychlost zvuku se tam pohybuje v oblasti kilometrů za sekundu (např. beton 1,7 km/s, cihly 3,6 km/s, sklo 5,2 km/s). Zcela jistě to tedy nemohlo být způsobeno prostou rezonancí, ale šlo o nějaký složitější jev daný zřejmě konstrukcí budovy a použitými materiály, zřejmě k vytváření nějakých "horkých míst", kde poškození začínalo. Jinak nějaké informace o biologických účincích jsou tady.
Bezne WiFi anteny maji maximalni prenaseny vykon kolem 50W, muze si to vyzkouset, ale budes s tim sestrelovat ptaky.Aneb pečení holubi do úst