Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedavno jsem zaregistroval, ze se nekomu podarilo rozsvitit zarovku pomoci tzv. Witricity - tedy pomoci bezdratove prenesene elektricke energie. Musim priznat, ze mi tato myslenka utkvela v hlave a jako spravneho milovnika technologickych pokroku me poleva blaho, kdyz si predstavim mozne vyuziti neceho takoveho v budoucnu. Myslenka me zaujala natolik, ze jsem se rozhodl napsat blogpost o me predstave budoucnosti diky teto technologii
Tak si predstavte, ze za X let se svet, resp. vyspele zeme, dostanou do faze, kdy se budou zdroje elektriny menit stejnym zpusobem, jako se dnes prechazi z analogove TV na TV digitalni. Zlikviduji se vsechny elektricke kabely a podobne jako dnes existuji hromady stozaru vlastenych mobilnimi operatory vzniknou dalsi hromady stozaru vlastnenych distributory el. energie. Zapomente na nabijecky mobilu, notebooku, PDA-cek, GPS-ek, baterie v autech a vubec baterie do vseho (fotaky, kamery, vibratory,...). No neni to skvela predstava?
Podobne jako tehdy knezna Libuse tentokrat ja vyhlizim, co se asi bude dit, a take premyslim, jak to vlastne bude fungovat. Kazde zarizeni, ktere bude potrebovat zdroj el. energie bude mit nejakou ctecku (napr. otisku prstu nebo DNA ze slin), aby mohlo identifikovat uzivatele a jemu pak strhnout odpovidajici sumu z bankovniho uctu.
Tohle vsechno jsou lakave vypadajici predstavy moderniho budoucna. Nicmene na druhou stranu si myslim, ze lidska moralka se i pres vsechny tyto pokroky nezmeni a nadale se najdou nemale skupiny lidi, kteri budou premyslet, kde by na cem usetrili ci vydelali byt za cenu poruseni jistych pravidel ci zakonu. A bezdratovy prenos el. energie zni jako lakava puda pro lidi, kteri se v prolomeni bezpecnostnich barier vyzivaji. Priznam se, ze jsem se jiz prolomil nekolik sifrovanych bezdratovych siti a nebylo to vubec nic narocneho, stacilo jen stahnout patricny programek (dokonce z package tree) a precist si manual. Kolik lidi se pak bude pripojovat k elektricke siti neopravnene? Budou to jednotlivci nebo masy lidi, kteri si jen najdou spravny zbusob na internetu? Nebo bude elektrina zdarma a vsichni ji budou platit ze svych dani proti sve vuli, jako je tomu dnes u socialniho a zdravotniho pojisteni? Kdovi, v jakem systemu jiz budeme v teto (myslim si, ze) blizke dobe zit. Treba bude republika svrzena a kritizovana stejne tak, jako je tomu dnes u komunismu Ale to uz moc filosofuji.
Tiskni
Sdílej:
Přenos elektřiny přes TCP/IP je popsán už několik let, viz specifikace.
Nevim, jak ty, ale ja zatim jinou moznost kradeze "bezdratove elektriny" nez pres TCP/IP nevidimTak proč jsi zápisek pojmenoval "Cerny odber el. energie pres TCP/IP"?
Ale abysme potom nemuseli chodit v brnění
To je niečo úplne iné. Ide o vlastnú rezonančnú frekvenciu materiálu.Jenže rezonanční frekvence zdiva je o několik řádů výš. Rychlost zvuku se tam pohybuje v oblasti kilometrů za sekundu (např. beton 1,7 km/s, cihly 3,6 km/s, sklo 5,2 km/s). Zcela jistě to tedy nemohlo být způsobeno prostou rezonancí, ale šlo o nějaký složitější jev daný zřejmě konstrukcí budovy a použitými materiály, zřejmě k vytváření nějakých "horkých míst", kde poškození začínalo. Jinak nějaké informace o biologických účincích jsou tady.
Bezne WiFi anteny maji maximalni prenaseny vykon kolem 50W, muze si to vyzkouset, ale budes s tim sestrelovat ptaky.Aneb pečení holubi do úst