Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tak jsm jednou brouzdal po czechcopmputeru a objevil paměti DDR256MB za cca 104kč. Neváhal jsem a objednal si hned 3 kusy pro můj desktop.
Sestra mě pověřila výběrem ntb. Potřebuje něco pro běžnou práci na netu a office, ale hlavně tam chce dualboot a Ubuntu. V úvahu připadá HP a Toshiba
.Po nějaké době, kdy jsem téměř neprogramoval a když, tak jen v Geditu, kde jsem měl nastavené spouštění základních nástrojů pro práci v jazyce C, jsem se rozhodl konečně rozběhat Eclipse.
Tak jsem si udělal radost a stal jsem se vlastníkem vývojové desky s procesorem MCF52235 od firmy Freescale. Primárně určené pro práci s ethernetem.
Chystám se přejít k regionálnímu poskytovateli kabelové televize a internetu. Teď je mojim poskytovatelm O2 se kterým jsem relativně spokojen. Mám nejnižší rychlost, to je 2048kbps a za jeden měsíc stáhnu kolem čtyř až pěti gigabytu dat. Problémem je značně vysoký paušál za volání, které téměř nepouzíváme, ale je nutné pro prarodiče, pro které je displej mobilního telefonu prostě malý a ovládání složité. Při přípravě na přechod jsem zjistil nemilou věc.
V roce 2005 mě kamarád nainstaloval Mandrake 10.1. Tehdy jsem to bral jako cool věc. V okolí to téměř nikdo neznal a tak jsem si připadal něčím vyjímečný. Ano, vyjímečný jsem byl, protože jsem uměl maximálně spustit Tuxracera a Mplayer.
Dobrý den, do angličtiny potřebuju jednu stranu textu (samozřejmě anglicky) s popisem rozdílů mezi třemi základními druhy angličtiny.
Asi před týdnem jsem zapoměl na jedno důležité moudro, a sice: "Pokud něco funguje, tak se v tom nehrab!".
Mojim poskytovatelem mailových služeb je především centrum.cz. Na centru jsem měl nejraději jejich notifikátor a několikrát jsem psal žádost, aby vydali i verzi pro linux, ale místo toho jsem se dočkal jeho úplného zrušení.
Včera jsem našel článek na www.mobilmania.cz, kde byl návod jak pomocí Yahoo! Widget modulu posílat SMS do všech sítí zdarma. Nainstaloval jsem ten bordel do win a kupodivu to běželo. Pak už zbývalo jen jediné, dostat to do linuxu, nebo se alespon zbavit toho winget, aby nezabíralo pamět.
Dnes mě na ABC oslovila reklama na VoIP operátora Mujtelefon.cz. Již delší dobu se chystám využít služeb nějakého VoIP operátora, ale nemám v tomto směru přehled.
Posledních 14 dní nosím v hlavě myšlenku, že založím stránky a nich bude běžet diskuse. Včera jsem stáhnul PHPBB a nainstaloval na freehosting ic.cz.
Když jsem 3.září bloumal po ABClinuxu, objevil jsem příspěvek, kde uživatel hledal prodejce specialních obalů pro CD. Sám jsem kdysi řešil stejný problém
Je to tak. Již dlouho jsem ji jen přehlížel a využíval. Nevěnoval jsem pozornost tomu, že nevypadá dobře, byl jsem k ní sobecký a včera do pomyslné číše spadla poslední kapka.
Jsem žákem druhého ročníku střední průmyslové školy elektrotechnické, a tak jsem dnes měl tu možnost se od paní učitelky češtiny dozvědět z čeho že to budu maturovat.
Na Programujte.cz je článek, který radí uživatelům pirátského softwaru jak vypovídat na policii. Přijde mi divné, že server sdružující programátory radí pirátům, jak beztrestně krást jejich práci.