Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Chystám se přejít k regionálnímu poskytovateli kabelové televize a internetu. Teď je mojim poskytovatelm O2 se kterým jsem relativně spokojen. Mám nejnižší rychlost, to je 2048kbps a za jeden měsíc stáhnu kolem čtyř až pěti gigabytu dat. Problémem je značně vysoký paušál za volání, které téměř nepouzíváme, ale je nutné pro prarodiče, pro které je displej mobilního telefonu prostě malý a ovládání složité. Při přípravě na přechod jsem zjistil nemilou věc.
Od poskytovatele dostanu v ceně instalace kabelový modem. Ten má naštěstí výstup ethernet, ale nemá prý žádné routovací schopnosti. Potřebuju připojit jeden notebook pomocí wi-fi, tři počítače přes ethernet a VoIP telefon. Budu tedy potřebovat modem, router a wi-fi AP. Integrované wi-fi v routeru nechci, protože z místnosti, kde bude router umístěn se špatně šíří signál do místností, kde se nejčastěji s notebookem pracuje. Takže to vypadá, že budu mít modem, router s VoIP, switch a AP. Každá věc bude mít svůj transformátor s účiností kolem 70% a každý adapter bude brát odhaduji kolem 500mA. Celkem tedy asi 2A*12V*0,7^-1 což je přibližně 34,3W. Při používání stylem 24hodin denně 7 dní v týdnu se dostanu na číslo 300,468kWh, což při dnešní ceně elektrické energie není zanedbatelné.
Jako řešení mě napadlo použít spínaný zdroj s výkonem 50W a výstupním napětím 12V a na něj připojit všechny výše zmíněné zařízení. Nebo sehnat router s pěti porty případně koupit router s wi-fi a smířit se z omezeným signálem v místech, kde je to důležité.
Rád bych se tedy zeptal, jak by jste danou situaci vyřešili vy.
Tiskni
Sdílej:
Služba umožňuje přenos geografického čísla pro pevnou linku v rámci jednoho telefonního obvodu ze sítě opouštěného (vašeho stávajícího) operátora do sítě přejímajícícho operátora (naší sítě). Čísla nelze přenášet z pevné do mobilní sítě nebo naopak a nelze ani přenést pražské číslo pro stanici umístěnou v Brně apod.Takze ztrata cisla pro VoIP by se snad nekonala. Nemam overene, takze se na me neodvolavejte.
Linksys BEFSR81 - 1x WAN, 8x LAN - cena cca 2100 vč. DPH