Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Asi před týdnem jsem zapoměl na jedno důležité moudro, a sice: "Pokud něco funguje, tak se v tom nehrab!".
Asi od roku 2005 jsem měl nainstalovaný Mandrake 10.1, ale poslední asi rok jsem ho téměř nepoužíval, protože jsem dělal hlavně v Delphi a AVRstudiu. Nyní jsem dospěl k Céčku a FreePascalu a zjistil jsem, že vše co k práci potřebuju je k mání ve verzi pro linux, nebo je alespoň schopno běžet pod wine. Rozhodl jsem se tedy opět vrátit k linuxu.
Po zjištění, že můj Mandrake už není nejnovější, jsem se rozhodl nainstalovat Kubuntu, které jsem koupil od někoho tady na ABC.
Nebudu unavovat vyprávěním, jak jsem instaloval, ale přejdu rovnou k výsledku. Kamarád, který instaloval Mandrake, vytvořil asi 5 oddílů s různými filesystémy. Když se Kubuntu instalátor zeptal, kam se bude instalovat, zvolil jsem největší oddíl a s potem na čele kliknul na Potvrdit. Po restartu jsem zjistil, že zůstalo staré LILO. Zvolil jsem tedy položku Linux. Jaké překvapení, když začal nabíhat Mandrake. Vypadalo to jako normálně, jen po naběhnutí k dialogu pro přihlášení v něm chyběly všechny položky, včetně vypnou a restartovat a jediná věc která šla udělat bylo stisknurí tlačítka reset na bedně.
Je mě tedy jasné, co jsem udělal špatně, ale nevím, jak to opravit. Na disku je ještě Win 2000, takže nějaké totální formátování nepřichází v úvahu. Nevíte někdo jak vzniklou situaci co nejjednodušeji vyřešit? Napadlo mě přepsat konfigurační soubory zavaděče, ale nevím, kde je hledat a co přesně změnit.
Tiskni
Sdílej:
Kubuntu, které jsem koupil od někoho tady na ABC.Canonical posílá svůj systém zdarma. A pokud bys chtěl, věnoval bych ti třeba celý spindl CDéček s různými distribucemi.
Tak podle dat to vypadá, že na hda8 je kubuntu. Přimountoval jsem ho do /mnt/part8. Pak jsem dal:
ubuntu@ubuntu:/mnt$ sudo chroot /mnt/part8
a potom
root@ubuntu:/# grub-install /dev/hda
ale výsledkem je
/dev/hda: Not found or not a block device.