Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
A co, jako, nemá krást soft. To je věc morálky. Když něco chci, koupím si to. Pokud krade a ještě je hloupý.... jeho problém.
Každý bojuje za svoji Pravdu...
V případě, že si pirát ten software zkopíruje a jinak by si ho koupil, je ztráta reálná, ale i tak mi připadá společenská nebezpečnost tohoto činu malá ve srovnání s opravdovou krádeží.V okamžiku, kdy vzniká reálná vyčíslitelná škoda, je společenská nebezpečnost srovnatelná s "opravdovou" krádeží se stejnou škodou. Jinak řečeno, je to totéž, jako kdyby někdo ten program koupil a následně ukradl zpět peníze, které za něj zaplatil.
Tak proč jsi ho psal, jenom aby sis masíroval svoje ego?Třeba proto, že nabízím vzájemně výhodný obchod. Někdo ten program chce používat a souhlasí s nabídnutou cenou. Zaplatí mi, a já si za ty peníze koupím rohlík. Nebo třeba Ferrari
Kdyby si ten pirát ten program sám napsal, cítil by ses taky poškozený, protože si ho přece měl koupit od tebe?Ne. To už je život. I když bych samozřejmě přivítal, kdyby ho koupil ode mě.
Jen ty máš právo psát, co tě baví, a dostávat za to náležitě zaplaceno?To právo má každý. A každý si může určit, co se s jeho dílem bude dít. Když si někdo upeče rohlík, může ho prodat nebo darovat, záleží na něm. U softwaru je to totéž.
Ty chceš, ty máš právo, je to tvoje dílo, tvoje nároky. Moje, všechno moje. Takhle uvažují malé děti.Něco ti doporučím - nastěhuj si domů nějakého bezdomovce. Proč by neměl mít právo s tebou sdílet tvůj dům?
Vezmi prosím v úvahu, že i když napíšeš geniální software, nejsi zdaleka jeho jediný autor. Zásluhy mají všichni, kteří tě kdy učili, všichni, kteří napsali knihy, které sis přečetl, tvoji rodiče, tvoji přátelé, všichni tví předkové X generací nazpět. Kde se v tobě bere ta pýcha, přivlastňovat si něco jen proto, že jsi ty sám přidal poslední droboučkou kapku?Není rozdíl, jestli píšu software, nebo jestli jsem přidavač na stavbě. To všechno, co píšeš, lze uplatnit na libovolnou profesi. A být přidavačem na stavbě, také mi nebude jedno, kdybych za svou práci nedostal zaplaceno to, co bylo dohodnuto. Uvědom si, že si nic nepřivlastňuji. Knihy, které jsem si přečetl, jsem samozřejmě zaplatil, nebo mi je někdo dal zdarma s plným vědomím toho, k čemu je mohu použít. Stejně tak zásluhy všech lidí přede mnou - oni z toho buď něco přímo měli, nebo vše poskytli tak, jak chtěli. Nechápu, kde se bere ta neskutečná neúcta k duševním výtvorům. A ta sobeckost ve vztahu k jiným, k jejich tvorbě, k jejich přáním. Jak dětinské, lézt do zahrady k lakomému zahradníkovi a krást tam kedlubny.
Tiskni
Sdílej: