Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
The firm says it will have a prototype of its reactor fully-designed next year and that it has already secured an order for six units from a group of investors in eastern Europe, including the Czech engineering company TES, who have an option to buy a further 44.Nemá o tom někdo víc informací než jen tiskové zprávy? A už o tom vědí Rakušani? http://physicsworld.com/cws/article/news/36758
Podobně jako TeX, i Common Lisp má mechanismus pro modifikování parseru (ve smyslu lexikální analýzy) svých programů. Doteď jsem to k ničemu nepotřeboval, ale dnes se to hodilo - překvapilo mne, jak jednoduché bylo pomocí modifikace parseru vytvořit parser pro konfigurační soubor v na první pohled odlišném formátu
Včera jsem uklízel svůj home adresář (chtěl jsem jej zazálohovat a přenést na jiný stroj) a docela nepříjemně mne překvapilo, kolik místa zabírají tečkové soubory - řádově stovky mega.
FHS vsuvka, zdůraznění moje : User specific configuration files for applications are stored in the user's home directory in a file that starts with the '.' character (a "dot file").
Ačkoliv je můj home docela historický, zas až tolik konfiguračních souborů mít nemůžu. A jak je asi jasné, opravdu nemám.
Takže se ptám: Kdo sakra vymyslel do tečkových souborů dávat cache soubory?
se prý jmenoval seriál, který vysílala česká redakce BBC kdysi v osmdesátých letech. Pokud vám název částečně, ale ne zcela, připomíná jisté klasické dílo, tak podle ukázek vám je ho připomíná správně.
Ukázky vysílala dnes česká BBC v rámci seriálu o své historii. Jak asi víte, česká BBC zítra a koncem ledna končí. Poslouchal jsem ji více či méně pravidelně (i když tenhle seriál si nepamatuju) v podstatě po celý svůj život a bude mi chybět.
Jen jsem se potřeboval vypovídat a tohle je první blog, který jsem našel.
P.S.: Neví někdo, zda a kde se dá stáhnout na stránkách BBC alespoň jeden ze zmiňovaných seriálů jinak než přes rtsp protokol?
Po delší době jsem rekompiloval svgalib (nebudu psát proč, jednak to nikoho nezajímá a dvak to už ani sám pořádně nevím). Zaujalo mne, že ke spouštění na ní založených aplikací už není třeba být root, což je vykoupeno nutností použít modul jádra. A ten se ukázal jako problém - modul se nenatáhne, s tím, že dva symboly nejsou definované. Ne že by mě to překvapovalo - starší drivery Nvidie se také na posledních jadrech sekají (a poslední driver nefunguje s mojí kartou TNT2, ale to je jiná kapitola).
Řešení se ukázalo jako překvapivě jednoduché - v souboru main.c jádra odmazat volání devfs_mk_symlink a nahradit pci_find_device pci_get_device a vše se zdá fungovat. Jen nevím, co jsem tím druhým vlastně udělal...
(A ještě se mi zkopíroval jako modul do /lib/modules .o soubor, ne .ko - ale to mohl být problém mezi židlí a klávesnicí)