Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »[pasmen@nyx ~]$ du -sh .evolution/ 1.2G .evolution/Mne se zase vcelku libi, ze to mam v home, o kterem jsem na 100% presvedcen, ze ho muzu kdykoliv jakkoliv promazat. Radeji budu mit zapraskany home, nez rozhazene _moje_ soubory po celem disku nekde ve
/var
.
/var/cache : Application cache data Purpose /var/cache is intended for cached data from applications. Such data is locally generated as a result of time-consuming I/O or calculation. The application must be able to regenerate or restore the data. Unlike /var/spool, the cached files can be deleted without data loss. The data must remain valid between invocations of the application and rebooting the system. Files located under /var/cache may be expired in an application specific manner, by the system administrator, or both. The application must always be able to recover from manual deletion of these files (generally because of a disk space shortage). No other requirements are made on the data format of the cache directories. Rationale The existence of a separate directory for cached data allows system administrators to set different disk and backup policies from other directories in /var.Jinak kandidáty pro mne hledá du - pragmaticky mne malé věci tolik nezajímají.
Application Data
, něco v Data aplikací
, potom v Local Settings/Data aplikací
, potom třeba v UserData
, případně ještě v jiných adresářích.
~/.kde
Tak já vidím důvod celkem jasný - aby se nemlátily ty soubory mezi sebou a třídit pak takový bordel, to by byla pak práce pro frajera..proč by se měly mlátit mezi sebou a proč by to měl být bordel, který je potřeba třídit, pokud by byl nadefinován společný způsob?
Ostatně.. např. Opera si udržuje svou cache ve svém chlívku (jako každý slušný program) a dočasné soubory co stahuje frká do tmp.
Naopak za zvířecí považuji způsob jak to dělá KDE, které zahrabává tyhle adresáře extra pro každou aplikaci hluboko do adresáře ~/.kde
nerozumím, co tím chtěl básník říci? jaký je rozdíl mezi tím, jestli Opera ukládá do .opera a KDE do .kde?
uživatelům nic nezakážu pouštět, jenom prostě "nedůvěryhodný" program nebude smět zapsat do cacheA to prosím zajistíme jak?...
lepšie by i tak snáď bolo open (filename, flags | O_CACHE)
(a to je asi tak všetko, čo si k danej téme momentálne viem predstaviť)
(a to je asi tak všetko, čo si k danej téme momentálne viem predstaviť)Jinými slovy víš o tom kulové a jen tak plácáš. Děkujeme mnohokrát, že nám tu zaplácáváte diskusi planými žvásty.
/tmp/${USER}/${NAME}a s příslušně nastavenými právy. Eventuálně, pokud bych trval na tom, aby měl každý svůj bordel ve svém chlívku..
~/tmp/${NAME}
/var/cache/users/$USER
by se vytvořil s právy 700 hned při založení uživatele. Co si tam pak udělá (resp. jeho aplikace) pod ním, to už je jeho problém. Z navrhovaných variant mi to připadá nejschůdnější řešení, jen donutit aplikace, aby to používaly - u open source to nebude problém, s closed source by to asi bylo horší.
u open source to nebude problém, s closed source by to asi bylo horšíIMHO ujednotit a pretlacit do LSB (pripadne spravit na to nejake kniznice) a pojde to
Ja by som radsej preferoval mu davat prava iba na adresar Home, nikam inam by explicitne prava mat nemal - ostatne riesi prislusnost do skupiny.
Co třeba mailbox?
dobre navrhnutá (a nakódená) libka je hodná tisícov slov
/dev/null
Tiskni
Sdílej: