plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Včera jsem uklízel svůj home adresář (chtěl jsem jej zazálohovat a přenést na jiný stroj) a docela nepříjemně mne překvapilo, kolik místa zabírají tečkové soubory - řádově stovky mega.
FHS vsuvka, zdůraznění moje : User specific configuration files for applications are stored in the user's home directory in a file that starts with the '.' character (a "dot file").
Ačkoliv je můj home docela historický, zas až tolik konfiguračních souborů mít nemůžu. A jak je asi jasné, opravdu nemám.
Takže se ptám: Kdo sakra vymyslel do tečkových souborů dávat cache soubory?
Ať už to vymyslel kdokoliv (.thumbnails je asi nejstarší o čem vím), je to teď celkem v módě - dělají to
Pokud někdo nechápe, co se mi na tom nelíbí: standard má na cache dobře definované místo, /var/cache, o kterém vím, že ho nemusím zálohovat a můžu kdykoliv promazat. O případné potřebě mirrorovat ani nemluvě.
Když už jsem v tom stěžování, herní savy mi taky nepřijdou moc konfigurační (hello, wesnoth a adom), a k čemu máme /var/games? I když tohle mi až tak nevadí.
A to, že v defaultní konfiguraci mi squid v FC6 cachuje do /var/spool by vlastně bylo skoro jedno, nebýt hnidopich.
Update:Vzhledem k tomu, že dle diskuse nejsem sám, kdo v tom má maglajs, jsem se (s využitím obsahu některých komentářů) zeptal na FHS mailing listu. I když vzhledem k těm spamům vůkol odpověď moc nečekám.
Tiskni
Sdílej:
[pasmen@nyx ~]$ du -sh .evolution/ 1.2G .evolution/Mne se zase vcelku libi, ze to mam v home, o kterem jsem na 100% presvedcen, ze ho muzu kdykoliv jakkoliv promazat. Radeji budu mit zapraskany home, nez rozhazene _moje_ soubory po celem disku nekde ve
/var
.
/var/cache : Application cache data Purpose /var/cache is intended for cached data from applications. Such data is locally generated as a result of time-consuming I/O or calculation. The application must be able to regenerate or restore the data. Unlike /var/spool, the cached files can be deleted without data loss. The data must remain valid between invocations of the application and rebooting the system. Files located under /var/cache may be expired in an application specific manner, by the system administrator, or both. The application must always be able to recover from manual deletion of these files (generally because of a disk space shortage). No other requirements are made on the data format of the cache directories. Rationale The existence of a separate directory for cached data allows system administrators to set different disk and backup policies from other directories in /var.Jinak kandidáty pro mne hledá du - pragmaticky mne malé věci tolik nezajímají.
Application Data
, něco v Data aplikací
, potom v Local Settings/Data aplikací
, potom třeba v UserData
, případně ještě v jiných adresářích.
~/.kde
Tak já vidím důvod celkem jasný - aby se nemlátily ty soubory mezi sebou a třídit pak takový bordel, to by byla pak práce pro frajera..proč by se měly mlátit mezi sebou a proč by to měl být bordel, který je potřeba třídit, pokud by byl nadefinován společný způsob?
Ostatně.. např. Opera si udržuje svou cache ve svém chlívku (jako každý slušný program) a dočasné soubory co stahuje frká do tmp.
Naopak za zvířecí považuji způsob jak to dělá KDE, které zahrabává tyhle adresáře extra pro každou aplikaci hluboko do adresáře ~/.kde
nerozumím, co tím chtěl básník říci? jaký je rozdíl mezi tím, jestli Opera ukládá do .opera a KDE do .kde?
uživatelům nic nezakážu pouštět, jenom prostě "nedůvěryhodný" program nebude smět zapsat do cacheA to prosím zajistíme jak?...
lepšie by i tak snáď bolo open (filename, flags | O_CACHE)
(a to je asi tak všetko, čo si k danej téme momentálne viem predstaviť)
(a to je asi tak všetko, čo si k danej téme momentálne viem predstaviť)Jinými slovy víš o tom kulové a jen tak plácáš. Děkujeme mnohokrát, že nám tu zaplácáváte diskusi planými žvásty.
/tmp/${USER}/${NAME}a s příslušně nastavenými právy. Eventuálně, pokud bych trval na tom, aby měl každý svůj bordel ve svém chlívku..
~/tmp/${NAME}
/var/cache/users/$USER
by se vytvořil s právy 700 hned při založení uživatele. Co si tam pak udělá (resp. jeho aplikace) pod ním, to už je jeho problém. Z navrhovaných variant mi to připadá nejschůdnější řešení, jen donutit aplikace, aby to používaly - u open source to nebude problém, s closed source by to asi bylo horší.
u open source to nebude problém, s closed source by to asi bylo horšíIMHO ujednotit a pretlacit do LSB (pripadne spravit na to nejake kniznice) a pojde to
Ja by som radsej preferoval mu davat prava iba na adresar Home, nikam inam by explicitne prava mat nemal - ostatne riesi prislusnost do skupiny.
Co třeba mailbox?
dobre navrhnutá (a nakódená) libka je hodná tisícov slov
/dev/null