plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Podobně jako TeX, i Common Lisp má mechanismus pro modifikování parseru (ve smyslu lexikální analýzy) svých programů. Doteď jsem to k ničemu nepotřeboval, ale dnes se to hodilo - překvapilo mne, jak jednoduché bylo pomocí modifikace parseru vytvořit parser pro konfigurační soubor v na první pohled odlišném formátu
Soubor, který jsem chtěl parsovat, měl podobný formát jako třeba /etc/lvm/lvm.conf nebo /etc/logrotate.conf: komentářové řádky uvozené #, informace seskupené pomocí { }, řetězce v uvozovkách.
Abych byl schopen soubor načíst pomocí funkce read, potřeboval jsem tedy zejména nadefinovat chování { a #:
;;; Nemodifikujeme přímo to, co používá lisp, ale separátní kopii (defparameter *conf-readtable* (copy-readtable) "Definice parsování pro konfigurační soubory") ; # se bude chovat stejně jako ; (set-macro-character #\# (get-macro-character #\;) nil *conf-readtable*) ; { } bude načítat list (set-macro-character #\{ (lambda (stream char) (read-delimited-list #\} stream t)) t *conf-readtable*)Toť vše. Nyní už lze použít běžné prostředky pro načtení souboru - pro jednoduchost třeba s makry balíku series:
(let ((*readtable* *conf-readtable*)) ; bude se používat nová tabulka (collect (scan-file #P "/etc/lvm/lvm.conf"))) => (DEVICES (DIR = "/dev" SCAN = [ "/dev" ] FILTER = [ "r|/dev/cdrom|" ] CACHE = "/etc/lvm/.cache" WRITE_CACHE_STATE = 1 SYSFS_SCAN = 1 MD_COMPONENT_DETECTION = 1) LOG (VERBOSE = 0 SYSLOG = 1 OVERWRITE = 0 LEVEL = 0 INDENT = 1 COMMAND_NAMES = 0 PREFIX = " ") BACKUP (BACKUP = 1 BACKUP_DIR = "/etc/lvm/backup" ARCHIVE = 1 ARCHIVE_DIR = "/etc/lvm/archive" RETAIN_MIN = 10 RETAIN_DAYS = 30) SHELL (HISTORY_SIZE = 100) GLOBAL (UMASK = 77 TEST = 0 ACTIVATION = 1 PROC = "/proc" LOCKING_TYPE = 1 LOCKING_DIR = "/var/lock/lvm") ACTIVATION (MISSING_STRIPE_FILLER = "/dev/ioerror" RESERVED_STACK = 256 RESERVED_MEMORY = 8192 PROCESS_PRIORITY = -18 MIRROR_REGION_SIZE = 512 MIRROR_LOG_FAULT_POLICY = "allocate" MIRROR_DEVICE_FAULT_POLICY = "remove"))Pro hledání konkrétní informace lze pak použít běžné nástroje pro práci se seznamy, což zrovna v Lispu jde docela dobře:
(third ; tag = value ... (member 'proc (getf * 'global))) => "/proc"Samozřejmě, není to dokonalé - pro to co jsem potřeboval jsem ještě musel předefinovat 0, aby byla rozpoznána konvence 0777 (viz umask nakoře) resp 0xffff, a u toho lvm by mohlo být vhodné předefinovat i [, ale je to vcelku přímočaré a zřejmě občas užitečné. A o řád přesnější než grep.
Tiskni
Sdílej: