Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Podobně jako TeX, i Common Lisp má mechanismus pro modifikování parseru (ve smyslu lexikální analýzy) svých programů. Doteď jsem to k ničemu nepotřeboval, ale dnes se to hodilo - překvapilo mne, jak jednoduché bylo pomocí modifikace parseru vytvořit parser pro konfigurační soubor v na první pohled odlišném formátu
Soubor, který jsem chtěl parsovat, měl podobný formát jako třeba /etc/lvm/lvm.conf nebo /etc/logrotate.conf: komentářové řádky uvozené #, informace seskupené pomocí { }, řetězce v uvozovkách.
Abych byl schopen soubor načíst pomocí funkce read, potřeboval jsem tedy zejména nadefinovat chování { a #:
;;; Nemodifikujeme přímo to, co používá lisp, ale separátní kopii (defparameter *conf-readtable* (copy-readtable) "Definice parsování pro konfigurační soubory") ; # se bude chovat stejně jako ; (set-macro-character #\# (get-macro-character #\;) nil *conf-readtable*) ; { } bude načítat list (set-macro-character #\{ (lambda (stream char) (read-delimited-list #\} stream t)) t *conf-readtable*)Toť vše. Nyní už lze použít běžné prostředky pro načtení souboru - pro jednoduchost třeba s makry balíku series:
(let ((*readtable* *conf-readtable*)) ; bude se používat nová tabulka (collect (scan-file #P "/etc/lvm/lvm.conf"))) => (DEVICES (DIR = "/dev" SCAN = [ "/dev" ] FILTER = [ "r|/dev/cdrom|" ] CACHE = "/etc/lvm/.cache" WRITE_CACHE_STATE = 1 SYSFS_SCAN = 1 MD_COMPONENT_DETECTION = 1) LOG (VERBOSE = 0 SYSLOG = 1 OVERWRITE = 0 LEVEL = 0 INDENT = 1 COMMAND_NAMES = 0 PREFIX = " ") BACKUP (BACKUP = 1 BACKUP_DIR = "/etc/lvm/backup" ARCHIVE = 1 ARCHIVE_DIR = "/etc/lvm/archive" RETAIN_MIN = 10 RETAIN_DAYS = 30) SHELL (HISTORY_SIZE = 100) GLOBAL (UMASK = 77 TEST = 0 ACTIVATION = 1 PROC = "/proc" LOCKING_TYPE = 1 LOCKING_DIR = "/var/lock/lvm") ACTIVATION (MISSING_STRIPE_FILLER = "/dev/ioerror" RESERVED_STACK = 256 RESERVED_MEMORY = 8192 PROCESS_PRIORITY = -18 MIRROR_REGION_SIZE = 512 MIRROR_LOG_FAULT_POLICY = "allocate" MIRROR_DEVICE_FAULT_POLICY = "remove"))Pro hledání konkrétní informace lze pak použít běžné nástroje pro práci se seznamy, což zrovna v Lispu jde docela dobře:
(third ; tag = value ... (member 'proc (getf * 'global))) => "/proc"Samozřejmě, není to dokonalé - pro to co jsem potřeboval jsem ještě musel předefinovat 0, aby byla rozpoznána konvence 0777 (viz umask nakoře) resp 0xffff, a u toho lvm by mohlo být vhodné předefinovat i [, ale je to vcelku přímočaré a zřejmě občas užitečné. A o řád přesnější než grep.
Tiskni
Sdílej: