Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Výraznější přítomnost oranžové barvy na mapě českých krajů jsem, podobně jako asi většina lidí, očekával. Nečekal jsem ale, že to bude takový "nářez", jaký to je. Už se tu o tom diskutovalo dost, proto obecné záležitosti nechám stranou a vypíchnu spíš některé zajímavé věci.
Tedy tolik k volbám, v tuto chvíli je lepší na politiku přinejmenším na chvíli zapomenout a raději se věnovat něčemu zábavnějšímu. Vraťme se k ní, až bude klid, senátoři budou zvoleni a krajské rady sestaveny. Budeme zase o kousek moudřejší.
Tiskni
Sdílej:
Tím ODS ztrácí i své pravověrné voliče, kteří rozhodně nechtějí nic z toho, co jim nabízí jiné strany. Ale na ODS jsou tak rozzlobení, že natruc volí někoho jiného - jde jim o to, ne aby ODS byla v kolenou, nýbrž aby ryla držkou v zemi, za to, co dělá.Hezky řečeno.
Dyť jo , konečně se snad projevil hněv lidu, ale zase na druhou stranu, u nás do Senátnách voleb jsme volili podle osobností a ne stran (a ODS stejně vyhrála - 25,78%, ČSSD 17,81%)
Mylite se, pravidlo to je, ale prave opacne, tedy ze za republikanu rostou dluhy vice, je vyssi nezamestnanost, atd.
No jestli si myslite, ze za profesora rozpocet sedel na halir a jak prisli socani, tak se utrhli ze retezu a zacali z niceho nic rozhazovat, nebudu vam to vyvracet, tema je uz omlete milionkrat. A nad bratrem Kalouskem pod vedenim moudreho Topolanka bych jeste nejasal, prvni opravdu jejich rozpocet zazivame az tento rok a neni nijak jiste, ze bude mit mensi schodek, nez ten predchozi. Prava sranda ale nastane pristi rok, uvidime jake soudruzi vykouzli deficity pri rustu HDP o 2-3 % (a to bychom meli jeste hodne velkou kliku), pri rustu nezamestnanosti, atd. Vsak ta opatreni, ktera nam tu zavedli, mela byt prave do nepohody, takze vsechno bude v cajku, ze? Jenom skoda, ze se jim nepovedli ty penzijni fondy. Mit duchod investovan na burzach a v cennych papirech je ta prava socialni jistota, jak mame (a jeste budeme mit) moznost presvedcit se u stastnejsich americkych soudruhu.
Mit duchod investovan na burzach a v cennych papirech je ta prava socialni jistota, jak mame (a jeste budeme mit) moznost presvedcit se u stastnejsich americkych soudruhu.Já chci o tom, kde budu mít uložený důchod rozhodovat sám, nechci aby o tom rozhodoval nějaký pošetilý úředníček bez mozku.
Mate recht, vyserte se na urednicka bezmozka a radsi duchod sverte klukum z Wall Streetu a City, ty se vam o nej postaraj kralovsky a samozrejme zcela nezavisle na statu, urednicek uz nebude potreba. Staci sledovat aktualni udalosti.
Propady na trzích byly, jsou a prodělá na nich hlavně ten, kdo panikaří a prodává během nich.Pokud se prodejem dostává do krátké pozice, tak během pádu rozhodně neprodělává. Teda pokud tu pozici včas uzavře.
Do tří let, nejpozději do pěti, se většina akcií kvalitních společností dostane na původní hodnoty.
Nekomu holt neni pomoci. Ve vasem podani je burza takove perpetum mobile krizene s oslickem otres se. Na zacatku tam vhodim prislusny obolos a za par desitek let staci zkasirovat pohadkove zisky, vsechno, s malymi vykyvy v radech let, poroste ad infinitum. Bohuzel takhle to nefunguje, dokonce to mame uz "experimentalne" overeno. Vsak patri k financnimu bontonu do propagacnich letacku vselijakych fondu pridavat nekam nakonec mikroskopickym pismem sdeleni zhruba ve smyslu "minule vynosy nezarucuji budouci zisky".
mikroskopickym pismem sdeleni zhruba ve smyslu "minule vynosy nezarucuji budouci zisky".No nevím, do jednoho fondu jsem už své peníze investoval a věř mi, nebo ne... Nejen, že mě na to několikrát upozornila slečna se kterou jsem podepisoval smlouvu, ale také ve smlouvě i ve všech propagačních letáčcích to bylo napsáno hodně velkým písmem.
Na prubeznem systemu neni co rozkrast, pokud duchody orezete prilis, tak si proti sobe postvete obyvatele.Tohle a celý příspěvek působí hezky, dokud si člověk neuvědomí naši demografii. Tedy pokud půjdete do důchodu do 10 let a nebudete si v něm užívat příliš dlouho, bude to fungovat hezky. Nicméně pak prostě přestane fungovat, bez ohledu na to, jak si budoucí vláda své třínohé naštve - prostě nebude dost dvounohých na jejich uživení. Fakta jsou pěkně shrnuta třeba tady.
Tedy pokud půjdete do důchodu do 10 let a nebudete si v něm užívat příliš dlouho, bude to fungovat hezky.Hlavně proto je třeba ta zdravotnická a důchodová reforma. Čím dřív se stát zbaví důchodců, tím líp. Základním cílem je, aby lidi byli nuceni pracovat, dokud nepadnou stářím a nemocemi, nejlépe poslední roky za minimální mzdu, ta dobře důchod sráží, a až padnou, tak aby pokud možno rychle umřeli (pohřebné bylo chválabohu zrušeno). Nejlépe bez dědiců, aby majetek připadl státu. Cílem státu je přece vytvářet přebytek ve státní pokladně, aby bylo na předražené státní zakázky pro spřátelené nebo dokonce vlastní firmy, aby byly dotace na výstavbu golfových hřišť a podobných potřebných zařízení. Heslo: Důchodce - nepřítel státu! Samozřejmě tohle se týká jen těch chudých, co nikdy nedostanou zlaté padáky, manažerské bonusy za prdění do křesla v dozorčích radách nebo nedokážou coby bývalý ministr geniálně nakoupit superlaciné akcie od přející firmy za půjčku od ještě přejícnější firmy, vše samozřejmě křišťálově čistě. Na takový musí bejt přísnost. Ti schopní, jako např. majitelé penzijních fondů, si svoje i ty cizí důchody budou pak užívat někde v civilizovaném světě, kde je nebudou otravovat bezdomovci a žebráci.
Hlavně proto je třeba ta zdravotnická a důchodová reforma. Čím dřív se stát zbaví důchodců, tím líp. Základním cílem je, aby lidi byli nuceni pracovat, dokud nepadnou stářím a nemocemi, nejlépe poslední roky za minimální mzdu, ta dobře důchod sráží, a až padnou, tak aby pokud možno rychle umřeli (pohřebné bylo chválabohu zrušeno). Nejlépe bez dědiců, aby majetek připadl státu.Přesně tak, lepší je důchodovou reformu nedělat vůbec. Pak když je člověk nucen pracovat do šedesáti, přestože už nemůže, tak je naděje, že umře dřív, než se vlastně důchodu dožije. A to je dobře, protože i když má dědice, tak "jeho" peníze našetřené v sociálním pojištění připadnou státu.
Přesně tak, lepší je důchodovou reformu nedělat vůbec. Pak když je člověk nucen pracovat do šedesáti, přestože už nemůže, tak je naděje, že umře dřív, než se vlastně důchodu dožije. A to je dobře, protože i když má dědice, tak "jeho" peníze našetřené v sociálním pojištění připadnou státu.Hm, tak když si vezmu babičku narozenou v roce 1921, tak ta prožila první republiku, druhou republiku, protektorát, třetí republiku, socialistickou republiku a kapitalistickou republiku. Kolikrát se za těch let změnil nejen státní příslušnost, ale společenský systém, kolik padlo, bylo arizováno, znárodněno, privatizováno a tunelováno bank a fondů, jak se přesunovaly kvanta majetku sem a tam, to snad ani není možné spočítat. A to není ani 100 let. Představte si, že je rok 1908 a vy plánujete jako dneska důchodový systém a malujete si, odkud budou mít důchodci v roce 2008 důchod a jak bude vysoký. Pak si projeďte ty dějinné události a ukažte mi jediný soukromý subjekt (banku, penzijní fond, cokoliv), který to přežil až dodnes tak, že je schopen platit závazky, které se založily před 90,80,70 lety.
ukažte mi jediný soukromý subjekt (banku, penzijní fond, cokoliv), který to přežil až dodnes tak, že je schopen platit závazky, které se založily před 90,80,70 lety.V CZ mas pravdu, ale v zapadnich zemich jich je dost. I kdyz ani ty nejsou uchraneny pred krachem, kdyz nejaky nezodpovedny makler zacne hrat na burze ..
Nezkoumal jsem to, ale docela bych se divil. Vsak na zapade meli taky dve valky, depresi, hyperinflaci, atd. Mozna tak jedine USA, ale je otazka, jestli tech poslednich sedesat let lze povazovat za standard do budoucna, nebo nahodnou vychylku, ktera (mozna velmi brzo) skonci.
BTW, v Argentine se take deji zajimave veci k tematu.
Pokud nebude dost dvounozcu na uziveni trojnozcu, tak vam barevne papirky na ucte nepomohou, protoze se jich nenajite a rohlik si za ne nenakoupite (neni dvounozec, ktery by ho upekl). Na tom, ze bude dostatecny pocet lidi v produktivnim veku, budete zaviset vzdy.Nesouhlasím. Už teď stačí, když v primárním a sekundárním sektoru pracuje pouze část ekonomicky aktivních lidí, takže stačí "jen" aby si lidé odložili dostatek peněz na vlastní důchod a zároveň politici vytvořili podmínky, které hodnotu těch peněz udrží. Samozřejmě, ta druhá podmínka jde proti zájmům politiků (inflace je ideální daň), ale narozdíl od průběžného modelu má tento systém alespoň nějakou šanci na úspěch. Implementaci jediné šance průběžného modelu - prudké snížení věku dožití - radši nechci domýšlet.
Na prubeznem systemu neni co rozkrast, pokud duchody orezete prilis, tak si proti sobe postvete obyvatele.Ti naštvaní obyvatelé jsou důchodci, které klidně naštvat můžeš - ono to s nimi třeba šlehne a bude pokoj. Průběžný systém "funguje" jenom v případě, že průměrný věk dožití a věk odchodu do důchodu jsou přibližně stejné, tedy že průměrný člověk se důchodu nedožije. To se ovšem nedá považovat za funguje. Reforma důchodů má spočívat v tom, že se lidem nesebere tolik peněz, aby si mohli našetřit a odejít do důchodu v době, kdy budou mít dost. To se samozřejmě levicovým politikům nelíbí, protože by jejich státní rozpočet přišel o kus peněz, které teď mají pod palcem.
Na prubeznem systemu neni co rozkrast, pokud duchody orezete prilis, tak si proti sobe postvete obyvatele.A co na příjmové straně, tam by to nešlo? Tedy vybírat tzv. „na důchody“ daleko víc, než kolik se pak skutečně vyplatí. Ona ani ČR neměla vždy oddělen důchodový systém od státního rozpočtu, a pokud vím, jeden z nápadů současné vlády byl také vybírat „vše najednou“ (daně, sociální a zdravotní pojištění). V dřívějších dobách se taky státní rozpočet z důchodového systému dotoval. Takže i průběžný systém lze rozkrádat celkem snadno.
Ona ani ČR neměla vždy oddělen důchodový systém od státního rozpočtuOn formálně oddělený je (§ 2 zákona 589/1992 Sb.). Jenže nic nebrání tomu tyto peníze použít na jiné účely.
jeden z nápadů současné vlády byl také vybírat „vše najednou“ (daně, sociální a zdravotní pojištění)Ten nápad je docela dobrý. Proč má mít stát dva úřady, které dělají totéž (vybírají a vymáhají daň)? Bylo by logické mít jen jeden, tedy v ČSSZ zrušit složku zabývající se výběrem sociálního pojištění a převést toto na finanční úřady. U zdravotních pojišťoven je to trochu něco jiného, každá vybírá od svých pojištěnců. Jenže stejně to dnes podléhá totálnímu přerozdělení. Pokud by zůstal stávající stav, klidně by výběr a vymáhání mohly fungovat opět přes finanční úřady (tím spíš, že by pak ZP nemusely mít pravomoci na úrovni státních úřadů).
S temi zdravotnimi pojistovnami je ta komplikace, ze nejrizikovejsi skupina (duchodci), kteri nemaji penize, ale zato nemoci, jsou prevazne u jedine pojistovny (Vseobecna). Takze by se dalo rici, ze je jen spravedlive, aby cast vybranych penez sla za nimi. Jak velka cast - tot namet na diskuzi.Ono je to ještě složitější. Za důchodce (též za děti, studenty atd.) platí pojistné stát. Výše odváděného pojistného je v podstatě předmětem politického rozhodnutí. Toto rozhodnutí zásadním způsobem ovlivňuje to, jaké peníze do systému ZP potečou, bez ohledu na běžnou sazbu. Kromě toho, a to není nepodstatné, má vliv i počet "státních" pojištěnců u té které pojišťovny - čím více jich je, tím má pojišťovna nižší náklady na kontrolu, výběr a vymáhání pojistného. Proto by bylo spíš vhodnější tento penězovod zcela odstřihnout, snížit daně a zvýšit pojistné tak, aby to z hlediska příjmové strany ZP zůstalo aktuálně beze změny. Pak by nebylo možné do toho sahat dle libosti a dělat čachry s předsunutými platbami, jak to předváděl David Rath. Současně se vyřeší i problém nerovnoměrného rozdělení nákladů na výběr - i když zůstane výběr pojistného na každé pojišťovně, náklady budou spravedlivěji rozděleny.
Je fascinujici, jak se tento mem, ze levice = dluhy (a dusledek, ze pravice je sporiva), uchytil v hlavach nekterych lidi.Bilance statniho rozpoctu podle vlad v miliardach:
ba souhlasim s reformama i poplatkaPokud myslíš poplatky u lékaře, tak ty nikdy NEMĚLY BÝT, ANI NEJSOU pro pomoc státu (dluhu), ale jen a pouze pro lékaře.
Za zpusob vzniku vlady.Na způsobu vzniku vlády nevidím nic špatného.
Za Cunka.A co je špatného na něm?
Za okamzite obsazeni teplych mistecek svymi lidmi.Tak s tím problém nemám, beztak většina těch lidí, kteří na těch teplých místech, byli dosazenci z minulého volebního období
Pokud se ODS nechytne za nos, může se stát, že bude u příštích voleb ráda, že se vůbec dostane do sněmovny. Ne, tady nejde o reformy, jejich dělání/nedělání. Tady jde o hrubé nedodržování volebního programuTím sice ztrácí ODS své pravověrné voliče, ale i všech jejích pravověrných voličů je i tak příliš málo na to, aby vyvážili voličskou většinu, která ODS z principu volit nebude (protože by byla proti sobě co se týče sociální třídy). Jak jsem uvedl už pod zdejším prvním povolebním blogu, podle volební účasti se zdá, že zatímco ODS ztratila 100.000 voličů, ČSSD jich 750.000 získala (oproti 2004). I kdyby ODS získala dodržováním volebního programu 200.000 voličů, nestačilo by to ani zdaleka na nárůst hlasů, které proti ODS hlasovaly z principu. Těch by bylo při dodržování volebního programu ODS stejně nebo ještě víc. ODS je svou ideologií okrajová politická strana. V Česku jí to zatím procházelo víceméně nízké volební účasti, kdy mohla těžit ze svých věrných voličů oproti laxním voličům protistrany - letošní krajské volby podle mě znamenají přelom. ODS by se měla psychicky připravit na 10-15%, v kategorii spolu s komunisty a zelenými. Tyhle strany, které upřednostňují ideologii a obracejí se na specifické voliče, nikdy nebudou tzv. "lidové". ODS ten sešup bude chvíli trvat, díky rozvětveným bratrstvům, ale v dlouhodobé perspektivě nemá šanci. Zajímavé bude, jestli se v Česku objeví skutečná konzervativní lidová strana. Jediný, kdo asi pochopil vývoj, je Cyril Svoboda, když chce přejmenovat KDU-ČSL prostě na Lidovou stranu, a tím oslovit ty zbytky konzervativnosti, které v Česku jsou bez odkazů na neexistující křesťankou tradici. Zatím se nechávali čeští voliči balamutit v tom, že politika ODS je konzervativní. Není. Konzervativní znamená stabilitu, pokud možno neměnnost daného, něco, co se zdržuje všech excesů, takže žádné reformy. Prostě smrádek a teploučko. Jako konzervativní a lidová strana se projevuje prostě ČSSD, proto bude mít za sebou konzervativní voličstvo, konzervativní v pravém slova smyslu. Kromě toho, s tím, jak bude přirozenou cestou ubývat voličů komunistům, bude se ztrácet i hlavní argument "mobilizací" ODS. Co by si bez komunistů počali...
Spousta poslanců bude nyní hejtmany nebo jejich náměstky.Evidentně můžou být poslanci ministry, starosty, podnikateli, sedět ve spoustě dozorčích rad... Tím jsem se kdysi taky trápil, jak je možné sedět na dvou a více židlích, ale tak to v těch nejvyšších funkcích prostě chodí. Čím víc jich člověk má, tím víc jich dokáže zvládnout (buď je to tím, že čím výš, tím míň skutečné práce, anebo jedna funkce pomáhá druhé...?).
(protože by byla proti sobě co se týče sociální třídy)Protože si myslí (nebo jí někdo nalhal), že by byla proti sobě, cose týče socální třídy.
Zajímavé bude, jestli se v Česku objeví skutečná konzervativní lidová strana.Vynalezl jsi novou pohádku o nekonzervativnosti ODS? (Aha, vynalezl, stačí se podívat o pár odstavců dál)
Jediný, kdo asi pochopil vývoj, je Cyril Svoboda, když chce přejmenovat KDU-ČSL prostě na Lidovou stranu, a tím oslovit ty zbytky konzervativnosti, které v Česku jsou bez odkazů na neexistující křesťankou tradici.Tisíciletá (bez přerušení) křesťanská tradice je neexistující?
Tisíciletá (bez přerušení) křesťanská tradice je neexistující?No, podívej se do Polska, pak k nám, chvilka zamyšlení... U nás (naštěstí) moc pobožní (ať už kamkoli) nejsme.
Vynalezl jsi novou pohádku o nekonzervativnosti ODS?Stačí vyjmenovat, co má být na ODS konzervativního (hlavně co vůbec ve zdejších končinách konzervuje). A nejen konzervativní, v případě ODS se dá polemizovat i o pravicovosti. Nemusím nic vynalézat a už vůbec ne nového, viz např. před více než dvěma lety zamyšlení Pravicové hodnoty.
Konzervativní znamená stabilitu, pokud možno neměnnost daného, něco, co se zdržuje všech excesů, takže žádné reformy. Prostě smrádek a teploučko. Jako konzervativní a lidová strana se projevuje prostě ČSSD, proto bude mít za sebou konzervativní voličstvo, konzervativní v pravém slova smyslu.To je tvůj výklad. Jiní lidé považují za konzervativní takovou stranu, která upozaďuje roli státu, nenechává narůstat byrokracii a státní rozpočet (a dluh) atp. Ačkoliv netvrdím, že současná ODS je taková strana, dá se předpokládat, že by chtěla být, resp. by to chtěli její voliči. Bohužel je v současné době v podstatě úplně neschopná, za dobu svojí vlády neprosadila ani ň a předvolební období strávila dolováním špíny na své členy. ČSSD je možná konzervativní ve smyslu smrádku, teploučka a nezodpovědného přístupu k budoucnosti. Ale těžko ji považovat za konzervativní ve smyslu, který se zažil v evropské politice. Pokud tato ČSSD vyhraje i senátní a parlamentní volby, tak se můžeme těšit na tolik smrádku, že nám z toho bude velmi brzy špatně. Především proto, že Paroubkova a Rathova ČSSD odmítá akceptovat, že nějaké reformy a utahování opasků prostě bude _nutné_, jinak se ze spirály dluhů a slibů nikdy nevyhrabeme (a stát padne velmi tvrdě na držku).
To je tvůj výklad. Jiní lidé považují za konzervativní takovou stranu, která upozaďuje roli státu, nenechává narůstat byrokracii a státní rozpočet (a dluh) atp.Konzervativní je udržovat mocenské status quo. Tedy i státu. Konzervativní politický proud tradičně udržoval moc těch vrstev, které moc měly. Konzervativní nikdy neznamená reformy, pokud to není ve smyslu rušení reforem proudu liberálního, tedy jakýsi kurs zpátky, aby se obnovily mocenské struktury, které liberalismus (původně proud veskrze levicový, protože pravice bývala tradičně konzervativní). V době, kdy se stát stal skutečně ze šlechticko-buržoazního demokratickým, hájícím skutečně zájmy svých občanů jako celku bez ohledu na společenské třídy, snaží se samozřejmě "konzervativní" politika o omezení role státu a přesun moci k finančně mocným vrstvám mimo stát. Omezení nárůstu byrokracie, státního rozpočtu a dluhu ... to je snad vtip. Pokud to platí, tak bych rád znal nějakou konzervativní, pravicovou politiku, které se toto podařilo, a která netvoří onu příslovečnou výjimku potvrzující pravidlo. Outsourcing a přeložení nákladů ze státní poklady na občany neznamená ještě omezení byrokracie a rozumnou hospodářskou politiku. Moderní hra na to, že konzervativní znamená vlastně liberální (viz pseudotermín "liberální konzervativismus" nebo "konzervativní liberalismus"), v konečném důsledku konzervativní = všechno správné
ČSSD je možná konzervativní ve smyslu smrádku, teploučka a nezodpovědného přístupu k budoucnosti. Ale těžko ji považovat za konzervativní ve smyslu, který se zažil v evropské politice.Tím víc to platí o ODS.
Pokud tato ČSSD vyhraje i senátní a parlamentní volby, tak se můžeme těšit na tolik smrádku, že nám z toho bude velmi brzy špatně. Především proto, že Paroubkova a Rathova ČSSD odmítá akceptovatPředevším to odmítají evidentně akceptovat voliči. Profese politika je tu od toho, aby o své cestě voliče přesvědčil. Pokud to nedokáže, tak buď nemá v politice co dělat, anebo je jeho politika coby správa věcí veřejných prostě proti voličům a ti to akceptovat nebudou. Názorná ukázka jsou letošní volby, které vyhrála ČSSD s rukama v klíně, protože ODS stačila lidi enormně nasrat, a to snad nejvíc v dějinách.
že nějaké reformy a utahování opasků prostě bude _nutné_, jinak se ze spirály dluhů a slibů nikdy nevyhrabeme (a stát padne velmi tvrdě na držku).Jestli nebude chyba hlavně v tom, že těch řečí o utahování opasků mají plnou hubu hlavně ti, kteří si je ostentativně povolují až na poslední dírku. Mně osobně žádnou reformu nynější vláda nedokázala přesvědčivě vysvětlit. Tzv. regulační poplatky plošně nařízené státem do kapsy soukromníkům a vyhrožování občanům, kteří je nezaplatí, i těm, kteří je nechtějí přijímat - to byl například opravdu vrchol "pravicové konzervativní" politiky, která je proti regulaci, omezení role státu, pro svobodu individua a tak dále a tak dále. Řekl bych, že pravicového ani konzervativního na nich není vůbec nic, naopak zavánějí bolševickými manýry a tímto jsou zcela v duchu ODS.
Tzv. regulační poplatky plošně nařízené státem do kapsy soukromníkům...O kterých poplatcích teď mluvíš?
Outsourcing a přeložení nákladů ze státní poklady na občany neznamená ještě omezení byrokracie a rozumnou hospodářskou politiku.Jde v první řadě o omezení těch nákladů - pak je není třeba na nikoho překládat. Ale i kdyby - co jiného je státní pokladna než peníze vybrané od občanů? Je krátkozraké tvrdit/si myslet, že když něco platí stát, neplatí to občané.
Pokud tím narážíš na moji osobu, jelikož jsem tvrdil, že bude utahování opasků potřeba, tak bych doporučil trošku ubrat - neradi bychom se od politické diskuse přesunuli k osobním urážkám, že? Pokud tím myslíš "politiky ODS" nebo něco podobného, tak bych rád upozornil, že se tím dopouštíš dost zbytečného populismu. Nadávání na politiky, kteří si chtějí nahrabat, patří do jiné diskuse. Rozumně skeptický člověk ví, že si chtějí v podstatě nahrabat všichni. Vyzdvihovat v tomto směru zrovna ty, kdo volají po nějakých reformách, je naivní.že nějaké reformy a utahování opasků prostě bude _nutné_, jinak se ze spirály dluhů a slibů nikdy nevyhrabeme (a stát padne velmi tvrdě na držku).Jestli nebude chyba hlavně v tom, že těch řečí o utahování opasků mají plnou hubu hlavně ti, kteří si je ostentativně povolují až na poslední dírku.
Mně osobně žádnou reformu nynější vláda nedokázala přesvědčivě vysvětlit.Nebo jsi byl předem připraven/rozhodnut si ji nenechat vysvětlit. Nicméně, nechme stranou dosavadní vlády. Kovbojské z 90. let, utrácivé ze začátku tisíciletí i tu neschopnou, kterou máme teď. Podstatné je, že - ať se nám to líbí, nebo ne - tak nějak změny v hospodaření bude prostě potřeba udělat. ODS toho není schopná, ČSSD strká hlavu do písku a chce žít dál na dluh. A my to odsereme.
A my to odsereme.Za potlesku poloviny národa, že jsme to těm hajzlům, kteří nám všechno zdražili, nandali.
Debatu o tom, co je a není konzervativní nechávám stranou - chtěl jsem podotknout, že ani moc nezáleží na tom, jak stranu onálepkuješ, ale jak se chová.Nezanedbatelné části voličů ale záleží i na tom, jak se strana sama nálepkuje. Když se onálepkuje jako "sociální", tak jí věří, že sociální je. Když se onálepkuje jako "konzervativní", tak ji ti prostoduší (hlavně ti, co se ani pořádně nechtějí zamýšlet, co to vlastně konzervativní znamená) volí proto, že "konzervativní" je "free-cool-in" a je to proti komoušům a Paroubkovi... (nemyslím to osobně na nikoho, čistě obecně). Aby byl člověk konzervativní, musí být především spokojený s tím, jak to je. Značná část proklamovaných konzervativců, co znám já, ale konzervativní vůbec nejsou a byli by první, kdo by se začal proti skutečnému konzervativismu zcela revolučně bouřit. ODS se přece snaží měnit pořádky. To je konzervativní politika, která se snaží sugerovat, že "obnovuje" jakési bohaté vrstvy. V českém prostředí se ovšem jedná o vrstvy zbohatlické, nikoliv tradičně bohaté, a proto je tato obnova tradičním konzervativním voličstvem veskrze vnímána jako revoluční. Anebo to takhle alespoň "dokázali" zprostředkovat voličům, což vyjde v reálné politice nastejno.
Jde v první řadě o omezení těch nákladů - pak je není třeba na nikoho překládat. Ale i kdyby - co jiného je státní pokladna než peníze vybrané od občanů? Je krátkozraké tvrdit/si myslet, že když něco platí stát, neplatí to občané.Moderní stát si platí lidé daněmi proto, aby plnil určité funkce, které by si jako jednotlivci nikdy nemohli zaplatit, totiž ta většina daňových poplatníků. Jejich cílem proto těžko může být takový stát minimalizovat, byli by sami proti sobě. Cílem ODS ale není ani tak minimalizovat stát, nýbrž tyto dosud veřejné prostředky kanalizovat do soukromých rukou, to znamená hlavně stát oškubat a zbavit příjmů. Viz připravovaný povinný výběr pojistného soukromým pojišťovnám. Anebo soukromým penzijním fondům. Nebo ony "regulační poplatky". To znamená výdaje občanům přikázat a výnosy rozdělit mezi několik vybraných soukromníků, kteří mají dostatečně silný lobbing. Takový styl OSA & spol.
Pokud tím myslíš "politiky ODS" nebo něco podobného, tak bych rád upozornil, že se tím dopouštíš dost zbytečného populismu. Nadávání na politiky, kteří si chtějí nahrabat, patří do jiné diskuse. Rozumně skeptický člověk ví, že si chtějí v podstatě nahrabat všichni. Vyzdvihovat v tomto směru zrovna ty, kdo volají po nějakých reformách, je naivní.Není to myšleno na tebe. Je to myšleno jako odpověď na úvahy o tom, co voliči chtějí či nechtějí akceptovat. Pokud politikovi nevěřím ani nos mezi očima, těžko mě přesvědčí o nutnosti "utahování opasků".
Nebo jsi byl předem připraven/rozhodnut si ji nenechat vysvětlit.Tady by mi stačil odkaz někam, kde je nějaké takové vysvětlení, které přesvědčilo tebe. Ideálně na nějakého ministra nebo poslance, ale vezmu zavděk i akademiky, politology či komentátory. Knížky, přednášky, interview... Dokonce i stranické weby beru včetně kampaně. Díky.
Podstatné je, že - ať se nám to líbí, nebo ne - tak nějak změny v hospodaření bude prostě potřeba udělat. ODS toho není schopná, ČSSD strká hlavu do písku a chce žít dál na dluh. A my to odsereme.Zatím mám pocit, že k tomuhle vedou spíš záměry ODS. Pakliže tím "my" nemyslíš budoucí majitele pojišťoven, budoucí majitele zdravotnických řetězců nebo třeba skupiny napojené na americké zbrojovky. Dluh totiž může být účetně v pokladně, anebo ve společnosti. Je sice navenek hezké, když je účetně všechno v pořádku, ale to zdaleka neznamená, že je v pořádku život lidí ve státě.
Nezanedbatelné části voličů ale záleží i na tom, jak se strana sama nálepkuje. Když se onálepkuje jako "sociální", tak jí věří, že sociální je. Když se onálepkuje jako "konzervativní", tak ji ti prostoduší (hlavně ti, co se ani pořádně nechtějí zamýšlet, co to vlastně konzervativní znamená) volí proto, že "konzervativní" je "free-cool-in" a je to proti komoušům a Paroubkovi... (nemyslím to osobně na nikoho, čistě obecně).Stejně tak se dá říct, že když se strana onálepkuje jako "sociální", tak ji ti prostoduší volí proto, že věří, že ta strana opravdu sociální je, ať už je realita jakákoliv.
Viz připravovaný povinný výběr pojistného soukromým pojišťovnám. Anebo soukromým penzijním fondům. Nebo ony "regulační poplatky". To znamená výdaje občanům přikázatAno, v rámci solidarity je občas nutné přikázat občanovi nějaký výdaj, aby bylo z čeho platit zdravotní péči jiného občana, který si ji sám dovolit nemůže.
Dluh totiž může být účetně v pokladně, anebo ve společnosti. Je sice navenek hezké, když je účetně všechno v pořádku, ale to zdaleka neznamená, že je v pořádku život lidí ve státě.Ano, můžeme se klidně bavit o hypotetických situacích, ale v rámci úspory času by bylo lepší věnovat se situaci skutečné. A situace je taková, že dluh účetně v pokladně je.
Jejich cílem proto těžko může být takový stát minimalizovat, byli by sami proti sobě.No mým cílem to je...
Bohužel, takhle jednoduše to asi nepůjde. Na volebním lístku KSČM v Brně bylo dost relativně mladých lidí, a dokonce i někdo z IT oboru ((.
Na volebním lístku se jaksi neuvádějí voliči. Je úplně jedno, jak mladý a kdo bude za strany kandidovat - takových se vždycky najde dost od každého druhu. Důležité je, kdo je bude volit.Kromě toho, s tím, jak bude přirozenou cestou ubývat voličů komunistům, bude se ztrácet i hlavní argument "mobilizací" ODS. Co by si bez komunistů počali...Bohužel, takhle jednoduše to asi nepůjde. Na volebním lístku KSČM v Brně bylo dost relativně mladých lidí, a dokonce i někdo z IT oboru((.
Trochu logického myšlení - jesliže se najde někdo mladý, kdo za ně bude kandidovat, pravděpodobně se najde i někdo mladý (a nejeden), kdo je bude volit.To vyprávějte těm pidistranám, které ne a ne někdo volit, i když se nakrásně našli lidi, co za ně kandidují. Měli se obrátit na vás, protože vy máte recept, jak z dostatečného počtu lidí na kandidátce vykouzlit také dostatečné počty voličů. Že jste to nedal k dobru ODS? Vaši představu logického myšlení bych opravdu nechtěl zažít někdy v akci.
I kdyby ODS získala dodržováním volebního programu 200.000 voličů, nestačilo by to ani zdaleka na nárůst hlasů, které proti ODS hlasovaly z principu. Těch by bylo při dodržování volebního programu ODS stejně nebo ještě víc.
Zdá se mi, že ODS ztratila daleko víc voličů, než uvádíte. V podstatě všichni z mého okolí, se kterými na to přišla řeč a kteří dříve volili ODS, teď volili někoho jiného nebo vůbec nešli k volbám (vynechání voleb neobhajuji). Ani já jsem už ODS nevolil a místo toho zvolil podle svého nejlepšího svědomí (což v případě ODS skutečně nešlo). Chtělo by to udělat nějáký průzkum ex/voličů ODS. Jaký podíl opravdu strana ztratila kvůli svému chování.
A prechody poslancu?Ty jsou zásadně konstruktivní!
Neznam osobne nikoho, o kom bych vedel, ze presel od ODS k CSSD. Probehly krajske volby a tam byla hromada mensich stran, ktere byly volitelnejsi nez ODS. Takovou stranu jsem volil i ja. Nebudu volit arogantniho dobytka jenom proto, ze je to pravicak. To radeji zvolim nekoho, kdo nesmeruje tak moc pravicove, ale alespon se chova slusne a jeho prace je opravdu videt (ne jenom na cedulich u 5 let rozestavenejch silnic).
Nevolil bych levici, protoze jsem velmi velmi pravicove orientovany. Vzdycky jsem volil ODS, ale od poslednich voleb do doby, nez se sebou neco neudelaji, jim uz hlas nedam. ODS je pro me momentalne u nas v Usteckym kraji nevolitelnou stranou.
Do kamene tesat.Neznam osobne nikoho, o kom bych vedel, ze presel od ODS k CSSD. Probehly krajske volby a tam byla hromada mensich stran, ktere byly volitelnejsi nez ODS. Takovou stranu jsem volil i ja. Nebudu volit arogantniho dobytka jenom proto, ze je to pravicak. To radeji zvolim nekoho, kdo nesmeruje tak moc pravicove, ale alespon se chova slusne a jeho prace je opravdu videt (ne jenom na cedulich u 5 let rozestavenejch silnic).
Nevolil bych levici, protoze jsem velmi velmi pravicove orientovany. Vzdycky jsem volil ODS, ale od poslednich voleb do doby, nez se sebou neco neudelaji, jim uz hlas nedam. ODS je pro me momentalne u nas v Usteckym kraji nevolitelnou stranou.
Přiznám se, že je pro mě docela nepochopitelné, jak někdo může změnit volenou stranu (jakoukoliv).
V krajskych volbach je vyber vyrazne sirsi, takze neni takovy problem najit stranu s podobnou orientaci, ale "lepsimi" lidmi. Ono to bude tim, ze v kraji je to vic o tech lidech a kdyz projizdite obci, na ktere je uz na prvni pohled znat, ze se o ni mistni dobre staraji, rad pak date hlas strane, za kterou kandiduje jeji starosta. A kdyz se s tou stranou nazorove vicemene shodnete, pak vas ani nemrzi, ze jste tentokrat kaslal na ODS. Naopak, konecne si dali na hubu. Skoda, ze jim stale chybi jakasi zakladni sebereflexe.
A ze vyhrala v kraji nakonec levice? To uz neni vase vina, protoze jste volil pravici. Je to vina lidi, co se na volby uplne vykaslali nebo chtej, aby je ostatni dotovali.
Zdá se mi, že ODS ztratila daleko víc voličů, než uvádíte. V podstatě všichni z mého okolí, se kterými na to přišla řeč a kteří dříve volili ODS, teď volili někoho jiného nebo vůbec nešli k volbámAno, to odpovídá těm přibližně 100.000 ztraceným hlasům oproti minulým volbám. V diskusi se ale mluvilo o tom, že tihle voliči těžko přešli na opačnou stranu, spíš k jiným menším (neparlamentním) stranám, které také získali - a i kdyby, nedá se tím vysvětlit 750.000 hlasů navíc oproti minulým volbám pro ČSSD - tohle mohli být jen ti voliči, kteří minule nevolili. Osobně si myslím, že to není zásluhou ČSSD. Tím ale hůř pro ODS, protože ta si vypěstovala anti-voliče a dokopala je dokonce i k volbám.
Stale si myslim, ze ODS by v pripade slusneho chovani svych lidi mela o vyrazne volicu vic nez o 100k. Ale to je jenom muj nazor.
Jinak samozrejme souhlasim.
Řebíček a KAPSCHMusím připomenout, že zakázku na mýtné získal Kapsch v soutěži-nesoutěži již za vlády ČSSD+KDU-ČSL+US-DEU. Nicméně ministr Řebíček jde firmě Kapsch velmi zajímavě na ruku (informační panely, elektronické dálniční známky...), nehledě na causu "odmazávání bodů", osvětovou kampaň za 150 MKč, podivnosti v železniční dopravě a řadu dalších pořádně smradlavých věcí.
Po pravde receno, on by byl snad kazdy lepsi nez Rebicek ...Ba ne - Milan Šimonovský, Jaromír Schling a Antonín Peltrám lepší rozhodně nebyli.
A zakaz jizdy kamionu: Neni problem ziskat vyjimku. Takove srouby se kazi neuveritelne rychleJá vím. Už teď je výjimek hodně a brzy ji bude mít skoro každý. Každá taková výjimka je výhodná - návrh na její udělení je potřeba řádně zdůvodnit a není lepšího argumentu než dostatečně tučné obálky
Šimonovský se od ostatních v jedné věci lišil: nehrabal pod sebe.Tomu příliš nevěřím. Jinou možností totiž může být jen to, že je totální pako (čemuž nevěřím také). Protože to byl právě on, kdo stál za výběrem firmy Kapsch pro mýtné, resp. už za tím, aby se vymínilo, že to bude "mikrovlnný" (terrestrický) systém, čímž všichni konkurenti Kapsche odpadli. Už tehdy totiž bylo rozhodnuto, že se bude budovat celoevropský satelitní systém (ne, že bych z něj byl nadšený) a že když se v ČR vybere pozemní řešení, budou se peníze na budování systému vynakládat dvakrát.
Pokud vím, tak dost, protože na sledování polohy se používá GPS, což je celá satelitní část. Naměřená trajektorie se z automobilu předává přes GSM.
Ono by bylo pěkné (rozuměj odolnější proti zneužití) sledovat polohu satelitem, jenže to je i na dnešní techniku SCI-FI. Kolik máme aut? Půl miliardy?
Kolik satelitu uz ten system ma? A kdy bude plne funkcni?Kolik satelitů dnes má, to nevím, ani kdy bude plně funkční. O to ale vůbec nejde. Jde například o to, že Kapsch již jako "kompenzaci" za nový satelitní systém obdržel právo na realizaci dalších úseků pozemního systému mýtného (tedy další zakázku bez soutěže - nehledě na ty zakázky, které získal navíc, tedy např. systém dopravních informací za 2 miliardy).
Jaka by byla ztrata (financni = nevybrane mytne), kdyby se cekalo na Galileo?Těžko říct. Zatím ale mýtné moc peněz nevybralo, příští rok se dokonce plánuje záporná bilance (550 mil. Kč v minusu). Jinak na dobudování systému Galileo se nemuselo čekat, protože sice je v plánu, aby se na něj v budoucnu přenesly všechny mýtné systémy, ale jeho zprovoznění není podmínkou fungování satelitního mýtného.
Aha, informace nejsou, takze o ne nejde Zajimave ... takove modre ...Nejde o ně. Skutečně. Proč? Protože tady jde od začátku o to, že byla soutěž zadána tak, aby mohl být realizován pouze pozemní systém mýtného. Pokud by toto omezení nebylo, mohly se přihlásit i jiné firmy, pro které by platil stejný termín spuštění. Existující satelitní systémy nejsou založeny na systému Galileo. Kdyby v soutěži zvítězila firma nabízející pozemní systém, protože by nabídla nižší cenu, v pořádku. Mohlo to ale klidně dopadnou i naopak. Toto ale bylo eliminováno - tím, že byla předem určena volba pozemního systému, byl satelitní systém vyšachován, přestože mohl některý ze soutěžitelů nabídnout výhodnější cenu.
Ad Kapsch: A kdo by jako mel delat system dopravnich informaci nez firma, ktera uz ma vybudovane "drzaky" na informacni tabule? Mely by se ji znarodnit? Nebo prikazat, ze na ne musi pustit kazdeho zajemce?Podle tohoto klíče by měl Kapsch otevřenou cestu k libovolnému počtu takových zakázek, za libovolnou cenu. Stačí, aby mu to bylo "odklepnuto". Jsou 2 miliardy za cca 20 tabulí (bez nosičů, ty již stojí), pár snímačů a malý dispečink adekvátní cenou vzhledem k přínosu? Podle mého názoru ne. Když už se to dělalo, měla se vyhlásit průhledná obchodní soutěž, kde by se mohl přihlásit libovolný zájemce. Domnívám se, že systém stejné kvality mohl být realizován na výrazně nižší cenu (přestože by se musely stavět nové nosiče tabulí). Tím, jak se ŘSD urputně brání zveřejnit jakékoli podrobnosti zakázky, jen podporuje mé podezření, o jak (pro nás) nevýhodnou zakázku jde.
O dalsich usecich to moc nevim, ale pripada mi vcelku logicke, ze cele myto bude vybirano jednim systemem.Nebude. Bude se přecházet na satelitní systém. A aby firma Kapsch nepřišla zkrátka, dostala již předem právo na výběr na teprve připravovaných dálnicích. Jinde (tj. na silnicích nižších tříd) se bude vybírat satelitně - zatím jen vozidla nad 3,5 tuny, ale v budoucnu nepochybně i za osobní auta.
Ostatne, ktera vlada ze jim to priklepla?Tahle, a nic to nemění na faktu, že se mi to hrubě nelíbí.
ad vyber penez: Nemam pristup k aktualnim udajum, ale uz pred vice nez pul rokem byl na iDne clanek, ze cely system je jiz ted v plusu. A ze by se najednou zacala zmensovat kamionova doprava, to se mi nezda. Preci jen za volantem travim dost casu ...Doprava se nezmenšuje, také hrubý výběr neklesá. Ale když se odečtou náklady (tedy zejména to, co se zaplatí firmě Kapsch), už to tak výhodné není. Do toho minusu se to dostane proto, že se rozšíří počet zpoplatněných úseků. Jenže smlouva je udělána tak blbě, že stát ihned platí firmě Kapsch za realizaci, přestože mu z toho ještě moc peněz nepřiplyne (v daném roce). Následující rok už to bude zase v plusu, a to jak pro větší počet silnic, tak i proto, že se zpoplatnění rozšíří na všechna vozidla nad 3,5 tuny.
Rath prý kabáty neměníZajímavé je hlavně to, že fanatičnost v názorech až za hrob a neschopnost se poučit, jsou někdy považovány za přednost. Zrovna Rath v jakési nedávné debatě v televizi řekl, že názor od té doby změnil. Bijte ho, oportunistu, on sbírá zkušenosti, on se učí! Pro takové není v Česku místo. Tady ať jsi blbej, jak si blbej, hlavně že si stojíš tupohlavě na svým. To se prostě cení, to má charakterV této souvislosti je zajímavé, že již přibližně o dva roky později (podzim 2005) hodil soukromé praktiky přes palubu, znovu pak ve funkci ministra zdravotnictví v roce 2006 ("Stávka lékařů je sobecká.").
Neni to spise tak, ze mu ty jeho nazorove veletoce lidi nezbastili? Ze zmena nazoru vzdycky vychazi z toho, jak se mu to zrovna hodi? Dokud byl lekarskym odborarem, byly pro ne poplatky nutnosti, pak se dal do CSSD a najednou je to nejvetsi zlodejna.Rath osobně je mně jedno, ale co takhle: Dokud jsou pro mě poplatky nutností, tak jsem hlasitým odborářem. Pak mi přijdou poplatky jako největší zlodějna, a tak se dám k ČSSD? Můžete si samozřejmě vybrat genezi, jakou chcete, ale pokud si vzpomínám, tak byl dřív ministrem zdravotnictví než členem ČSSD. Kdy se jedná o změnu názoru a kdy o názorový veletoč? Když se nám to hodí k vlastnímu názoru? Pokud budou lidi oceňovat zarputilou umíněnost a neschopnost vývoje názorů, tak si vychováme hezkou sortu politiků! Často ze zahraničí slyším o tom, že s Čechy se obecně špatně vyjednává. Buď jsou servilní až je to trapné, anebo si tupě stojí na svém, rozhodnutí neustoupit ani o píď. Řekl bych, že polistopadová politická kultura až dodnes a do těch nejvyšších špiček tomuto obrazu odpovídá.
A stejne tak na jedne strane dokaze kritizovat privatizace jako rozkradani a zaroven se jedne ucastnitHm, to je jako když ostatní politici kritizují bolševické metody. Že by základní kvalifikace pro politický post? :-|
Kdy se jedná o změnu názoru a kdy o názorový veletoč? Když se nám to hodí k vlastnímu názoru?Podle tvého příspěvku tomu u tak u tebe zjevně je. A o názorový veletoč se jedná, když v nepřiměřeně krátkém čase někdo obrátí o 180°, protože mu z toho něco kápne. (A Rathovi z toho káplo místo poslance.)
Přiměřenost času samozřejmě určujete vy... Zjevně budete ten typ člověka, co když by měl změnit na něco názor, tak bude spíš mlčet a vůbec chodit raději kanálama, aby se o něm nemohlo říct, že prodělal názorový veletoč. A nedejbože abyste se ještě nějak angažoval, protože by vám ze změny vašeho názoru mohlo něco kápnout... To je totiž ten správný pohled na věc. Názorový nepřítel je nepřítel už svou podstatou a je třeba ho především zlikvidovat. Protože i když by názor změnil, tak je to jen názorový veletoč a ta jeho ďábelská podstata se nemůže změnit. Hm, a je teda vůbec třeba posuzovat nějaké názory? Prostě mu dám po dršce rovnou, když se mi nelíbí! Co se patlat s nějakýma názorama, to pro nás charaktery není!Kdy se jedná o změnu názoru a kdy o názorový veletoč? Když se nám to hodí k vlastnímu názoru?Podle tvého příspěvku tomu u tak u tebe zjevně je. A o názorový veletoč se jedná, když v nepřiměřeně krátkém čase někdo obrátí o 180°, protože mu z toho něco kápne. (A Rathovi z toho káplo místo poslance.)
Přiměřenost času samozřejmě určujete vy...Tak poďme hlasovat a uvidíme, co vyjde jako průměr. Já tvrdím, že otočka o 180° během ani ne půl roku (tj. těsně před koncem působení ministryně Emmerové) je názorový veletoč. To ostatní není nic jiného, než další tvoje nepodložené bláboly - nebudu se namáhat s tím, že bych na ně vymýšlel odpověď.
Zrovna Rath v jakési nedávné debatě v televizi řekl, že názor od té doby změnil. Bijte ho, oportunistu, on sbírá zkušenosti, on se učí!Já jsem zase v nějaké debatě slyšel Ratha tvrdit, že názory nezměnil. Tak jak to je? A dále, až se zase "poučí", bude kázat jako pravdu svatou něco jiného než dnes? Ale zjevně se nepoučil v tom, na kolika židlích sedět. Pardon, zapomněl jsem, David Rath je superman a dělat současně hejtmana, poslance, městského zastupitele, podnikatele a lékaře zvládne s přehledem - stejně jako zvládal několik plných úvazků najednou nebo jako chtěl s přehledem zvládat funkce ministra zdravotnictví a prezidenta ČLK.
Vytknul jsem před svou reakci, že mi nejde speciálně o Ratha, ale o to, nakolik je člověk oprávněn měnit svoje názory. Co tedy zbývá v případě, že někdo má názor A a po čase názor B? Je to jeho chyba? Je už navždycky oportunista? Měl si stát za názorem A hlava nehlava, aby byl ten správný charakter? Jednání se soupeřem či partnerem pak znamená, že je nutné zašlapat ho do země, protože pokud názor nezmění, je hlupák, a pokud ho změní, tak je oportunista? Samozřejmě do toho přichází spousta dalších faktorů, leckteré zrovna u politiků určující, ale v hodnocení toho, kdo jak mění názory, se dost často vynechávají argumenty, kterými se názory podkládají. Divné je, pokud někdo změní názor, ale není k tomu schopen dodat žádné argumenty - to ten pravý oportunismus. Nikoliv, když se třeba necháte přesvědčit o jiném názoru a přijmete argumenty pro názor B za své. Tomhle procesu se neříká oportunismus, tomu se říká vývoj (nebo učení, chcete-li).Zrovna Rath v jakési nedávné debatě v televizi řekl, že názor od té doby změnil. Bijte ho, oportunistu, on sbírá zkušenosti, on se učí!Já jsem zase v nějaké debatě slyšel Ratha tvrdit, že názory nezměnil. Tak jak to je? A dále, až se zase "poučí", bude kázat jako pravdu svatou něco jiného než dnes?