Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
jak už jsem řekl, logiku má jen zprůměrování (ale ještě jaké? aritmetické?) obou podílů neplatných podpisů
Samozřejmě vážený aritmetický průměr. Ale protože jsou oba vzorky stejně velké, stačí i obyčejný. Ta bystrá hlava, která přišla na součet, by měla vrátit všechna vysvědčení od páté třídy nahoru a jít zametat ulice (a spolu s ní všichni, kdo jí to odsouhlasili).
Nejvíc mne ale štve ta úřednická arogance a zpupnost. Tváří v tvář banální chybě, za kterou by zasloužil za uši i žák základní školy, ne že by se dotyčný červenal studem a s hanbou zalezl (o tom, že by se třeba omluvil, raději ani neuvažuji). Oni místo toho začnou dělat ramena, že tohle je jejich výklad, oni jsou přece mocipáni, kteří jsou nad nějakou hloupou aritmetiku, a komu se to nelíbí, ať se obrátí na soud.
Plus teda kdyz Hanych rikal, ze takhle to meli v planu pocitat celou dobu a "nikdo se neozval"...Tenhle argument už jsem někde slyšel.
Nejvíc mne ale štve ta úřednická arogance a zpupnost. ... Oni místo toho začnou dělat ramena, že tohle je jejich výklad, oni jsou přece mocipáni, kteří jsou nad nějakou hloupou aritmetiku, a komu se to nelíbí, ať se obrátí na soud.co mi to jen připomíná ... jo aha, jak jsem byl v pondělí na policajtech, kde se mě snažili přesvědčit, že bych jim tam měl odevzdat pistoli, a nějak je moc nezajímalo, že mi nejsou schopni říct dle kterého paragrafu bych tak měl učinit ... tak oni to prostě dělají; mno, jenže to na mě jaksi neplatilo, a svého práva zbraň zadržet nevyužili, hm, tak si asi teda najednou nebyli tak jisti, neb by pak museli rozhodovat o zajištění, a slovy "tak to děláme vždycky" apod. by to asi nezdůvodnili
"tak to děláme vždycky"
jsem slychaval jako bezny argument ve zkostnatelych institucich
počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích.
To však nic nemění na tom, že ta formulace je značně nesrozumitelná a nedává jednoznačný návod pro úředníky, jak mají postupovat.
Autora té věty holt asi nenapadlo, že na ministerstvu vnitra budou tak nebetyčně tupí, aby nepochopili, že mají vzít soubor, který vznikne složením těch dvou kontrolních vzorků, a použít procentuální podíl neplatných podpisů v něm. Jenže kdo tohle nepochopí, tak už by mohl mít problémy i s tím, že má pak výsledek přenásobit celkovým počtem podpisů a vydělit stem, protože ani to tam koneckonců není explicitně napsáno.
ta formulace je značně nesrozumitelná a nedává jednoznačný návod pro úředníky, jak mají postupovatmuzes mi vysvetlit, co je na tom nesrozumitelneho? "Chybovost v obou dvou vzorcich" je naprosto jasna, je to zkratka pocet chyb v obou dvou vzorcich a dokonce to z toho neprimo vyplyva i navod pro uredniky, ze kdyz uz maji v hlavach nasrano, tak si maji dat oba dva vzorky na hromadku a prepocitat chyby v te jedne velke hromadce ... asi jako kdyz se v 1. tride deti uci pocitat a maji secist jablicka na jedne misticce s jablicky na misce druhe
Jo a mimochodem, to, co navrhujes, neni uplne pravda: kdybych dal oba vzorky na hromadku, a nahodou byl v obou vzorcich clovek A, asi bych ho jednou vyskrtl jako duplictniho -- ale to je samozrejme hloupost. Na hromadku se to davat nema, ma se udelat prumer procent.ne, to je pak (aritmeticky) prumer chybovosti, IMHO je "chybovost v obou dvou vzorcich" presne to, co jsem popsal vyse (pochopiteln s vyloucenim duplicit - zakon to sice nestanovi, ale delali ten vyber druheho vzorku tak, ze mohly nastat duplicity?). Nicmene asi beru zpet predchozi tvrzeni o tom, ze to neni nejasne
podstivostipoctivosti nebo podlstivosti?
Kdo vymýšlel vzorec, podle kterého jste hodnotili chybovost podpisů na petičních arších? Matici pro výpočet dodalo naše IT oddělení. Jste si jisti, že vzorec je správný? Ano. Vezmu příklad, aby se to dobře počítalo. Celkový počet podporovatelů některého kandidáta bude 100 tisíc. V prvním vzorku najdeme čtyři procenta chyb a ve druhém vzorku šest procent. To je celkem deset procent. A ty se odečtou, celkem tedy deset tisíc podpisů. A zůstane 90 tisíc.(iHNed)
Matici pro výpočet dodalo naše IT oddělení.To mi připomíná jeden dávný vtip: „Omlouváme se za včerejší počasí. Způsobil ho náš počítač.“
Já si myslím, že náš výklad je správný. Že na právo nemůžeme uplatňovat závěry a poučky z matematiky či z jiných věd.Priznam se, ze mi posledni dobou nadrazovani "pravniciny" (neplest s pravem) nad ostatni obory )matematiku, logiku, fyziku...) silne pije krev. Tohle je stejny pripad jako posledni prezidentuv vystup.
A lidová tvořivost už reaguje:
Ratingová agentura Fitch zvýšila rating České republiky, protože průměrná mzda podle posledních výzkumů dosáhla 65 000 Kč: v Čechách 23 000, na Moravě 22 000 a ve Slezsku 20 000.
Myslím, že po 1. lednu vyjde najevo, že DPH je ve skutečnosti 15 + 21, tedy 36 %, protože tak praví řádně schválený prováděcí zákon MFČR a tak to je správně.
Tiskni
Sdílej: