sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Používání SSL, resp. dnes už spíše TLS patří k základním metodám zvýšení bezpečnosti komunikace. Ovšem jak bezpečná komunikace opravdu bude, záleží na tom, jak se klient a server dohodnou. Přináším pár informací o tom, jak k tomu různé prohlížeče přistupují.
Středočeský kraj nechal za necelých 60 milionů (získaných především z EU) vytvořit aplikaci pro elektronickou komunikaci s úřadem. I když tuto aplikaci momentálně k ničemu nepotřebuji, ze zvědavosti jsem tam nahlédl.
Skoro každý, kdo vyvíjel i jen trochu složitější program, prováděl jeho profiling, aby zjistil, kde se běh nejvíc zdržuje (případně kde alokuje nejvíc paměti apod.). Něco podobného by nebylo vůbec od věci provést i u silniční sítě - teď nemyslím z hlediska propustnosti (ale ani to by nebylo od věci), nýbrž z hlediska nehodovosti.
Konečně jsem se dostal k tomu, abych si vyzkoušel Internet Explorer 7 - zatím z ryze uživatelského hlediska (tedy nikoli z pohledu tvůrce webu). A přesvědčil jsem se tak o tom, že je to zhruba tak, jak jsem o tom psal již dříve. Tento prohlížeč zkrátka nemá moc co nabídnout, i když i některé pozitivní drobnosti se najdou.
Podobně jako existuje známý (a fungující) kravata-test, máme také na obdobném principu založený stativ-test. A i ten funguje velice spolehlivě.
Na serveru D-FENS před časem ohlásili protestní akci nazvanou "Den pana Klobouka", která je plánována na 7.7. (tento pátek). Bude spočívat v tupě důsledném dodržování všech dopravních předpisů. Já jsem svůj "kloboukový den" absolvoval již dnes, nikoli jako protest (i když se mi nový zákon nelíbí), ale jako takový experiment.
Asi se všichni shodneme na tom, že státní správa a samosprávy všech úrovní nesmějí občany nijak nutit k používání výrobků nebo služeb konkrétních firem. Týká se to i datových formátů. Proto by bylo dobře, kdyby existoval zákon, který občany ochrání před vynuceným použitím proprietárních datových formátů.
V analýze návštěvnosti modifikovaného screenshotu z Windows se ukázal velký vliv návštěvníků "odjinud" na výsledky zkoumání, především na skladbu OS. Vzápětí se zcela logicky objevil požadavek na výsledky omezené pouze na návštěvníky přicházejících z AbcLinuxu. Byl jsem také zvědavý, proto přináším novou analýzu, tentokrát již očištěnou o "cizí" návštěvníky.
V reakci na jeden příspěvek v diskusi u blogového zápisu Bill Gates opět zasahuje jsem původní screenshot o "neoriginální" instalaci Windows (odkazovaný v jiném zápisu) poněkud upravil. Kdo si ho prohlédl, ví, o čem je řeč. Nyní mě ale napadlo trochu statisticky zpracovat log ze serveru. Výsledky nejsou nezajímavé...
Čistě ze zvědavosti jsem zkusil, jak bude fungovat prohlížeč Opera Mini na mém veteránovi Siemens S55. Přestože je v přehledu uveden mezi nepodporovanými telefony, nenechal jsem se odradit. Následující řádky nejsou seriózním a objektivním testem, jen popisují mé několikaminutové experimenty s prohlížečem.