Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Používání SSL, resp. dnes už spíše TLS patří k základním metodám zvýšení bezpečnosti komunikace. Ovšem jak bezpečná komunikace opravdu bude, záleží na tom, jak se klient a server dohodnou. Přináším pár informací o tom, jak k tomu různé prohlížeče přistupují.
Středočeský kraj nechal za necelých 60 milionů (získaných především z EU) vytvořit aplikaci pro elektronickou komunikaci s úřadem. I když tuto aplikaci momentálně k ničemu nepotřebuji, ze zvědavosti jsem tam nahlédl.
Skoro každý, kdo vyvíjel i jen trochu složitější program, prováděl jeho profiling, aby zjistil, kde se běh nejvíc zdržuje (případně kde alokuje nejvíc paměti apod.). Něco podobného by nebylo vůbec od věci provést i u silniční sítě - teď nemyslím z hlediska propustnosti (ale ani to by nebylo od věci), nýbrž z hlediska nehodovosti.
Konečně jsem se dostal k tomu, abych si vyzkoušel Internet Explorer 7 - zatím z ryze uživatelského hlediska (tedy nikoli z pohledu tvůrce webu). A přesvědčil jsem se tak o tom, že je to zhruba tak, jak jsem o tom psal již dříve. Tento prohlížeč zkrátka nemá moc co nabídnout, i když i některé pozitivní drobnosti se najdou.
Podobně jako existuje známý (a fungující) kravata-test, máme také na obdobném principu založený stativ-test. A i ten funguje velice spolehlivě.
Na serveru D-FENS před časem ohlásili protestní akci nazvanou "Den pana Klobouka", která je plánována na 7.7. (tento pátek). Bude spočívat v tupě důsledném dodržování všech dopravních předpisů. Já jsem svůj "kloboukový den" absolvoval již dnes, nikoli jako protest (i když se mi nový zákon nelíbí), ale jako takový experiment.
Asi se všichni shodneme na tom, že státní správa a samosprávy všech úrovní nesmějí občany nijak nutit k používání výrobků nebo služeb konkrétních firem. Týká se to i datových formátů. Proto by bylo dobře, kdyby existoval zákon, který občany ochrání před vynuceným použitím proprietárních datových formátů.
V analýze návštěvnosti modifikovaného screenshotu z Windows se ukázal velký vliv návštěvníků "odjinud" na výsledky zkoumání, především na skladbu OS. Vzápětí se zcela logicky objevil požadavek na výsledky omezené pouze na návštěvníky přicházejících z AbcLinuxu. Byl jsem také zvědavý, proto přináším novou analýzu, tentokrát již očištěnou o "cizí" návštěvníky.
V reakci na jeden příspěvek v diskusi u blogového zápisu Bill Gates opět zasahuje jsem původní screenshot o "neoriginální" instalaci Windows (odkazovaný v jiném zápisu) poněkud upravil. Kdo si ho prohlédl, ví, o čem je řeč. Nyní mě ale napadlo trochu statisticky zpracovat log ze serveru. Výsledky nejsou nezajímavé...
Čistě ze zvědavosti jsem zkusil, jak bude fungovat prohlížeč Opera Mini na mém veteránovi Siemens S55. Přestože je v přehledu uveden mezi nepodporovanými telefony, nenechal jsem se odradit. Následující řádky nejsou seriózním a objektivním testem, jen popisují mé několikaminutové experimenty s prohlížečem.