Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V reakci na jeden příspěvek v diskusi u blogového zápisu Bill Gates opět zasahuje jsem původní screenshot o "neoriginální" instalaci Windows (odkazovaný v jiném zápisu) poněkud upravil. Kdo si ho prohlédl, ví, o čem je řeč. Nyní mě ale napadlo trochu statisticky zpracovat log ze serveru. Výsledky nejsou nezajímavé...
I když jsem původně nic takového neplánoval, poslal jsem před chvílí program awstats na log vytvořený serverem za dobu od zveřejnění upraveného screenshotu až do okamžiku cca před půl hodinou (13:48). Zde jsou komentované výsledky.
Celkem se obrázek zobrazil 613krát - z toho 20x již předevčírem, největší nápor byl včera (461 přístupů), během dneška 132 (a stále přibývají). Nejvíce zájemců přišlo v době od 9 do 15 hodin (v tuto dobu to bylo přibližně rovnoměrně rozloženo).
Návštěv z ČR (resp. z domény cz) bylo 450, ze Slovenska 25, mnoho adres ovšem nemá reverzní záznam (proto nelze původ určit bez zkoumání přes WHOIS) a relativně velká návštěvnost z domény net také zřejmě pochází z našich krajů.
Nyní přichází to zajímavé (i když v dalším kontextu to logiku mít bude) - víc než 75 % návštěvníků mělo operační systém Windows (66 % WinXP, 7 % Win2k, ostatní verze paběrkují)! Na Linux zbývá necelých 24 % (z klientů posílajících označení distribuce převažoval Debian), ostatní systémy měly pouhé jediné procento. Přece jen jsem očekával poněkud větší podíl GNU/Linuxu.
U browserů jednoznačně vede Firefox (57,4 %), zastoupený hlavně verzí 1.5.0.1, která pobrala hned 39 %. Významněji zastoupena je i verze 1.0.7 s 11 %. MSIE má necelých 19 %, Opera necelých 16 %, dále ještě stojí za zmínku Mozilla (3,5 %) a Konqueror (2,2 %). Tady je pro mě největším překvapením, výrazný podíl nejnovější verze Firefoxu - tak drtivý podíl jsem vskutku nečekal (ale je to samozřejmě pozitivní, exploiterům tu pšenka nepokvete).
Co možná nejzajímavější, jsou cesty, kterými se návštěvníci ke screenshotu dostali. Kupodivu z příslušného blogu přišlo jen 176 návštěvníků. Většina přišla odjinud, především z diskusí (a dokonce chatů) na jiných serverech - první místo (195 přístupů) zaujal mně dosud neznámý server HOFYLAND.CZ. Jeden návštěvník přišel dokonce ze Seznamu, ovšem nejspíš klikl na odkaz v poště doručené na tento server (aspoň podle logu to tak vypadá), nikoli že Seznam tento obrázek zaindexoval. Toto rozložení cest v podstatě vysvětluje i velký podíl Windows mezi návštěvníky.
Několik návštěvníků neudrželo uzdu své zvědavosti a jali se zkoumat, co že je to vlastně za server, kde je můj obrázek uložen. Mohu jim to nyní říci: jedná se o server ve zkušebním provozu, nic smysluplného na něm v tuto chvíli nenajdou a použitá doména 3. úrovně existuje jen proto, aby na ni odkazovaly dynamicky se měnící CNAME záznamy.
Tak to by bylo o mém "nereprezentativním průzkumu" všechno, jen ještě doplním, že zájemci si mohou prohlédnout i celou statistiku v podobě, jak ji vygeneroval awstats.
Oživeno: Můžete si přečíst i analýzu pro návštěvníky přicházející pouze z AbcLinuxu.
Tiskni
Sdílej: