Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.
KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.
Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).
Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V analýze návštěvnosti modifikovaného screenshotu z Windows se ukázal velký vliv návštěvníků "odjinud" na výsledky zkoumání, především na skladbu OS. Vzápětí se zcela logicky objevil požadavek na výsledky omezené pouze na návštěvníky přicházejících z AbcLinuxu. Byl jsem také zvědavý, proto přináším novou analýzu, tentokrát již očištěnou o "cizí" návštěvníky.
Nová analýza není pouze vykleštění té původní, zahrnuje totiž data z přístupů za další den. Dnes budu stručnější, omezím se jen na to podstatné, ostatně tabulky a grafy jsou velice názorné, proto delších komentářů netřeba.
Přístupů bylo tentokrát 226, samozřejmě s kulminací předevčírem. V závislosti na denní době návštěvnost kolísá - jsou tři špičky, ráno okolo osmé (příchod do práce/školy), okolo 3. odpoledne (příchod z práce/školy) a kolem půlnoci (noční tvorové vědí...).
V operačních systémech již vede Linux, a to s mírnou převahou - má 55 %, kdežto Windows pouze 43 %. Pouze 4 přístupy jsou z jiných systémů. Rozložení verzí systémů, resp. distribucí se příliš nezměnilo.
V browserech opět vede Firefox s víc než 65 % (verze opět velice podobně rozložené jako u minulé analýzy). Na druhé místo poskočila Opera s 16 %, následuje Konqueror se 6 %, a až teprve čtvrtý je MSIE (5,7 %).
Co k tomu dodat? I u návštěvníků AbcLinuxu je poměrně vysoký podíl Windows (ostatně i tento text píšu v Opeře pod Windows), i když nepředstavuje většinu. Firefox mezi browsery jednoznačně vede, a svůj podíl rozšířil na úkor MSIE, který téměř nikdo nepoužívá (resp. možná ještě méně lidí, kvůli pozměněnému nastavení User-Agent). Zajímavý je podíl Opery, ten je totiž v obou případech úplně stejný.
Tiskni
Sdílej:
.
že musím ty Lotusy mít, tak sbohem Linuxu na desktopuA co vzdálený desktop? My to tak máme. Win a Lotusy v jednom okýnku.