Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V reakci na jeden příspěvek v diskusi u blogového zápisu Bill Gates opět zasahuje jsem původní screenshot o "neoriginální" instalaci Windows (odkazovaný v jiném zápisu) poněkud upravil. Kdo si ho prohlédl, ví, o čem je řeč. Nyní mě ale napadlo trochu statisticky zpracovat log ze serveru. Výsledky nejsou nezajímavé...
I když jsem původně nic takového neplánoval, poslal jsem před chvílí program awstats na log vytvořený serverem za dobu od zveřejnění upraveného screenshotu až do okamžiku cca před půl hodinou (13:48). Zde jsou komentované výsledky.
Celkem se obrázek zobrazil 613krát - z toho 20x již předevčírem, největší nápor byl včera (461 přístupů), během dneška 132 (a stále přibývají). Nejvíce zájemců přišlo v době od 9 do 15 hodin (v tuto dobu to bylo přibližně rovnoměrně rozloženo).
Návštěv z ČR (resp. z domény cz) bylo 450, ze Slovenska 25, mnoho adres ovšem nemá reverzní záznam (proto nelze původ určit bez zkoumání přes WHOIS) a relativně velká návštěvnost z domény net také zřejmě pochází z našich krajů.
Nyní přichází to zajímavé (i když v dalším kontextu to logiku mít bude) - víc než 75 % návštěvníků mělo operační systém Windows (66 % WinXP, 7 % Win2k, ostatní verze paběrkují)! Na Linux zbývá necelých 24 % (z klientů posílajících označení distribuce převažoval Debian), ostatní systémy měly pouhé jediné procento. Přece jen jsem očekával poněkud větší podíl GNU/Linuxu.
U browserů jednoznačně vede Firefox (57,4 %), zastoupený hlavně verzí 1.5.0.1, která pobrala hned 39 %. Významněji zastoupena je i verze 1.0.7 s 11 %. MSIE má necelých 19 %, Opera necelých 16 %, dále ještě stojí za zmínku Mozilla (3,5 %) a Konqueror (2,2 %). Tady je pro mě největším překvapením, výrazný podíl nejnovější verze Firefoxu - tak drtivý podíl jsem vskutku nečekal (ale je to samozřejmě pozitivní, exploiterům tu pšenka nepokvete).
Co možná nejzajímavější, jsou cesty, kterými se návštěvníci ke screenshotu dostali. Kupodivu z příslušného blogu přišlo jen 176 návštěvníků. Většina přišla odjinud, především z diskusí (a dokonce chatů) na jiných serverech - první místo (195 přístupů) zaujal mně dosud neznámý server HOFYLAND.CZ. Jeden návštěvník přišel dokonce ze Seznamu, ovšem nejspíš klikl na odkaz v poště doručené na tento server (aspoň podle logu to tak vypadá), nikoli že Seznam tento obrázek zaindexoval. Toto rozložení cest v podstatě vysvětluje i velký podíl Windows mezi návštěvníky.
Několik návštěvníků neudrželo uzdu své zvědavosti a jali se zkoumat, co že je to vlastně za server, kde je můj obrázek uložen. Mohu jim to nyní říci: jedná se o server ve zkušebním provozu, nic smysluplného na něm v tuto chvíli nenajdou a použitá doména 3. úrovně existuje jen proto, aby na ni odkazovaly dynamicky se měnící CNAME záznamy.
Tak to by bylo o mém "nereprezentativním průzkumu" všechno, jen ještě doplním, že zájemci si mohou prohlédnout i celou statistiku v podobě, jak ji vygeneroval awstats.
Oživeno: Můžete si přečíst i analýzu pro návštěvníky přicházející pouze z AbcLinuxu.
Tiskni
Sdílej: