FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Tak se nám Bill zase vybarvil, koneckonců kdo mu může mít za zlé (Kromě nelegálních uživatelů jeho OS), že za svůj operační systém chce peníze. No, mě spíše než důvod, pobavil i zarmoutil způsob jakým toho chce dosáhnout.
Poté co si totiž váš systém (No váš asi ne, ale skuste se vžít do situace, že ty Windowsy máte) stáhne poslední aktualizaci vám vždy při startu vyhodí okno kde je napsáno, že váš systém je ilegální a že o tom asi nemáte ani tušení, takže kdyby jste byli tak hodní a postupovali podle návodu dále, můžete si zakoupit legální kopii systému a to varování zmizí. Dáte OK a pokračujete vesele dál.
1. Pobavilo mě, že je Bill tak naivní a myslí si, že si lidi nenajdou skulinku.
2. Mě pobavilo to že si myslí, že lidé ze země České si ihned půjdou systém koupit, což souvisí s prvním bodem.
3. Zarmoutilo mě, že si myslí, že jsme takoví tupci, že si instalujeme Windows s pálenýho CD, pak to ošetříme crackem a stále si myslíme, že je to legální.
4. Udivilo mě, že se ještě Bill neodhodlal ke kroku, který by prostě všechny nelegální kopie Windows zablokoval a šlus. Proč asi? Nabízí se jen odpověď že a) Bloknou se i některé legální kopie a on se nechce soudit o ztracená data. b) Soucítí z chudými obyvateli kteří si Windows nemůžou dovolit a tak je jen varuje. c) Což je asi ta správná varianta myslí na ty, kteří mají nelegální OS nevědomě, ale těch je podle mého 0,0000000001%. Protože zlegalizování Windows nám pumpuje do hlavy, už snad od jejich vzniku a dotyčný by musel být posledních 10 let na Marsu.
Já osobně se přiznávam, že je ještě sporadicky využívám, na čemž kromě mě nese vinu částečně Český telecom a výborné hry Sacrifice a Aoe. Prvního viníka jsem teď odsunul do pozadí, protože jsem konečně rozchodil jím poskytnutý USB modem i pod Linuxem a ti druzí zmizí jen co mi je wine pobere, takže papa Windows a otravná hláško, papa Bille, teď se už klidně stav na hlavu.
Tiskni
Sdílej:
Radeji at si nas software ukradnou nez aby pouzivaly konkurencniTakze tak akce je myslim jen tak pro vystrahu par lidem nic vic. Ale je zajimave, kdyz se ve skolni PC ucebne nebo internetove kavarne na pocitacich objevi ze je tam nelegalni soft a vidi to spousta lidi. Asi je to urcene jen pro tyto pripady.
c) Což je asi ta správná varianta myslí na ty, kteří mají nelegální OS nevědomě, ale těch je podle mého 0,0000000001%. Protože zlegalizování Windows nám pumpuje do hlavy, už snad od jejich vzniku a dotyčný by musel být posledních 10 let na Marsu.d) Microsoft umi pocitat a vi, ze zisky, ktere mu plynou z Windows neprimo, jsou tak vysoke, ze kdyby proste svoji politikou extremne snizil pouzitelnost nelegalnich kopii (bez updatu atd.), snizil by tim pocet instalovanych Win a projevilo by se to na ruznych frontach. At uz na zajmu o jine MS produkty na Win zavisle (AFAIK, z MS Office ma Bill vetsi prijmy, nez z Win), produkty jinych firem na Win zavisle nebo na chovani obchodnich partneru, kteri by oslabeni do te doby neuveritelne pevne pozice MS na trhu s desktopy zaregistrovali. Ver mi, ze co se tyka tohohle, Microsoft pekelne dobre vi, co dela a ma svoje $ spocitany do posledniho centu.