Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Asi se všichni shodneme na tom, že státní správa a samosprávy všech úrovní nesmějí občany nijak nutit k používání výrobků nebo služeb konkrétních firem. Týká se to i datových formátů. Proto by bylo dobře, kdyby existoval zákon, který občany ochrání před vynuceným použitím proprietárních datových formátů.
Když jsem loni v létě psal článek o datových formátech na ministerstvech, napadlo mě hned narychlo sepsat jakýsi návrh zákona, který by určoval, jaké datové formáty a protokoly smí veřejná správa používat při komunikaci s občany. Návrh někam zapadl a nyní jsem ho v zákoutí pevného disku objevil - proto ho zde předkládám.
Protože nejsem právník a ani jsem to s žádným právníkem zatím nekonzultoval, je návrh určitě plný chyb právního charakteru. Také nemá rozpracovány některé detaily. A konečně si nedělám sebemenší iluze, že by se ho nějakou cestou podařilo protlačit až k projednání v parlamentu. Nicméně jako takový výchozí bod pro diskuse o této problematice by posloužit mohl.
Zde je tedy ten návrh. Prosím o vaše připomínky, návrhy, kritické poznámky atd.
Parlament České republiky se usnesl na tomto zákoně České republiky:
§ 1
Smyslem tohoto zákona je zajistit rovný přístup občanů k elektronické komunikaci s veřejnou správou. Ustanovuje taková pravidla pro používání datových formátů a komunikačních protokolů, aby nikomu nemohly být kladeny právní překážky pro komunikaci.
§ 2
Základní pojmy:
§ 3
Zákon se vztahuje na veškerou komunikaci orgánů s tuzemskými osobami v rámci výkonu veřejné správy. Na komunikaci mimo tento výkon nebo s jinými osobami než tuzemskými, anebo na komunikaci mezi orgány vzájemně se zákon nevztahuje, pokud není vyhláškou ministra informatiky určeno jinak.
§ 4
Za vyhovující formát dokumentu se považuje jen takový formát, který:
§ 5
Za vyhovující komunikační protokol se považuje jen takový protokol, který:
§ 6
Označení formátu nebo protokolu za vyhovující provede ministr informatiky na základě ověření zda formát splňuje požadavky uložené § 4, resp. protokol splňuje požadavky uložené § 5. Postup při ověření určí vyhláškou ministr informatiky.
§ 7
Ministr informatiky může označit formát nebo protokol, který nesplňuje podmínky pro vyhovující formát, resp. protokol, za „dočasně způsobilý“. Smí tak učinit jen v případě, že pro daný účel neexistuje vyhovující formát, resp. protokol, nebo není k dispozici program, který s ním může pracovat. Pokud důvody k dočasné způsobilosti pominou, ministr informatiky označení zruší.
§ 8
Pokud formát nebo protokol splňuje některé požadavky pouze částečně, lze ho označit za vyhovující pouze v rozsahu, v jakém zcela splňuje všechny požadavky.
§ 9
Orgány musejí přijímat dokumenty ve všech vyhovujících formátech a v dočasně způsobilých formátech, které se používají pro příslušné účely. Mohou přijímat i dokumenty v jiných formátech.
§ 10
Orgány smějí předávat osobám dokumenty pouze ve vyhovujících formátech, případně v dočasně způsobilých formátech, kromě případu, že příjemce předem výslovně souhlasí s použitím jiného formátu.
§ 11
Orgány musejí být schopny příjmu komunikace všemi vyhovujícími protokoly a dočasně způsobilými protokoly, které se používají pro příslušné účely. Mohou přijímat i komunikaci jinými protokoly.
§ 12
Orgány smějí ke komunikaci s osobami používat pouze vyhovující protokoly, případně dočasně způsobilé protokoly, kromě případu, že příjemce předem výslovně souhlasí s použitím jiného protokolu.
§ 13
Pokud zákon nařizuje elektronickou formu jako jediný povolený způsob komunikace pro určitý účel, smí orgán používat pouze vyhovující formáty a protokoly, kromě případu, že příjemce předem výslovně souhlasí s použitím jiného formátu, resp. protokolu. Dočasně způsobilého formátu nebo protokolu smí bez souhlasu osoby užít jen v případě, že osobě nahradí v prokázané výši náklady, které kvůli použití vznikly.
§ 14
Pokud je formát nebo protokol označen za vyhovující, a později se zjistí, že podmínky již nesplňuje, nesmí být již dále označován jako vyhovující. Pokud podmínky nesplňuje pouze některá jeho část, zůstane jako vyhovující zbývající část tohoto formátu nebo protokolu.
§ 15
Ministr informatiky vydává nejméně 1x ročně seznam vyhovujících formátů a protokolů. Tento seznam je závazný z hlediska určení, které formáty a protokoly jsou vyhovující. Vydáním nového seznamu pozbývá platnosti seznam předchozí. Seznam je zveřejňován způsobem, který zákon určuje pro zveřejňování všeobecných oprávnění k poskytování služeb elektronické komunikace.
§ 16
Ministr informatiky nejméně 1x za 180 dní přezkoumá, zda trvá důvod k dočasné způsobilosti formátů a protokolů, které nejsou vyhovujícími formáty a protokoly. Na základě toho pak vydá seznam dočasně způsobilých formátů a protokolů. Vydáním nového seznamu pozbývá platnosti seznam předchozí.
§ 17
Orgány nemusejí dodržet povinnosti uložené tímto zákonem za výjimečného stavu, stavu branné pohotovosti nebo válečného stavu, nebo v případě, kdy by dodržením povinností došlo k bezprostřednímu ohrožení životů nebo zdraví lidí.
§ 18
Povinnosti uložené tímto zákonem se nevztahují na služby Policie České republiky, Armádu České republiky, Bezpečnostní informační službu, Úřad pro zahraniční styky a informace a Národní bezpečnostní úřad, pokud je to nezbytně nutné pro plnění konkrétních služebních úkolů.
§ 19
Ministr informatiky může orgánu povolit dočasnou výjimku z povinností uložených tímto zákonem, pokud orgán prokáže, že není ekonomicky způsobilý ke splnění těchto povinností. Výjimku lze povolit pouze jedenkrát, a to na dobu nejvýše 1 roku, a nelze ji prodlužovat. Poskytnuté výjimky se zveřejňují stejným způsobem jako seznamy vyhovujících a dočasně způsobilých formátů a protokolů.
§ 20
Dodržování tohoto zákona kontroluje a sankce ukládá ministerstvo informatiky.
§ 21
Za porušení tohoto zákona lze uložit pokutu až do 1 milionu Kč.
§ 22
Za opakované porušení tohoto zákona lze uložit pokutu až do výše 10 mil. Kč, a to i opakovaně.
§ 23
Osobě poškozené tím, že orgán porušil tento zákon, přísluší náhrada škody v prokázané výši.
§ 24
Zaplacené pokuty jsou příjmem státního rozpočtu.
§ 25
Proti rozhodnutí o udělení pokuty se lze do 30 dnů odvolat k ministru informatiky. Odvolání má odkladný účinek.
§ 26
Ministr informatiky o odvolání rozhodne do 30 dnů. Může rozhodnutí potvrdit nebo zrušit. Proti jeho výroku se nelze odvolat.
§ 27
Zákon vstupuje v platnost dnem vydání ve Sbírce zákonů.
§ 28
Během prvního roku platnosti nemusejí orgány plnit povinnosti uložené tímto zákonem.
§ 29
Ministr informatiky do 90 dnů od platnosti zákona vydá vyhlášku o postupu ověření, zda formát splňuje podmínky pro vyhovující formát, resp. zda protokol splňuje podmínky pro vyhovující protokol.
§ 30
Ministr informatiky do 180 dnů od platnosti zákona vydá seznam vyhovujících formátů a protokolů, a seznam dočasně způsobilých formátů a protokolů.
§ 31
Orgány samospráv obcí a městských částí do 1000 obyvatel nemusejí plnit povinnosti uložené tímto zákonem během prvních 2 let platnosti zákona.
Tiskni
Sdílej:
Fakt by mě nenapadlo, že jsou lidi, kteří si doma sepisují zákonyKaždý má nějakou úchylku. I když je pravda, že kostru a mnohé fráze jsem okopíroval z jiných zákonů
(defmacro s-kydama-na-začátku-a-konci (počet-řádků-kydů writable-stream-paragrafů) ...)
Jo. A ve zprávách by sme byli místo zvířátek a povídali by tam něco o demonstraci uživatelů alternativního operačního systému, který se ovládá s příkazové řádky a je rozšířen hlavně mezi počítačovými nadšenci. Ještě by možná přidali něco o nenávisti k Windows :o)
zakon primo mluvi o ministru informatikyZákon musí specifikovat, kdo za to bude zodpovědný. Funkce ministra informatiky nestojí na vodě, je určena zákony a podzákonnými předpisy. Jiné zákony podobně hovoří o jiných ministrech.
Co znamena "plne zdokumentovany" se mi take moc nezda.Lze to upřesnit blíže. To je právě jedna z věcí, které se musí vyjasnit.
Zkuste si najit nejakou pravnicku a podebatujte s ni o tomVe druhém kroku. Nejdřív by se měly vyjasnit věci odborného rázu (což samozřejmě nevylučuje připomínky právnického charakteru už nyní).
Co znamena "plne zdokumentovany" se mi take moc nezda.
plne zdokumentovany = ma certifikat ISO a je to vyreseny
S pojišítovnama by byl trošku problém, dokud mezi nimi existuje cosi jako trh.Min. pro VZP a VoZP (jsou zřízeny ze zákona) by to mělo platit. A možná i pro další zdravotní pojišťovny, protože např. zaměstnavatel nemá na výběr, se kterými pojišťovnami bude komunikovat.
Návrh by se ale měl vztahovat i na státní školy a podobné instituce (tzn. sice státní, ale ne přímo orgány státní správy nebo samosprávy).To už v tom návrhu je (příspěvkové organizace).
„Formát dokumentu“ (také jen „formát“)Mám pocit, že v zákonech se píše "dále jen ..."
Ja jsem nepritelem delani dalsich a dalsich zakonu.Já též
Evropska komise asi neco takoveho chysta take. Minimalne v urovni, kdyz Microsofte nezaplatis pokutu a budes nam nicit francouzske firmy, zakazeme ti .doc.Pokud se bude EK chovat tím stylem, jako dosud, tak je to jen medvědí služba, nic víc. Zatím neměla vůbec snahu řešit to podstatné, namísto toho vynutila tragikomické verze Windows bez přehrávače.