Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Čistě ze zvědavosti jsem zkusil, jak bude fungovat prohlížeč Opera Mini na mém veteránovi Siemens S55. Přestože je v přehledu uveden mezi nepodporovanými telefony, nenechal jsem se odradit. Následující řádky nejsou seriózním a objektivním testem, jen popisují mé několikaminutové experimenty s prohlížečem.
Pro ty, kdo to neznají: Opera Mini je velice ořezaný webový prohlížeč, vycházející ze známého desktopového browseru Opera a jeho menších "brášků" (určených pro PDA, komunikátory atd.).
Je napsán v Javě, a existují dvě verze - s většími a s menšími nároky na paměť. V prohlížeči je ve skutečnosti jen část funkcionality, data mu totiž předžvýkává speciální proxy server (je to tedy stejné řešení, jako používají jiní tvůrci podobných prohlížečů). Má to své pozitivní (menší tok dat, menší datový objem, menší zátěž procesoru v telefonu atd.), ale i negativní stránky (záznam navštěvovaných stránek, putování dat zbytečně přes zeměkouli, porušení/změna původního obsahu apod.). Kdo si je těchto vlastností vědom, může prohlížeč bez problémů používat - hlavně proto, že je to obvykle výrazně levnější než prohlížení wapových stránek.
Telefon Siemens S55 je poměrně starý model. Přestal se vyrábět před 2 lety, takže tomu odpovídají jeho vlastnosti a schopnosti, přestože ve své době byl v oblasti datové komunikace na špici (GPRS 4+2, BT, IrDA...). Mezi jeho slabiny patří i nepříliš povedená implementace Javy, vyznačující se nízkým výkonem a malou velikostí paměti.
Na stránkách prohlížeče Opera Mini se člověk dozví, že S55 není podporován. Nikoho jsem se neptal, proč, ale již předem jsem usoudil, že kvůli nedostatku paměti. Proto jsem pro odzkoušení zvolil samozřejmě nízkopaměťovou verzi prohlížeče. Příslušný JAR archiv má velikost něco přes 60 KB.
Po instalaci (stažení přes WAP, jiné možnosti jsem neobjevil) jsem prohlížeč spustil. Běžel normálně, nebránil se provozu na nepodporovaném modelu. Jen mi chvíli trvalo, než jsem přišel na to, kterou klávesu použít pro určitou akci (např. přechod na další stránku přes hyperlink). Stránky se zobrazují celkem rychle, větší dokumenty proxy server automaticky dělí na více částí. Obrázky jsou zmenšené, původní vzhled (definovaný pomocí CSS) se nezachovává.
Po shlédnutí asi 10 stránek se to stalo - telefon ohlásil chybu: nedostatek paměti. S novým spuštěním a prohlížením dalších stránek se situace vždy opakovala, nějakých 5-15 stránek, a bum. Je to téměř jasné, problémem telefonu je skutečně nedostatek paměti pro běh programu.
Jako závěr z toho lze vyvodit, že pro občasné nenáročné použití (vyhledání nějaké informace apod.) lze prohlížeč na tomto telefonu použít. Ale na větší surfování je lepší zapomenout, resp. v případě nutnosti použít wapový prohlížeč, i když je to mnohem dražší.
Tiskni
Sdílej: