Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Čistě ze zvědavosti jsem zkusil, jak bude fungovat prohlížeč Opera Mini na mém veteránovi Siemens S55. Přestože je v přehledu uveden mezi nepodporovanými telefony, nenechal jsem se odradit. Následující řádky nejsou seriózním a objektivním testem, jen popisují mé několikaminutové experimenty s prohlížečem.
Pro ty, kdo to neznají: Opera Mini je velice ořezaný webový prohlížeč, vycházející ze známého desktopového browseru Opera a jeho menších "brášků" (určených pro PDA, komunikátory atd.).
Je napsán v Javě, a existují dvě verze - s většími a s menšími nároky na paměť. V prohlížeči je ve skutečnosti jen část funkcionality, data mu totiž předžvýkává speciální proxy server (je to tedy stejné řešení, jako používají jiní tvůrci podobných prohlížečů). Má to své pozitivní (menší tok dat, menší datový objem, menší zátěž procesoru v telefonu atd.), ale i negativní stránky (záznam navštěvovaných stránek, putování dat zbytečně přes zeměkouli, porušení/změna původního obsahu apod.). Kdo si je těchto vlastností vědom, může prohlížeč bez problémů používat - hlavně proto, že je to obvykle výrazně levnější než prohlížení wapových stránek.
Telefon Siemens S55 je poměrně starý model. Přestal se vyrábět před 2 lety, takže tomu odpovídají jeho vlastnosti a schopnosti, přestože ve své době byl v oblasti datové komunikace na špici (GPRS 4+2, BT, IrDA...). Mezi jeho slabiny patří i nepříliš povedená implementace Javy, vyznačující se nízkým výkonem a malou velikostí paměti.
Na stránkách prohlížeče Opera Mini se člověk dozví, že S55 není podporován. Nikoho jsem se neptal, proč, ale již předem jsem usoudil, že kvůli nedostatku paměti. Proto jsem pro odzkoušení zvolil samozřejmě nízkopaměťovou verzi prohlížeče. Příslušný JAR archiv má velikost něco přes 60 KB.
Po instalaci (stažení přes WAP, jiné možnosti jsem neobjevil) jsem prohlížeč spustil. Běžel normálně, nebránil se provozu na nepodporovaném modelu. Jen mi chvíli trvalo, než jsem přišel na to, kterou klávesu použít pro určitou akci (např. přechod na další stránku přes hyperlink). Stránky se zobrazují celkem rychle, větší dokumenty proxy server automaticky dělí na více částí. Obrázky jsou zmenšené, původní vzhled (definovaný pomocí CSS) se nezachovává.
Po shlédnutí asi 10 stránek se to stalo - telefon ohlásil chybu: nedostatek paměti. S novým spuštěním a prohlížením dalších stránek se situace vždy opakovala, nějakých 5-15 stránek, a bum. Je to téměř jasné, problémem telefonu je skutečně nedostatek paměti pro běh programu.
Jako závěr z toho lze vyvodit, že pro občasné nenáročné použití (vyhledání nějaké informace apod.) lze prohlížeč na tomto telefonu použít. Ale na větší surfování je lepší zapomenout, resp. v případě nutnosti použít wapový prohlížeč, i když je to mnohem dražší.
Tiskni
Sdílej: