Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dostal jsem nyní jednu zakázku na vytvoření serveru do firmy pro asi 7 počítačů s windows. Server bude na linuxu, bude tam samba a podobné věci. Vše je vyřešeno až na jednu maličkost.
A to je pošta, jeden firemní email na který jim chodí mnoho emailů a každý určen pro někoho jiného. Vše bude chodit sekretářce, která poštu bude třídit jednotlivým zaměstnancům.
Ideální představa by byla mít imap účet a ona by v klientovi (outlook, thunderbird) přesunula poštu určenou pro technika do imap folderu technik a bylo by to. Ale nějak nevím čeho se chytnout a kde začít. Je vůbec možné něco takového? Děkuji za každou radu.Toto je spíš otazka, než blogový příspěvek, ale chci se zeptat kde hledat když potřebuji vždy na jednorazové práce nějakého toho programatora, co udělá web, redakční systém a tak podobně.
Máte někdo nějaké dobré tipy na nějaké klidné a použitelné pozadí do prezentace? Mělo by být světlé, převládat bíla kde bude umístěn text a nějaké doplňky tmavší. Aby to udělalo nějaké orámovaní nebo tak něco. Prezentace bude k obhajobě maturitní práce na téma "Správa a konfigurace serverů s OS GNU/Linux", takže i v tom pozadí může být lehký nádech linuxové tématiky. Chtěl jsem použít původně toto, ale nějak jsem si to rozmyslel.
Tak doteď jsem měl doménu u pípni, z počátku na freehostingu, poslední rok na placeném, od něj jsem očekával spolehlivost, vždyť jsem přece nechtěl tolik, snad aby to trochu fungovalo, ale jelikož výpadky a přetížení je tak časté až je to neúnosné, nezbývá mi než jít jinam. Pár stránek v php, malá databáze v mysql, pár emailových účtů mi snad dnes může dát kde kdo, nebo snad ne?
Máte nějaký doporučení na levný placený hosting s tím, že když něco garantují, je reálné, že to i dodrží?Tak se mi tu sešlo pár knih, ať už ty co jsem dříve si koupil, nebo sehnal jiným způsobem, každopádně nyní jsou mi už celkem k ničemu, tak bych je za nějaký rozumný poplatek nabídnul někomu kdo by o ně mohl mít zájem a ještě stále dává přednost tištěné literatuře před čtením z monitoru.
A je to tady, poslední den dnešního roku, je to už dlouholetá tradice spojená s oslavou, alkoholem, zábavou...
Nevím proč, dříve jsem to nikdy nějak neřešil, ale nyní přemýšlím jestli je lepší oslavit silvestra s pár přáteli někde v klidu a nebo jít na nějakou mega párty, kde sice budou také lidi co mám rád, ale zároveň tam budou i lidé, kteří mi jsou "proti srsti".
Asi to dopadne, že půjdu slavit v malém kruhu (cca 15 lidí), nějak nemám sil na větší párty.
Letošní vánoční svátky nepatří mezi ty mé šťastnější, přišlo moc zklamání koncem roku. Doufám, že alespoň nový rok začnu lépe, než končí ten letošní.
A co vy? Jak slavíte silvestr?
Tak konečně se mi povedlo něco jako chudému studentovi našetřit a v pondělí bych chtěl objednat nového notebooka. Rozhodl jsem se pro
HP nx8220, jaký je váš názor na tohoto notebooka?
Širokoúhlý displej mě celkem láka, přeci jen více místa na ploše, to že je o něco větší nění až tak hrozný podle mého názoru.
Nyní jak probíha diskuze o podpoře abclinuxu, různými poplatky a tak podobně, napadla mě jedna věc. Budu nechávat vyrábět trika pro jednu firma s jejich logem
Napadlo mě když by se připravilo pár návrhů trik s různými logy, inspirace třeba na thinkgeek.com, že bych se mohl postarat o výrobu těch třiček dle zájmu, postarat se o distribuci mezi zájemci zde z abclinuxu a pokud by to dobře dopadlo a byl by z toho zisk, tak tím podpořit abclinuxu.
Ceny a návrhy zatím nevím, myslím že by se dohodlo, jen orientačně se ptám co si myslíte o tomto nápadu?
Stávající situaci snad raději ani popisovat nebudu, tak jak mi fungovala síť doma do teď byl jen chaos, zaviněný nedostatkem času a provizorníma řešeníma.
Ve výsledku by to mělo vypadat asi takto:
Už je to celkem pěkný čas, kdy jsem složil svojí pracovní stanici, v té době jsem pomalu ani neuvažoval více o nějakém linuxu, naštěstí veškerý hardware fungoval celkem obstojně.
Dnes je situace jiná, při koupi nového hardware je potřeba se ohlížet na to jaký hardware si koupit aby mi nějak rozumně fungoval. Uvažuji asi o nějakým athlonu 64 bitovým, ale jak se říká jsem student, takže peněz není nikdy dost, nepotřebuji nějaký špičkový hardware.
Celková představa je asi taková, složit nějak cenově dostupně nějakej použitelnej základ.
A proto otázka do pléna: Jakou základní desku by jste mi doporučily (mohla by mít integrovanou zvukovou a síťovou kartu jednu, s nějakým rozumným SATA řadičem), jakou značku pamětí a jakou grafiku.
Jde mi hlavně o praktické zkušenosti, nechce se mi kupovat "zajíce v pytli"
Rád bych se podílel na něčem užitečném, ale nějak mě nenapadá na čem, chtěl bych být užitečný a zároveň se něco přiučit.
Any idea?
Tak docela se rozhoduji o koupi nějakého toho pda, ale setkávám se jako BFU s otázkou, z čeho si vybrat, měl by splňovat tyto funkce:
-> Vhodný na čtení elektronických knih do školy, autobusu atp.
-> Přehledný organizer, jednoduše synchronizovatelný s PC
-> Posloužit i jako mp3 přehrávač
-> Aby tam byl nějaký přehledný email klient
-> Měl by mít bluetooth, abych v kombinaci s mým mobilem měl přístup na internet
-> Nějaký browser, alespoň pro základní prohlížení stránek když je potřeba
-> ICQ, IRC klient
-> Samozřejmě ssh klient když je potřeba udělat jednoduchou změnu na serveru, restartovat nějakou službu atp.
-> Aby měl dostatek paměti, pro uložení dokumentů, poznámek, obrázků
-> A v neposlední řadě samozřejmě aby baterie nebyla vybitá za dvě hodiny, obyčejný práce
Mělo by být cenově dostupný, celkem je jedno jaký OS bude mít, nějak to není podstatný. Jaké jsou vaše názory na tato zařízení??Po mé šikovnosti, kdy mi zbyli z funkčního sýstému jen kousky, jsem se rozhodnul to zkusit napravit, začal jsem od počátku, opravil filesystém, zkompiloval nové jádro, zkompiloval Xka znova, opravil pár konfiguráků a ejhle, začlo to běhat nečekaně dle mých představ, ještě že jsem to znova nepřeinstalovával......
Nyní mám gentoo už nejen jako hračku na dlouhé večery, ale jako plnohodnotný systém na desktopu s podporou všech multimedií co potřebuji.
Tak a je to tady, vše fungovalo než jsem začal nastavovat, kde mi naběhlo, stahnul jsem českou lokalizaci, vše v pohodě, ale....
Jednoho krasného dne, mi odešel do večných lovišt hdd v mém desktopu, koupil jsem nový, ale nechtělo se mi tam vracet slackware, i když proti němu nic nemam, ale rozhod jsem se že zkusím něco nového. Debian běží na notebooku, tak volba padla na gentoo.
Tak jsem se rozhodnul, že se přidám do té "masy" lidí a začnu si psát taky blog, kde budou všechny mé poznatky okolo Linuxu, pár jinejch zajímavostí, co se odehralo, a prostě tak nějak jednoduše od všeho něco.
Konec žvástů a snad se odhodlám i nějaký ten příspěvek vložit....