Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Toto je spíš otazka, než blogový příspěvek, ale chci se zeptat kde hledat když potřebuji vždy na jednorazové práce nějakého toho programatora, co udělá web, redakční systém a tak podobně.
Tak doteď jsem měl doménu u pípni, z počátku na freehostingu, poslední rok na placeném, od něj jsem očekával spolehlivost, vždyť jsem přece nechtěl tolik, snad aby to trochu fungovalo, ale jelikož výpadky a přetížení je tak časté až je to neúnosné, nezbývá mi než jít jinam. Pár stránek v php, malá databáze v mysql, pár emailových účtů mi snad dnes může dát kde kdo, nebo snad ne?
Máte nějaký doporučení na levný placený hosting s tím, že když něco garantují, je reálné, že to i dodrží?Tak se mi tu sešlo pár knih, ať už ty co jsem dříve si koupil, nebo sehnal jiným způsobem, každopádně nyní jsou mi už celkem k ničemu, tak bych je za nějaký rozumný poplatek nabídnul někomu kdo by o ně mohl mít zájem a ještě stále dává přednost tištěné literatuře před čtením z monitoru.
Tak konečně se mi povedlo něco jako chudému studentovi našetřit a v pondělí bych chtěl objednat nového notebooka. Rozhodl jsem se pro
HP nx8220, jaký je váš názor na tohoto notebooka?
Širokoúhlý displej mě celkem láka, přeci jen více místa na ploše, to že je o něco větší nění až tak hrozný podle mého názoru.
Už je to celkem pěkný čas, kdy jsem složil svojí pracovní stanici, v té době jsem pomalu ani neuvažoval více o nějakém linuxu, naštěstí veškerý hardware fungoval celkem obstojně.
Dnes je situace jiná, při koupi nového hardware je potřeba se ohlížet na to jaký hardware si koupit aby mi nějak rozumně fungoval. Uvažuji asi o nějakým athlonu 64 bitovým, ale jak se říká jsem student, takže peněz není nikdy dost, nepotřebuji nějaký špičkový hardware.
Celková představa je asi taková, složit nějak cenově dostupně nějakej použitelnej základ.
A proto otázka do pléna: Jakou základní desku by jste mi doporučily (mohla by mít integrovanou zvukovou a síťovou kartu jednu, s nějakým rozumným SATA řadičem), jakou značku pamětí a jakou grafiku.
Jde mi hlavně o praktické zkušenosti, nechce se mi kupovat "zajíce v pytli"
Tak docela se rozhoduji o koupi nějakého toho pda, ale setkávám se jako BFU s otázkou, z čeho si vybrat, měl by splňovat tyto funkce:
-> Vhodný na čtení elektronických knih do školy, autobusu atp.
-> Přehledný organizer, jednoduše synchronizovatelný s PC
-> Posloužit i jako mp3 přehrávač
-> Aby tam byl nějaký přehledný email klient
-> Měl by mít bluetooth, abych v kombinaci s mým mobilem měl přístup na internet
-> Nějaký browser, alespoň pro základní prohlížení stránek když je potřeba
-> ICQ, IRC klient
-> Samozřejmě ssh klient když je potřeba udělat jednoduchou změnu na serveru, restartovat nějakou službu atp.
-> Aby měl dostatek paměti, pro uložení dokumentů, poznámek, obrázků
-> A v neposlední řadě samozřejmě aby baterie nebyla vybitá za dvě hodiny, obyčejný práce
Mělo by být cenově dostupný, celkem je jedno jaký OS bude mít, nějak to není podstatný. Jaké jsou vaše názory na tato zařízení??Tak jsem se rozhodnul, že se přidám do té "masy" lidí a začnu si psát taky blog, kde budou všechny mé poznatky okolo Linuxu, pár jinejch zajímavostí, co se odehralo, a prostě tak nějak jednoduše od všeho něco.
Konec žvástů a snad se odhodlám i nějaký ten příspěvek vložit....