Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tak docela se rozhoduji o koupi nějakého toho pda, ale setkávám se jako BFU s otázkou, z čeho si vybrat, měl by splňovat tyto funkce:
-> Vhodný na čtení elektronických knih do školy, autobusu atp.
-> Přehledný organizer, jednoduše synchronizovatelný s PC
-> Posloužit i jako mp3 přehrávač
-> Aby tam byl nějaký přehledný email klient
-> Měl by mít bluetooth, abych v kombinaci s mým mobilem měl přístup na internet
-> Nějaký browser, alespoň pro základní prohlížení stránek když je potřeba
-> ICQ, IRC klient
-> Samozřejmě ssh klient když je potřeba udělat jednoduchou změnu na serveru, restartovat nějakou službu atp.
-> Aby měl dostatek paměti, pro uložení dokumentů, poznámek, obrázků
-> A v neposlední řadě samozřejmě aby baterie nebyla vybitá za dvě hodiny, obyčejný práce
Mělo by být cenově dostupný, celkem je jedno jaký OS bude mít, nějak to není podstatný. Jaké jsou vaše názory na tato zařízení??
Tiskni
Sdílej:
HP iPaq rx3715 palmOne Tungsten T5
Symbian neni ta prava volba, pokud chces fakt zarizeni se kterym se da neco delatsouhlas nedávno jsem pořídil starší SE P800, jako náhrada ztraceného telefonu dobrý (i když potichu zvoní
no takto je sporny, uz sem na psa precet minimalne 50 knizek a nemuz si na to stezovat ... nedovedu si predstavil, ze bych si tahal soukouvoudle knihovnu vsude s sebou