Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Národní politiku koordinovaného zveřejňování zranitelností (pdf), jejímž cílem je nejen zvyšování bezpečnosti produktů informačních a komunikačních technologií (ICT), ale také ochrana objevitelů zranitelností před negativními právními dopady. Součástí je rovněž vytvoření „koordinátora pro účely CVD“, jímž je podle nového zákona o kybernetické … více »
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost System76 vydala Pop!_OS 24.04 LTS s desktopovým prostředím COSMIC. Videoukázky na YouTube.
Byla vydána verze 1.92.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2024. Oceněni byli Andy Wingo, jeden ze správců GNU Guile, Alx Sa za příspěvky do Gimpu a Govdirectory jako společensky prospěšný projekt.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-12 aneb Eclipse 4.38. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
U příležitosti oslav osmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 15.6. Nová verze přináší především podporu pro geotagované MP4 soubory, včetně GoPro videí. Kdo nechce čekat, až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Už je to celkem pěkný čas, kdy jsem složil svojí pracovní stanici, v té době jsem pomalu ani neuvažoval více o nějakém linuxu, naštěstí veškerý hardware fungoval celkem obstojně.
Dnes je situace jiná, při koupi nového hardware je potřeba se ohlížet na to jaký hardware si koupit aby mi nějak rozumně fungoval. Uvažuji asi o nějakým athlonu 64 bitovým, ale jak se říká jsem student, takže peněz není nikdy dost, nepotřebuji nějaký špičkový hardware.
Celková představa je asi taková, složit nějak cenově dostupně nějakej použitelnej základ.
A proto otázka do pléna: Jakou základní desku by jste mi doporučily (mohla by mít integrovanou zvukovou a síťovou kartu jednu, s nějakým rozumným SATA řadičem), jakou značku pamětí a jakou grafiku.
Jde mi hlavně o praktické zkušenosti, nechce se mi kupovat "zajíce v pytli"
Tiskni
Sdílej:
Jediné, co mi zatím v Linuxu nefungovalo, je ten jeden IDE konektor na Promise řadiči (ty dva na VIA jsou OK), ale i na tom se prý už pracuje. Vypadá to dokonce, že v SuSE 9.3 chodí bez dodatečných patchů i ta bundlovaná WiFi karta (ale deska se dá koupit i bez ní, je pak o něco levnější).
trošku mě zklamala integrovaná zvukovka, přes starý zesilovač mi to oproti letitému Live! zní furt vyřvaně, ale nemůžu to posuzovat, dokud si to nepustím přes něco kvalitnějšího (aspoň sluchátka kdybych si z práce dovezl ...)
blbou vlastností desky je, že se nedrží přiřazení disků podle toho, jak jsou připojeny, takže ač jsem tam měl dva na různých kšandách, jeden byl hdc a druhý hdd - což je celkem stupidní; měnil jsem systémový disk a na to, že byl nový kus připojen omylem na sekundárním řadiči, přestože se hlásil jako hda, jsem přišel teprve po přidání DVD, které (tím, že se stalo hda) odsunulo disk na hdc a kernel samozřejmě zařval, že nemá root
se SATA a RAIDem zkušenost nemám
v SETUPu mi chybí nějaké podrobnější volby ohledně power managementu, teplotních ochran atp. - nelíbí se mi, že větráček na procesoru, který má zvládat snad 5000 otáček, naběhne na 2000, a teprve když teplota začne šplhat nad 40 stupňů, tak tedy neochotně začne zrychlovat ... na 45 se dostává teprv někde ke 2300 ... nevím, kde se teplota u A64 měří, jestli v jádře nebo na pouzdře, dle pohmatu na chladiči spíš na pouzdře, čili jádro bude mít víc, což se mi nelíbí, nechci ho usmažit (přičemž přetaktování na to nemá vliv, vyšplhá se na stejnou teplotu) ... pokud tohle je ta slavná "Cool'n'Quiet", tak mě to tedy silně zklamalo, jednak to rozhodně neudrží procesor "Cool", druhak ani při těch iniciálních 2000 rpm to není příliš "Quiet" (na druhou stranu pořád lepší, než větrák u nového Celeronu, co si o něco dřív pořídil kamarád ...)
grafiku mám starou ATI (nejsem hráč ani grafik a proto jsem nešel do PCIex a nové grafiky), je to Radeon 7500 se 64 MB paměti, přičemž glxears mi dělají okolo 1100 fps - opravdu nechápu nářky na drivery ATI vs. nVidia - moje karta nepotřebuje proprietární ovladač, funguje to dobře a nebolí mě hlava z neustálých nekompatibilit, že tahle verze ovladače nefunguje s tou verzí jádra nebo Xorg, díky kterým jsem vzdal jakékoliv pokusy rozchodit akceleraci na GeForce2