Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dostal jsem nyní jednu zakázku na vytvoření serveru do firmy pro asi 7 počítačů s windows. Server bude na linuxu, bude tam samba a podobné věci. Vše je vyřešeno až na jednu maličkost.
A to je pošta, jeden firemní email na který jim chodí mnoho emailů a každý určen pro někoho jiného. Vše bude chodit sekretářce, která poštu bude třídit jednotlivým zaměstnancům.
Ideální představa by byla mít imap účet a ona by v klientovi (outlook, thunderbird) přesunula poštu určenou pro technika do imap folderu technik a bylo by to. Ale nějak nevím čeho se chytnout a kde začít. Je vůbec možné něco takového? Děkuji za každou radu.Máte někdo nějaké dobré tipy na nějaké klidné a použitelné pozadí do prezentace? Mělo by být světlé, převládat bíla kde bude umístěn text a nějaké doplňky tmavší. Aby to udělalo nějaké orámovaní nebo tak něco. Prezentace bude k obhajobě maturitní práce na téma "Správa a konfigurace serverů s OS GNU/Linux", takže i v tom pozadí může být lehký nádech linuxové tématiky. Chtěl jsem použít původně toto, ale nějak jsem si to rozmyslel.
Nyní jak probíha diskuze o podpoře abclinuxu, různými poplatky a tak podobně, napadla mě jedna věc. Budu nechávat vyrábět trika pro jednu firma s jejich logem
Napadlo mě když by se připravilo pár návrhů trik s různými logy, inspirace třeba na thinkgeek.com, že bych se mohl postarat o výrobu těch třiček dle zájmu, postarat se o distribuci mezi zájemci zde z abclinuxu a pokud by to dobře dopadlo a byl by z toho zisk, tak tím podpořit abclinuxu.
Ceny a návrhy zatím nevím, myslím že by se dohodlo, jen orientačně se ptám co si myslíte o tomto nápadu?
Stávající situaci snad raději ani popisovat nebudu, tak jak mi fungovala síť doma do teď byl jen chaos, zaviněný nedostatkem času a provizorníma řešeníma.
Ve výsledku by to mělo vypadat asi takto:
Rád bych se podílel na něčem užitečném, ale nějak mě nenapadá na čem, chtěl bych být užitečný a zároveň se něco přiučit.
Any idea?
Po mé šikovnosti, kdy mi zbyli z funkčního sýstému jen kousky, jsem se rozhodnul to zkusit napravit, začal jsem od počátku, opravil filesystém, zkompiloval nové jádro, zkompiloval Xka znova, opravil pár konfiguráků a ejhle, začlo to běhat nečekaně dle mých představ, ještě že jsem to znova nepřeinstalovával......
Nyní mám gentoo už nejen jako hračku na dlouhé večery, ale jako plnohodnotný systém na desktopu s podporou všech multimedií co potřebuji.
Tak a je to tady, vše fungovalo než jsem začal nastavovat, kde mi naběhlo, stahnul jsem českou lokalizaci, vše v pohodě, ale....
Jednoho krasného dne, mi odešel do večných lovišt hdd v mém desktopu, koupil jsem nový, ale nechtělo se mi tam vracet slackware, i když proti němu nic nemam, ale rozhod jsem se že zkusím něco nového. Debian běží na notebooku, tak volba padla na gentoo.