Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Stávající situaci snad raději ani popisovat nebudu, tak jak mi fungovala síť doma do teď byl jen chaos, zaviněný nedostatkem času a provizorníma řešeníma.
Ve výsledku by to mělo vypadat asi takto:
1. počítač - bude sloužit hlavně jako proxy server do internetu, jedná se o Celeron 333Mhz, 8GB HDD, 128MB RAM, operační systém gentoo linux, bude obsahovat wifi kartu pro připojení do internetu a v případě nedostupnosti wifi sítě bude alternativní možnost připojeni přes gprs. Bude se starat o poštu a budou puštěny další potřebné služby.
2. počítač - slouží jako počítač na účetnictví a ostatní papírovaní pro mé rodiče, je to Celeron 433Mhz, internet a pošta jde přes proxy server, který filtruje většinu nebezpečné havěti. Operační systém je Windows XP.
3. počítač - slouží jako pracovní desktop, ale je potřeba taky přeinstalovat, hlavní OS na něm je gentoo, jinak na testování ještě Slackware a FreeBSD. Slouží jako klasický desktop, mě pro vývoj aplikací, testování různého hardware a software, veškerá multimédia včetně sledování televizních programů, vypalování a zálohování důležitých dat.... Jedná se o AMD Athlon 1600+, 512MB RAM, 2x80GB Hdd
4. počítač - je notebook, slouží především na cesty, do školy, k práci a tak podobně, operační systém je Slackware Linux, nosím ho většinou když chce nějaký zákazník změřit sílu signálu na wifi a abych mohl na cestách pracovat.
Momentálně jsem natáhl doma kabeláž mezi patrama baráku a teď stahuji Portage snapshotu, další vývoj napíši průběžně.
Tiskni
Sdílej: