Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jednoho krasného dne, mi odešel do večných lovišt hdd v mém desktopu, koupil jsem nový, ale nechtělo se mi tam vracet slackware, i když proti němu nic nemam, ale rozhod jsem se že zkusím něco nového. Debian běží na notebooku, tak volba padla na gentoo.
Jenže doma rychlé připojení na internet je zázrak a stále přežívám jen s gprs, rozhodnul jsem se pro instalaci přes gprs, na poprvé jsem sice použil stage 2, vše dle handbooku proběhlo bez problémů. Jakmile jsem restartoval, nabootoval již systém z nového disku, tak to přišlo, aktualizace portage, emerge system; emerge world, jelikož to chci na desktopu, kde to mohou používat i další členové rodiny, rozhodnul jsem se pro KDE i když spíš jsem zastáncem malých WM. Emerge kde kompletní mi trvalo asi den a půl, poté pár základních balíčků ještě a systém funguje na desktopu jak má, během týdne to je zprovoznění, což na rychlost linky je celkem obdivuhodné a na úkor, že nemám nikdy na nic čas a věnoval jsem samotné konfiguraci jen pár chvil.
Tak první dojem z gentoo je opravdu kladný, doufám že vydrží i nadále a že budu jen mile překvapen. I když jako slackwarista, tak nějakej systém balíčku jsem odsuzoval, ale portage je fakt dokonalost.....
Další zkušenosti s gentoo, ukáže čas a už spíše budu psát o konkrétních problémech co jsem řešil
Tiskni
Sdílej: