Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jednoho krasného dne, mi odešel do večných lovišt hdd v mém desktopu, koupil jsem nový, ale nechtělo se mi tam vracet slackware, i když proti němu nic nemam, ale rozhod jsem se že zkusím něco nového. Debian běží na notebooku, tak volba padla na gentoo.
Jenže doma rychlé připojení na internet je zázrak a stále přežívám jen s gprs, rozhodnul jsem se pro instalaci přes gprs, na poprvé jsem sice použil stage 2, vše dle handbooku proběhlo bez problémů. Jakmile jsem restartoval, nabootoval již systém z nového disku, tak to přišlo, aktualizace portage, emerge system; emerge world, jelikož to chci na desktopu, kde to mohou používat i další členové rodiny, rozhodnul jsem se pro KDE i když spíš jsem zastáncem malých WM. Emerge kde kompletní mi trvalo asi den a půl, poté pár základních balíčků ještě a systém funguje na desktopu jak má, během týdne to je zprovoznění, což na rychlost linky je celkem obdivuhodné a na úkor, že nemám nikdy na nic čas a věnoval jsem samotné konfiguraci jen pár chvil.
Tak první dojem z gentoo je opravdu kladný, doufám že vydrží i nadále a že budu jen mile překvapen. I když jako slackwarista, tak nějakej systém balíčku jsem odsuzoval, ale portage je fakt dokonalost.....
Další zkušenosti s gentoo, ukáže čas a už spíše budu psát o konkrétních problémech co jsem řešil
Tiskni
Sdílej: