Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ne každý ví, že obyčejné (desktopové) verze Windows nelze kromě určitých výjimek používat pro serverové účely. Takové používání je porušením autorských práv a kdo tak činí, může teoreticky skončit až za mřížemi.
Microsoft má velmi propracovaný marketing a PR, ale občas se i mistr tesař utne a jeho pomocníci rovněž. Když jsem si přečetl titulek inzertního článku na Živě, napadla mě na tu otázku okamžitě jediná odpověď...
Ministerstvo vnitra tlačí brněnský magistrát, který vydal občanský průkaz stoupenci pastafariánství, jenž je na fotografii vyobrazen s cedníkem na hlavě. Magistrát prý tuto fotografii použít neměl, protože pastafariáni nejsou v ČR registrováni. Vnitro si opět vymýšlí nesmysly, které nemají žádnou oporu v legislativě a které jsou typickou ukázkou vrchnostenského a buzeračního chování vůči občanům.
Na „neomezené“ mobilní tarify už prý přešla desetina zákazníků. Operátoři si mohou mnout ruce, snadno si zajistili pravidelný výdělek. Naopak většina zákazníků s těmito tarify prodělá.
„Cena za záchranu lidského života je nevyčíslitelná,“ říká Olga Sehnalová a pokračuje: „Podobné výhrady byly i proti zavedení airbagu a dnes ho každý bere jako naprostou samozřejmost.“ A já dodávám: „Skoncujme s domácím násilím, vedoucím často až k smrti. Je potřeba co nejdříve začít instalovat kamery do ložnic. Olga Sehnalová půjde jistě ráda příkladem a kameru si tam nechá nainstalovat jako první. Samozřejmě i s infračerveným snímáním.“
Peklo zamrzlo. Ač odpůrce kolektivní správy autorských práv a zejména vybírání „desátku“ ze zboží a služeb, přihlásil jsem se u organizace Dilia o svůj podíl na inkasovaných penězích.
Ministerstvo dopravy připravuje (pokolikáté už?) možnost, aby si každý mohl ve větší či menší míře vybrat, co bude mít na registrační značce auta. Tyto nápady považuji za zvrhlé, mnohem více mi vyhovuje současný stav.
Existuje nemálo lidí, kteří zastávají názor, že by v některých případech neměl být odpovědný za to, co z vlastní vůle a při plném vědomí dělá - a že by za jeho činy měl nést odpovědnost někdo jiný. Mívá to různé podoby (o některých už jsem psal dřív), jednou z nich je nový hit nazývaný „absolutní odpovědnost“.
Fungování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nikdy nebylo zrovna "košer" (stačí vzpomenout na udělení licence televizi Nova a na to, co se dělo potom). Nicméně to, co se stalo nedávno, už opravdu přerostlo všechny meze. Je čas zcela zásadním způsobem změnit systém udílení rozhlasových a televizních licencí.
Společnost Škoda Auto oznámila, že umožní zákazníkům, aby si při koupi vybrali motor, který budou chtít nainstalovat. Kromě motorů koncernu Volkswagen bude možno zvolit motory Ford, Renault, PSA, Toyota nebo Hyundai. Automobilka tak vyhověla požadavkům Evropské komise, aby zákazníci nebyli nuceni využívat pouze motory vyráběné koncernem, do kterého Škoda patří.
Pohár trpělivosti přetekl. Těch "kopanců" v souvislosti s ISDS už bylo nějak moc, takže je čas na trochu ráznější krok. Připravil jsem draft trestního oznámení, které hodlám podat. Prosím o věcné (případně formální) připomínky. Děkuji za připomínky k draftu, právě jsem odeslal upravenou verzi na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Nyní zbývá jen doufat, že k tomu orgány činné v trestním řízení přistoupí skutečně zodpovědně a že bude celá záležitost důkladně vyšetřena.
Je to tady - Francouzský parlament schválil pravidlo "třikrát a dost" - bude se bez soudu popravovat. Tedy ne doopravdy, jen internetově. Kdo bude podezřelý z porušování autorských práv (zdůrazňuji "podezřelý", protože mu nebude soudně prokázána vina), bude odstřižen od Internetu. UPDATE: Podle aktuálních informací byl návrh na "elektronickou gilotinu" zatím odmítnut, přestože výše odkazovaný zdroj dopoledne tvrdil opak. Jak to vypadá, není všem dnům konec a návrh se jako bumerang brzy vrátí znovu, zřejmě v mírně přepracované podobě.
Nedá se nic dělat, je to prostě fakt. Těžko člověk hledá lepší referenční dokumentaci, než je ta, která je součástí MSDN. Zejména pokud potřebuji něco z JavaScriptu a DOM, je MSDN naprosto bezkonkurenční.
Jak asi leckdo ví, kromě blogu tady na abíčku mám také blog na serveru časopisu Respekt. Když jsem včera na stránku blogů Respektu vstoupil, byl jsem zralý na resuscitaci. Co má, k čertu, tohle být? Kdo co provedl s našimi blogy?
Přesně takovým dojmem na mě zapůsobilo sdělení mluvčího Českých drah, kterým argumentoval, proč ČD zatím neinstalují ve větší míře moderní automaty pro prodej jízdenek.
Věděli jste, že i zvukaři mají svou autorskou organizaci? Já ne, a dozvěděl jsem se to teprve dnes. Jmenuje se OAZA. Netrpělivě očekávám, kdy tu bude například ochranný svaz bedňáků či topičů v nahrávacích studiích a kdy bude každý z těchto svazů požadovat nějaké výpalné.
Přečetl jsem si Scheißumweltplakettenstory a také Chcete iPhone?, a dostavila se inspirace k té správné volbě. A hned vysvětlím co a jak.
Máme tu nový vyhledávač: Cuil. Trochu jsem ho otestoval a výsledky jsou dost rozpačité. Zobrazuje sice nalezené stránky poněkud netradičním a do značné míry zajímavým způsobem, ale v řadě hledisek zatím těžce kulhá.
Podobně, jako se nyní silniční dopravci chystají prosadit si u vlády své podmínky pod hrozbou nátlakových akcí (např. silničních blokád), nebylo by od věci něco podobného udělat i u Internetu. Podmínky se stále zhoršují a je na čase s tím něco dělat.
V dnešní době je hodně v módě používat - prostřednictvím API - různé mapové aplikace a vkládat mapy na web, aby návštěvník věděl, k jakému místu se text (fotka, video...) vztahuje. Není příliš důležité, jaká služba se k tomuto účelu používá. Pokud ale místo označené nekoresponduje se skutečností, více než cokoliv jiného je to medvědí služba.
Nějak se tu v poslední době rozmnožily rozhovory, proto také jeden přidám - rozhovor s Davidem Parkerem, australským ministrem pro energii. Austrálie totiž od příštího roku zakáže používání žárovek.
Je to už víc než rok, co jsem napsal zápis Práskněte bližního svého!, který se zabýval snahou politiků, aby byl člověk povinen udávat své blízké kvůli banálním dopravním přestupkům. Nyní jsem se ale na mém oblíbeném server D-FENS dočetl o tom, že Ministerstvo dopravy ČR disponuje právním rozborem ukazujícím, že žádná z navrhovaných verzí gestapizační změny není v souladu s Listinou základních práv a svobod. Čili i kdyby nějaký takový zákon prošel, Ústavní soud by ho téměř jistě zrušil.
Vypadá to, že si Evropská komise udělala z Microsoftu dojnou krávu a chce s jeho nedobrovolnou pomocí látat unijní rozpočet. Další pokuta udělená za "nerespektování antimonopolních pravidel" je ještě méně transparentní než ty předchozí.
Je zajímavé, kolik pozornosti média věnovala takovému nesmyslu, jakým je auto na stlačený vzduch. Když začnu vyrábět vůz poháněný dřevoplynem, také se mi dostane takové pozornosti v celém světě?
Už jsem dlouho nedělal žádné rozřazování do škatulek, takže je na čase zase nějaké provést. Tentokrát přicházejí na řadu programátoři.
Česko bude mít zaostalou a nekvalitní digitální televizi. Bohužel. A není to rozhodně jediný případ, kdy se postupovalo přesně takhle.
Je zajímavé pozorovat, jak teď kdekdo hází špínu na Operu, přestože pravým cílem zloby by měl být někdo úplně jiný. Máslo na hlavě má Evropská komise, která ze sebe nechala udělat munici pro střelbu jedné firmy na druhou.
U blogového zápisu Linux a krestanstvi se poměrně živě diskutuje. Nejostřejší diskuse se týká zřejmě problému "ateismus vs. agnosticismus". Jenže ono je to ještě složitější - člověk nemusí věřit v Boha, i když v něj vlastně věří.
Google mě v poslední době dost nepříjemně překvapil. Ve výsledcích vyhledávání se stále méně často objevuje to, co hledám. Současně se zhoršily možnosti optimalizace webů pro tento vyhledávač.
Spammeři se obvykle cítí zcela nepostižitelní a nedělají si těžkou hlavu z toho, že jejich činnost je nejen obtěžující a práci přidělávající, ale také nezákonná. Ale přesto není vyloučeno, aby někdo z této skupiny dostal přes pazoury. (UPDATE 17.9.2007)
BetaNews představuje žebříček 10 nejlepších novinek systému Windows Server 2008 oproti předchozím Windows. Je zajímavé podívat se, co v tomto ohledu nabízí GNU/Linux.
Včerejší zprávička o masivním podílu linuxových mobilů v Číně přináší opět na světlo otázku: dočkáme se někdy mobilů s Linuxem i tady u nás?
Pravděpodobně víte, že je v plánu zavedení tuhé regulace cen roamingových služeb. Bude stanoven cenový strop (ještě není jasné, jaká bude přesná výše - současný návrh je 50 centů za minutu). Otázka zní: pomůže to vůbec někomu?
Součástí novely zákona o silničními provozu má být jedna zcela bezprecedentní věc: povinnost udávat své blízké. Tak brutální zásah do základních práv jsme tu už hodně dlouho neměli. Nedá se to nazvat jinak než "gestapizací" našeho právního řádu.
Když jsem před pár dny psal o stavu programů v oblasti videostřihu, přišla v diskusi řeč také na řádkový proklad. Prokládané řádkování je především dílem televizní historie, nicméně ještě nějakou dobu s ním budeme muset bojovat.
Po delší době přišla potřeba sestříhat "trochu větší" video. Tímto pojmem myslím video o čisté délce necelé 2 hodiny, ze 2 kamer (s použitím dalších záznamů ze 3 kamer, opět 2 hodiny z každé), se synchronizací na zvuk, střih zhruba každých 15-20 sekund. Proto jsem stál před rozhodnutím, jaký nástroj na to použít. A bohužel, příznivce Linuxu a free-SW obecně vůbec nepotěším.
Plány na přidání podpory formátu OpenXML do kancelářského balíku OpenOffice.org byly některými ortodoxnějšími příznivci svobodného softwaru přijaty velmi nelibě. Prý když tam ta podpora bude, nikdo nebude mít chuť používat ODF, a tedy pak nebude ani vůle přecházet na OpenOffice a potažmo i na GNU/Linux. Jenže já to vidím zcela jinak.
Již třetí den se nelze dostat na webové stránky poslanecké sněmovny. Jde jen o nedbalý přístup ze strany admina nebo to má nějaké hlubší příčiny?
UPDATE 27.11.2006: Web byl zprovozněn. Příčina problémů zůstává nejasná.
Zřejmě se budeme stále častěji setkávat s tím, že se budou ovladače pro Linux realizovat jako běžné uživatelské programy, namísto modulů do jádra. Důvodů k takovému vývoji je celá řada a s tím, jak přibývají filesystémy pro FUSE, je toto směřování čím dál zřetelnější.
Tak už přišla ta chvíle - provedl jsem závažné rozhodnutí. Ale tak snadno se mě zase nezbavíte...
S nadcházejícím pětiletým výročím "událostí 11. září" se více než kdykoli předtím vyrojilo množství nejrůznějších názorů a teorií. Škála je samozřejmě velice široká. Takže opět nezbývá než říci "všechno je jinak, jen nevíme jak". A neví to opravdu nikdo.
Mám obrovskou chuť si pořídit detektor policejních radarů. Nikoli proto, abych si mohl bez obav dopřávat rychlost, na kterou u nás mají právo jen vyvolení. Důvod je úplně jiný - aby se představitelé státní moci odnaučili vykládat si zákony po svém.
UPDATE 23.8.2006 - čtěte na konci textu.
V poslední době se, hlavně v souvislosti s teroristickými útoky a jejich hrozbou, hovoří o problémech s multikulturalismem - hlavně jeho nedostatkem nebo nadbytkem. Domnívám se, že celý problém je někde jinde.
Občas se můžeme dočíst, že pomalost nějakého programu se dá odstranit tím, že se slinkuje "přímo do binárky". Je to nepříjemný omyl, o to horší, že jeho přijímáním se člověk připraví o celou řadu výhod, které poskytují sdílené knihovny.
Už jste si letos upekli nad ohněm špekáček? Ano? A chutnal vám? Jestli ne, určitě za to mohou ti zlí výrobci, kteří tam cpou všechno možné, jen aby si namastili kapsu. A není to náhodou jinak? Že by třeba platilo "Nezlob se na zrcadlo, máš-li křivou hubu."?
Jednou z poměrně málo pochopitelných věcí je odpor k STL u programátorů v C++. Někteří pro něj mají pádné důvody, ale u těch ostatních většinou nevím o jediném rozumném argumentu, proč STL nepoužívat.
Věznice na Guantánamu je typickou ukázkou toho, jak to vypadá, když někdo káže vodu a pije víno. Existence takového zařízení je ostudou nejen USA, ale celého civilizovaného světa. Jako bychom se vrátili do středověku nebo ještě mnohem hlouběji do minulosti...
Dva vyvolení telefonní operátoři dostali od končící vlády na rozloučenou pěkný dáreček - dotovaná volání. Vláda totiž schválila, že kromě dnešních cca 60 tisíc tělesně postižených budou dotovány ze státních prostředků též telefonní služby pro dalších 200 tisíc lidí s nízkými příjmy. Toto rozhodnutí ale pořádně smrdí.
Úvahy o emigraci na Slovensko odkládám k ledu. I když vývoj v ČR není úplně uspokojivý, v tuto chvíli to vypadá, že mnohem lépe mi bude v mé rodné zemi.
Sledovali jste se někdy, co přichází na síťovou kartu počítače, který je připojen v síti plné počítačů s Windows? Pokud ano, již víte své. A pokud ne, mohli byste být docela překvapeni - systémy Windows zamořují své okolí paketovým smogem.