Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Spammeři se obvykle cítí zcela nepostižitelní a nedělají si těžkou hlavu z toho, že jejich činnost je nejen obtěžující a práci přidělávající, ale také nezákonná. Ale přesto není vyloučeno, aby někdo z této skupiny dostal přes pazoury. (UPDATE 17.9.2007)
Drtivá většina spamu k nám přichází z ciziny. Je to svým způsobem výhoda, protože lze takový spam snadněji detekovat antispamovými filtry. Takže i když jsou takoví spammeři odsud těžko postižitelní, nepůsobí uživatelům zásadnější problémy.
Trochu něco jiného jsou spammeři čeští. Není jich sice zdaleka tolik a nespamují tak často, zato jejich zprávy snadno procházejí až do schránek, protože se jejich zprávy příliš neliší od takových, které člověk běžně (a se svým souhlasem) dostává od různých firem. Je tu ovšem i ta druhá stránka - tato skupina nemůže tak lehce uniknout mimo dosah českého práva, které spamování zakazuje.
Ve většině případů na takový spam reaguji jen tím, že zprávu předložím bayesiánskému filtru k učení a hned následně ji smažu. Párkrát mě ale spam zastihl v "nevhodnou" dobu, kdy jsem byl již v nepříliš dobrém duševním rozpoložení. Proto jsem využil bonzovací formulář, přestože jsem ani v nejmenším nedoufal, že by to mělo nějaký efekt. Ovšem dnes...
...mi přišel mail z ÚOOÚ. Týkal se ohlášeného spamu, který přišel dvakrát (v rozmezí 14 dnů) z agentury Nemesis paní nebo slečny Štěpánky Kurkové. Obsah byl následující:
K Vašim stížnostem SP-2007-003059 ze dne 1. dubna a SP-2007-003151 ze dne 14. dubna na rozeslání nevyžádaných obchodních sdělení Vám sdělujeme, že jsme na základě analýzy těchto stížností provedli kontrolu u subjektu Štěpánka Kurková s tímto výsledkem.
Kontrolou bylo zjištěno porušení zákona. Kontrolovaný porušil zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění zákona č. 214/2006 Sb.
Na základě výsledků kontroly uložil Úřad pro ochranu osobních údajů subjektu Štěpánka Kurková ve správním řízení pokutu.
Sice se ve zprávě nehovoří o výši pokuty ani o dalších podrobnostech, ale svědčí to o jedné věci - čeští spammeři nejsou nepostižitelní. A ačkoliv obecně nejsem nakloněn bonzáctví (i když pořád lepší toto, než sledování, cenzura a další velkobratrské praktiky), mělo být zcela jasné, že posílání otravných nevyžádaných obchodních zpráv, které člověka zdržují a plní mu zbytečně schránku, je prostě levárna.
I nadále budu klást důraz především na technické prostředky boje se spamem. Ale každý spammer by měl dopředu vědět, že není beztrestný a může dostat pokutu až do 10 milionů. Komu už spammeři příliš lezou na nervy, nechť také využije výše uvedený formulář - platí totiž, že kde není žalobce, není soudce.
UPDATE 17.9.2007: Dnešního dne mi přišlo vyrozumění o vyřízení stížnosti na dalšího spammera (Ivan Uhrín – Admanet.cz). Také na něho dopadlo kladivo zákona, protože masivně rozesílal nevyžádanou reklamní poštu.
Tiskni
Sdílej:
Ohrožuje vždy a nejen sebePokud někdo na červenou projede přehlednou křižovatku, kde široko daleko není nikdo jiný, tak neohrožuje. Taktéž když někdo řídí ve stavu, ve kterém je podle zákonů 80 % zemí EU způsobilý k řízení.
A důvod proč to dělat? Ta červená tam nesvítí jen tak. Někdo tu zelenou na té křižovatce má a to že zrovna nikdo nejede není podmětem k dělání husarských kousků. Řidiče co tohle nerespektují považuji za pitomce, byť je křižovatka přehledná a "široko daleko nikoho nevidí". Tyto pravidla jsou striktní, ne doporučená.
Alkohol na silnic nepatří. Až někoho zabije, nevím zda bude mít klid v duši díky skutečnosti, že byl na 80% způsobilý k řízení. Já bych ho neměl.
Kdyz je nekdo ozraly, tak zabije nejspis sebe pripadne spolucestujici, kteri moc dobre vedeli v jakem je stavu. Byla jejich svobodna volba sednout k nemu do auta. Navic treba v Nemecku povolene pul promile je daleko do "ozralosti".To si děláš srandu ne? Sázet na to, že ožrala za volantem zabije jen sebe a svoje spolujezdce. Doufej, že když natrefíš na takovýho tak to bude ten co píšeš a ne ten druhý co zabije někoho koho trefí ...
Kdyz je nekdo ozraly, tak zabije nejspis sebe pripadne spolucestujici, kteri moc dobre vedeli v jakem je stavu.Většinou to bývá naopak - když někdo prasí na silnici a střetne se s někým jiným, prasič to většinou přežije a na druhé straně všichni mrtví nebo zmrzačení.
Alkohol na silnic nepatří. Až někoho zabije, nevím zda bude mít klid v duši díky skutečnosti, že byl na 80% způsobilý k řízení.Nehovořil jsem o tom, že je někdo "na 80 % způsobilý k řízení", ale že je ve stavu, ve kterém je v 80 % států EU považovaván za způsobilého. Kdo řídí ráno po probdělé noci (nebo třeba kdo už má za sebou 3 hodiny nepřetržitého řízení, kdo se těsně před jízdou pohádal s manželkou, kdo jede na psychicky náročný pohovor atd.), je prokazatelně nebezpečnější než ten, kdo má v krvi 0,2 promile alkoholu. Jinak kdo by chtěl někoho udávat, může udat mě. Včera jsem přejel železniční přejezd na čerstvá červená světla, přestože bych to téměř jistě dokázal před přejezdem ubrzdit (čili jde o porušení § 29, odst. 1, písm. a - přestupek podle § 22, odst. 1, písmeno f, bod 9, za který se ukládá pokuta ve výši 2500 až 5000 Kč a 6 bodů). Přesto jsem se rozhodl pokračovat v jízdě, protože nebezpečí bylo nulové. Kdo chce ukojit své bonzovací touhy, nechť si poslouží.
Včera byla na toto téma reportáž v televizních novinách. Celá šňůra lidí projela bez problémů na přijezdu, kde svítila výstražná světla.Tu reportáž (nebo nějakou podobnou) jsem viděl. Nikdy bych však nevjel na přejezd jako druhý, nebo kdyby ta světla svítila v okamžiku, že bych to ubrzdil poklidně (ne prudce), nebo kdybych dokonce nevěděl, jak dlouho to svítí. Zastávám názor, že než prudké brzdění, které může dokonce ohrozit toho vzadu (včera tam nikdo nebyl; je sice pravda, že má řidič dodržovat bezpečnou vzdálenost, ale kvůli tomu si auto rozbít nenechám), tak ta světla na přejezdu prostě projedu. Totéž když skočí žlutá na semaforu. Vždycky je tam vyklízecí doba, která zajišťuje, že by to mělo být volné.
Měl jsem dobré známé. Byla svatba. Na přejezdu na Smíchově to poslední auto s těmi známými už to nestihlo ...Tohle? Ale tam šlo, pokud vím, o něco úplně jiného. Světla nebyla v činnosti a strojvůdce nerespektoval návěstidlo.
Existence zákona ještě neznamená automaticky, že je daný problém hodnoen správně a tak na něj pohlíženo. Tedy že je ten zákon dobrý, funkční a ku prospěchu většiny.
Občas mam chuť nějaké hova*o v autě lynčovat, třeba když nedá přednsot na pčechodu nebo dělá jiné prasárny. Asi bych měl v případném sporu smůlu, ale odstrašující případ by byl, ne?
Patička? Rád poslouchám Michala Tučného a v kontextu "Tam u nebeckých bran", celé písně, mi to přijde jako vypovídající vztah ke světu. Čili zase mne ke změně patičky přimělo chvilkové omámení pocity.
takové řeči mi přijdou jako čistý "alibismus", jasně, teď se nikomu nic nestalo, ale človek s takovou odpovědnosti klidně pojede zas příště na červenou a zabije chodce atd.Naštěstí nepovažuji lidi implicitně za bezohledná hovada, a kromě toho ze zkušeností vím, že neplatí implikace "jednou na červenou -> vždycky na červenou". Navíc se tu bavíme o přímém (aktivním) bonzování. Kdyby se mě ovšem policisté následně zeptali: "Jelo tohle auto na červenou?", odpovím (pokud si budu jistý, že je to opravdu ono auto): "Ano, jelo na červenou."
S windows je to stejné, nejsem zastánce Mrkvosoftu, ale chápu, že to není z Vaší kapsy tak to nebolí, ale až Vám ten člověk ukradne autorádio např. tak taky si řeknete, že to nikomu neublíží? Nebo si myslíte, že necelé 3 tisc. za WXP který používáte každý den je hodně?Tak tohle mě fakt pobavilo. Patřím totiž na tomto serveru k lidem, kteří se nejvíc staví proti nelegálnímu používání softwaru. Takové používání mi totiž vadí, a to úplně stejně jako třeba ta krádež autorádia. A na všech počítačích, kde používám Windows, je mám samozřejmě legální.
Jo. Neboli: "Promiňte, ale ..." Ale tečka ...