Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj, narazil jsem na problémek se sestavením algoritmu pro generování náhodných znaků. Ne nejedná se o domácí úkol nebo podobně. Zadání tohoto příkladu bylo u zkoušky z programování v pascalu. Přiznávám trochu jsem se do toho zamotal. Takže zadání bylo následující: Generuj náhodný počet náhodných znaků v rozmezí 150 až 250 znaků z množiny čísel 0 až 9 a velkých a malých písmen anglické abecedy. Generované znaky musí být v poměru zadaném uživatelem. Tz. např. 30% znaků čísel. Generované znaky zapiš do souboru a to náhodně. Nešlo tedy vygeneroval 30% znaků čísel zapsat do souboru a dogenerovat znaky písmen do 100% celkového počtu znaků. Výsledkem měl být soubor, kde bude např. celkem 100 znaků, z toho 30 znaků čísel a 70 znaků velkých a malých písmen.
Tento zápisek nebude mít žádnou informační hodnotu :-) Jen jsem si všiml, že jsou zde uživatelé (tedy všiml jsem si jednoho), kteří jen tak bez jakýchkoli změn ukládají úpravy záznamů v sekci hardware. Ono se za to, že budu uveden jako autor platí? Nebo mi něco uniká?
Zdravím byl jsem okolnostmi donucennapsat neco v pascalu a zápasím s jedním problémem. Nejlépe to ukázu v nejakém zápise takze
repeat WriteLn('Zadej volbu'); ReadLn(volba); until volba=A; WriteLN('Zadani promene je ok'); WriteLn(volba);Co tento kousek kodu dela je jasne, cykluje dokud user nezada A a pak vypise promenou volba. Potrebuji do toho dostal cosi jako
until volba=A..D; nebo until volba=A,B,C,D;Proste místo podmínky A zadat rozsah, pri kterém bude splnena. Pokud mozno jednoduse, nejaký extra slozitý zápis nemá moc význam. Díky za prípadné rady.
p.s. s linuxem to má spolecného snad jen to, ze to písu v kdevelop a kompiluju pomocí fpc, ale snad to az tak nevadí.
Tak jsem se po vydání nové verze FC rozhodl pro ppřechod z FC4. Jedním z duvodu poc jsem nepouzival FC5, byl problém s rozchozením wifi a grafiky. Neríkám, ze to neslo,ale ta anabáze s tím ..... V domení, ze FC6 bude v tomto preci jen lepsí jsem neváhal a po vydání ji stáhnul. Instalace probehla bez problému a pomerne rychle.Mozná by nebylo od veci zmínit na cem jsem to vlastne instaloval. Je to NB Acer Aspire 3023 WLMi, ATI X700 Pro, wifi, 1GB RAM, panel 1280x800.
Čus, tento zápis nemá nic společného s linuxem, jen mě to tak napadlo. Takže otázka zní - měly by se podle vás dořešit neuzavřené dějství z minulosti, byť to na výsledku již nic nezmění? Mám teď na mysli obzvláště věci osobního rázu. Díky za vaše názory.