Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ahoj, narazil jsem na problémek se sestavením algoritmu pro generování náhodných znaků. Ne nejedná se o domácí úkol nebo podobně. Zadání tohoto příkladu bylo u zkoušky z programování v pascalu. Přiznávám trochu jsem se do toho zamotal. Takže zadání bylo následující: Generuj náhodný počet náhodných znaků v rozmezí 150 až 250 znaků z množiny čísel 0 až 9 a velkých a malých písmen anglické abecedy. Generované znaky musí být v poměru zadaném uživatelem. Tz. např. 30% znaků čísel. Generované znaky zapiš do souboru a to náhodně. Nešlo tedy vygeneroval 30% znaků čísel zapsat do souboru a dogenerovat znaky písmen do 100% celkového počtu znaků. Výsledkem měl být soubor, kde bude např. celkem 100 znaků, z toho 30 znaků čísel a 70 znaků velkých a malých písmen.
Tento zápisek nebude mít žádnou informační hodnotu :-) Jen jsem si všiml, že jsou zde uživatelé (tedy všiml jsem si jednoho), kteří jen tak bez jakýchkoli změn ukládají úpravy záznamů v sekci hardware. Ono se za to, že budu uveden jako autor platí? Nebo mi něco uniká?
Zdravím byl jsem okolnostmi donucennapsat neco v pascalu a zápasím s jedním problémem. Nejlépe to ukázu v nejakém zápise takze
repeat WriteLn('Zadej volbu'); ReadLn(volba); until volba=A; WriteLN('Zadani promene je ok'); WriteLn(volba);Co tento kousek kodu dela je jasne, cykluje dokud user nezada A a pak vypise promenou volba. Potrebuji do toho dostal cosi jako
until volba=A..D; nebo until volba=A,B,C,D;Proste místo podmínky A zadat rozsah, pri kterém bude splnena. Pokud mozno jednoduse, nejaký extra slozitý zápis nemá moc význam. Díky za prípadné rady.
p.s. s linuxem to má spolecného snad jen to, ze to písu v kdevelop a kompiluju pomocí fpc, ale snad to az tak nevadí.
Tak jsem se po vydání nové verze FC rozhodl pro ppřechod z FC4. Jedním z duvodu poc jsem nepouzival FC5, byl problém s rozchozením wifi a grafiky. Neríkám, ze to neslo,ale ta anabáze s tím ..... V domení, ze FC6 bude v tomto preci jen lepsí jsem neváhal a po vydání ji stáhnul. Instalace probehla bez problému a pomerne rychle.Mozná by nebylo od veci zmínit na cem jsem to vlastne instaloval. Je to NB Acer Aspire 3023 WLMi, ATI X700 Pro, wifi, 1GB RAM, panel 1280x800.
Čus, tento zápis nemá nic společného s linuxem, jen mě to tak napadlo. Takže otázka zní - měly by se podle vás dořešit neuzavřené dějství z minulosti, byť to na výsledku již nic nezmění? Mám teď na mysli obzvláště věci osobního rázu. Díky za vaše názory.