Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Ahoj, narazil jsem na problémek se sestavením algoritmu pro generování náhodných znaků. Ne nejedná se o domácí úkol nebo podobně. Zadání tohoto příkladu bylo u zkoušky z programování v pascalu. Přiznávám trochu jsem se do toho zamotal. Takže zadání bylo následující: Generuj náhodný počet náhodných znaků v rozmezí 150 až 250 znaků z množiny čísel 0 až 9 a velkých a malých písmen anglické abecedy. Generované znaky musí být v poměru zadaném uživatelem. Tz. např. 30% znaků čísel. Generované znaky zapiš do souboru a to náhodně. Nešlo tedy vygeneroval 30% znaků čísel zapsat do souboru a dogenerovat znaky písmen do 100% celkového počtu znaků. Výsledkem měl být soubor, kde bude např. celkem 100 znaků, z toho 30 znaků čísel a 70 znaků velkých a malých písmen.
Tento zápisek nebude mít žádnou informační hodnotu :-) Jen jsem si všiml, že jsou zde uživatelé (tedy všiml jsem si jednoho), kteří jen tak bez jakýchkoli změn ukládají úpravy záznamů v sekci hardware. Ono se za to, že budu uveden jako autor platí? Nebo mi něco uniká?
Zdravím byl jsem okolnostmi donucennapsat neco v pascalu a zápasím s jedním problémem. Nejlépe to ukázu v nejakém zápise takze
repeat WriteLn('Zadej volbu'); ReadLn(volba); until volba=A; WriteLN('Zadani promene je ok'); WriteLn(volba);Co tento kousek kodu dela je jasne, cykluje dokud user nezada A a pak vypise promenou volba. Potrebuji do toho dostal cosi jako
until volba=A..D; nebo until volba=A,B,C,D;Proste místo podmínky A zadat rozsah, pri kterém bude splnena. Pokud mozno jednoduse, nejaký extra slozitý zápis nemá moc význam. Díky za prípadné rady.
p.s. s linuxem to má spolecného snad jen to, ze to písu v kdevelop a kompiluju pomocí fpc, ale snad to az tak nevadí.
Tak jsem se po vydání nové verze FC rozhodl pro ppřechod z FC4. Jedním z duvodu poc jsem nepouzival FC5, byl problém s rozchozením wifi a grafiky. Neríkám, ze to neslo,ale ta anabáze s tím ..... V domení, ze FC6 bude v tomto preci jen lepsí jsem neváhal a po vydání ji stáhnul. Instalace probehla bez problému a pomerne rychle.Mozná by nebylo od veci zmínit na cem jsem to vlastne instaloval. Je to NB Acer Aspire 3023 WLMi, ATI X700 Pro, wifi, 1GB RAM, panel 1280x800.
Čus, tento zápis nemá nic společného s linuxem, jen mě to tak napadlo. Takže otázka zní - měly by se podle vás dořešit neuzavřené dějství z minulosti, byť to na výsledku již nic nezmění? Mám teď na mysli obzvláště věci osobního rázu. Díky za vaše názory.