Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
( a > neco )and( a < necojinyho )?
until (volba='A') or (volba='B') or ...
To už je lepší převést na vyhodnocování ordinální hodnoty .. větší než 'A' nebo 'a' a menší než 'z' nebo 'Z'.
Ok, doplňte prosím datové typy, jaké jste použil ... stejně jaké chybové hlášky.
repeat write ('Zadej znak pro konec: '); readln (zn); until (zn = 'k') or (zn = 'K');zn je typu char
Ještě, že zálohuju semestrálky ... kdysi jsem to dělal takhle ...
repeat until keypressed or Stisknuto; if keypressed then repeat cti_klavesu(k) until (k in ['A','N']) or (k in [#27,#13]); if k = #27 then Txt(20,18,' '); if (k in ['A',#13]) or LClicked then konec := true; if (k = 'N') or RClicked
Nemyslís,ze to trochu prehánís?Asi jo
Jseš mladší, než já ... tys nebyl na vejšce? Tam jsem se k Pascalu pořádně dostal ... zkus když tak server Builder, sice jsem ještě hledat nemusel, neživim se tim, ale tam bych začal prvně. Další variantou se zdá být Programátorské heaven.
Hm, já psal jen v dosu, v borland pascalu byly v helpu docela dobrý příklady ...
until (ord(volba) >= ord('a')) and (ord(volba) <= ord('d'))
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
until ((volba) >= ('a')) and ((volba) <= ('d'));Funguje jak jsem potreboval. Vrelé díky. Jenom drobnost - proc jsi (jste) pouzil to ord, kdyz i bez nej to funguje jak ma?
Podle tohodle zápisu to je celý nějak divný ... ještě jsem neviděl proměnnou v závorkách, jak je zde.
Znak na ordinální hodnotu se převádí pro lepší přehlednost, jinak není nutno. A hlavně a se závorkama snad je string a znak s apostrofem je char. No a vstupem je char či integer, podle definované vstupní funkce.
Ok, jedna procedura pro příklad ...
(* poskytuje moznosti obsluhy dat, obsluha je pres cisla, konec pres Esc *) procedure menu; var volba : char; {ctu volby do menu} skoncit_menu: boolean; {je-li true, procedura se ukoncuje} begin skoncit_menu := false; repeat WriteLn(' Nabidka'); WriteLn(' 1: Pridani'); WriteLn(' 2: Vypis'); WriteLn(' 3: Vymaz'); WriteLn(' 4: Nacteni ze souboru'); WriteLn(' 5: Ulozeni do souboru'); WriteLn(' 6: Prikaz DOSu'); WriteLn(' 7: Servis'); WriteLn(' 8: Konec'); repeat cti_klavesu(volba) {Alt+X,Esc} until volba in ['1'..'8','x','X','o','O', #45,#27]; case volba of '1': pridej(prvni); '2': vypis(prvni, ''); '3': dispous(prvni,1); '4': nacti_data(prvni, ''); '5': uloz_data(prvni,''); '6': spust(def.cesta_shellu,''); '7': nastav; 'O','o': about else skoncit_menu := true end until skoncit_menu; {pri '8','x','X',Esc} WriteLn end;
Jelikož jsem autorem, tak bych to nechal klidně free ... ať se kultura programování zvyšuje. Nebo ať mne i někdo klidně zdokonalí.
var hotovo:boolean; volba:char; begin repeat Write('Zadej volbu: '); ReadLn(volba); case volba of 'A':hotovo:=true; 'B':hotovo:=true; 'C':hotovo:=true; 'D':hotovo:=true; else hotovo:=false; until (hotovo=true); end;Mám pocit, že funguje i 'A'..'D' nebo neco podobneho (myslim v syntaxi case-u).
until volba in ['a','b','c','d'];Vsem díky za podnety. R
Jelikož je to na vstupu char (chcete ho tam mít), tak je vezmete první znak ze stringu ... a při té podmínce se testuje, zda je načtená hodnota rovná požadované, dané mnoužinou či podmínkou ... tohle jsou základy a proto by na ně neměly platit, aplikoaet se patenty a licence.
var Znak: Char; begin repeat Write('Zadej A, B, C nebo D a potvrď Enterem: '); Read(Znak); Znak := UpCase(Znak); WriteLn('Bylo zadáno ', Znak); until Znak in [ 'A'..'D' ]; end.A nebo ještě lépe:
uses Crt; var Znak: Char; begin Write('Stiskni A, B, C nebo D: '); repeat Znak := UpCase(ReadKey); if (Znak = #0) then ReadKey; { Funkční klavesy, šipky a podobné nesmysly se čtou dvakrát } until Znak in [ 'A'..'D' ]; WriteLn(Znak); end.
Tiskni
Sdílej: