Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
( a > neco )and( a < necojinyho )?
until (volba='A') or (volba='B') or ...
To už je lepší převést na vyhodnocování ordinální hodnoty .. větší než 'A' nebo 'a' a menší než 'z' nebo 'Z'.
Ok, doplňte prosím datové typy, jaké jste použil ... stejně jaké chybové hlášky.
repeat write ('Zadej znak pro konec: '); readln (zn); until (zn = 'k') or (zn = 'K');zn je typu char
Ještě, že zálohuju semestrálky ... kdysi jsem to dělal takhle ...
repeat until keypressed or Stisknuto; if keypressed then repeat cti_klavesu(k) until (k in ['A','N']) or (k in [#27,#13]); if k = #27 then Txt(20,18,' '); if (k in ['A',#13]) or LClicked then konec := true; if (k = 'N') or RClicked
Nemyslís,ze to trochu prehánís?Asi jo
Jseš mladší, než já ... tys nebyl na vejšce? Tam jsem se k Pascalu pořádně dostal ... zkus když tak server Builder, sice jsem ještě hledat nemusel, neživim se tim, ale tam bych začal prvně. Další variantou se zdá být Programátorské heaven.
Hm, já psal jen v dosu, v borland pascalu byly v helpu docela dobrý příklady ...
until (ord(volba) >= ord('a')) and (ord(volba) <= ord('d'))
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
until ((volba) >= ('a')) and ((volba) <= ('d'));Funguje jak jsem potreboval. Vrelé díky. Jenom drobnost - proc jsi (jste) pouzil to ord, kdyz i bez nej to funguje jak ma?
Podle tohodle zápisu to je celý nějak divný ... ještě jsem neviděl proměnnou v závorkách, jak je zde.
Znak na ordinální hodnotu se převádí pro lepší přehlednost, jinak není nutno. A hlavně a se závorkama snad je string a znak s apostrofem je char. No a vstupem je char či integer, podle definované vstupní funkce.
Ok, jedna procedura pro příklad ...
(* poskytuje moznosti obsluhy dat, obsluha je pres cisla, konec pres Esc *) procedure menu; var volba : char; {ctu volby do menu} skoncit_menu: boolean; {je-li true, procedura se ukoncuje} begin skoncit_menu := false; repeat WriteLn(' Nabidka'); WriteLn(' 1: Pridani'); WriteLn(' 2: Vypis'); WriteLn(' 3: Vymaz'); WriteLn(' 4: Nacteni ze souboru'); WriteLn(' 5: Ulozeni do souboru'); WriteLn(' 6: Prikaz DOSu'); WriteLn(' 7: Servis'); WriteLn(' 8: Konec'); repeat cti_klavesu(volba) {Alt+X,Esc} until volba in ['1'..'8','x','X','o','O', #45,#27]; case volba of '1': pridej(prvni); '2': vypis(prvni, ''); '3': dispous(prvni,1); '4': nacti_data(prvni, ''); '5': uloz_data(prvni,''); '6': spust(def.cesta_shellu,''); '7': nastav; 'O','o': about else skoncit_menu := true end until skoncit_menu; {pri '8','x','X',Esc} WriteLn end;
Jelikož jsem autorem, tak bych to nechal klidně free ... ať se kultura programování zvyšuje. Nebo ať mne i někdo klidně zdokonalí.
var hotovo:boolean; volba:char; begin repeat Write('Zadej volbu: '); ReadLn(volba); case volba of 'A':hotovo:=true; 'B':hotovo:=true; 'C':hotovo:=true; 'D':hotovo:=true; else hotovo:=false; until (hotovo=true); end;Mám pocit, že funguje i 'A'..'D' nebo neco podobneho (myslim v syntaxi case-u).
until volba in ['a','b','c','d'];Vsem díky za podnety. R
Jelikož je to na vstupu char (chcete ho tam mít), tak je vezmete první znak ze stringu ... a při té podmínce se testuje, zda je načtená hodnota rovná požadované, dané mnoužinou či podmínkou ... tohle jsou základy a proto by na ně neměly platit, aplikoaet se patenty a licence.
var Znak: Char; begin repeat Write('Zadej A, B, C nebo D a potvrď Enterem: '); Read(Znak); Znak := UpCase(Znak); WriteLn('Bylo zadáno ', Znak); until Znak in [ 'A'..'D' ]; end.A nebo ještě lépe:
uses Crt; var Znak: Char; begin Write('Stiskni A, B, C nebo D: '); repeat Znak := UpCase(ReadKey); if (Znak = #0) then ReadKey; { Funkční klavesy, šipky a podobné nesmysly se čtou dvakrát } until Znak in [ 'A'..'D' ]; WriteLn(Znak); end.
Tiskni
Sdílej: