Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Lačný strávit snídani čtením dokumentace k SDL dostal jsem se na úplně jiný web, ovšem zklamán jsem nebyl.
Ostatně - posuďte sami: http://sdl.org
Nasledujici text jsou jen moje zapisky pri instalaci Gentoo, porizene hlavne proto, abych vedel co a jak jsem delal predtim nez jsem zjistil, ze neco nefunguje. Proto necekejte zadne zajimave cteni, pokud to precejen bude nekdo cist a bude mit nejaky tip, radu, fintu nebo dokonce radu jak vyresit problem s instalaci zvukovky, uvitam vase komentare.
Nainstaloval jsem Gentoo podle Gentoo Handbook pro platformu amd64. Jediny vazny problem, se kterym jsem se behem instalace setkal, bylo spatne nastaveni GRUBu, diky cemuz jsem nenabootoval.
eth1 shutdown by alsa
Vím, že nic nevím. ALSA je Advanced Linux Sound System, tedy zvukový systém, eth1 je síťové rozhraní. ALSA komunikuje se zvukovou kartou, eth1 je svázáno se síťovou kartou a navzájem spolu nekomunikují. Přesto mi Alsa shodila síť a to dokonce na nejnižší (fyzické) vrstvě. Chápete to? ;-)
Ze zpráviček na Rootu: Linux: A European threat to our computers. Zápisek z blogu nějakého amerického republikána. A já opět nevím, jestli se smát nebo naopak, proto mě zajímají vaše reakce.
Dnes vyšlo společné tiskové prohlášení TV Nova a Seznam.cz týkající se mylné reportáže o napadení portálu hackerem.
Někteří okamžitě podle titulku poznali, že jsem navštívil blog toho, jehož jméno se nevyslovuje a na kterého se neodkazuje. Dočetl jsem se tam, že build 8265 Opery pro Windows je prvním prohlížečem splňujícím jakýsi Acid2 Test a tím pádem také jediným prohlížečem pro Windows, který skutečně umí CSS. Nedalo mi to a zmíněný test jsem musel ve FireFoxu vyzkoušet.
V jedné z dnešních slabších chvilek jsem zplodil oznámení o našem novém psíku pro známé. Někoho to možná pobaví, jiného znechutí - ale to nevadí, jak se říká "se*e pes"
Tak pejsek (vlastně fenka) se u nás za ty čtyři hodiny už alespoň trošku rozkoukal. Ze všech možných jmen jsme si ani po spoustě vašich návrhů nemohli vybrat, proto jsme vsadili na poslední možnost - počkat na jméno dané původními majiteli (== nechat to prostě náhodě).
Bety možná není špatné jméno pro fenku, ale mně osobně připadá hodně tuctové a málo originální. Nakonec tedy zvítězil první z návrhů uživatele Coques, tedy ALSA;-) Teď když píšu tenhle zápisek a Alsa mi chrní na klíně opírajíc se hlavou o mou levou ruku, myslím, že opravdu Nomen Omen. Navíc když vzpomenu na čas strávený pokusy o zprovoznění Advanced Linux Sound Architecture už se vůbec nedivím tomu, že se nám za ty čtyři hodiny nepodařilo přimět Alsu se vyčůrat. Přece jen už vím, že ono to přijde;-)
Mám přesně den na vymyšlení jména pro nového člena rodiny a nic pořádného mě nenapadá. Zkoušel jsem psí kalendář, ale žádné jméno mě moc nezaujalo, situace je o kapku složitější tím, že to bude fenka.