Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Lačný strávit snídani čtením dokumentace k SDL dostal jsem se na úplně jiný web, ovšem zklamán jsem nebyl.
Ostatně - posuďte sami: http://sdl.org
Nasledujici text jsou jen moje zapisky pri instalaci Gentoo, porizene hlavne proto, abych vedel co a jak jsem delal predtim nez jsem zjistil, ze neco nefunguje. Proto necekejte zadne zajimave cteni, pokud to precejen bude nekdo cist a bude mit nejaky tip, radu, fintu nebo dokonce radu jak vyresit problem s instalaci zvukovky, uvitam vase komentare.
Nainstaloval jsem Gentoo podle Gentoo Handbook pro platformu amd64. Jediny vazny problem, se kterym jsem se behem instalace setkal, bylo spatne nastaveni GRUBu, diky cemuz jsem nenabootoval.
eth1 shutdown by alsa
Vím, že nic nevím. ALSA je Advanced Linux Sound System, tedy zvukový systém, eth1 je síťové rozhraní. ALSA komunikuje se zvukovou kartou, eth1 je svázáno se síťovou kartou a navzájem spolu nekomunikují. Přesto mi Alsa shodila síť a to dokonce na nejnižší (fyzické) vrstvě. Chápete to? ;-)
Ze zpráviček na Rootu: Linux: A European threat to our computers. Zápisek z blogu nějakého amerického republikána. A já opět nevím, jestli se smát nebo naopak, proto mě zajímají vaše reakce.
Dnes vyšlo společné tiskové prohlášení TV Nova a Seznam.cz týkající se mylné reportáže o napadení portálu hackerem.
Někteří okamžitě podle titulku poznali, že jsem navštívil blog toho, jehož jméno se nevyslovuje a na kterého se neodkazuje. Dočetl jsem se tam, že build 8265 Opery pro Windows je prvním prohlížečem splňujícím jakýsi Acid2 Test a tím pádem také jediným prohlížečem pro Windows, který skutečně umí CSS. Nedalo mi to a zmíněný test jsem musel ve FireFoxu vyzkoušet.
V jedné z dnešních slabších chvilek jsem zplodil oznámení o našem novém psíku pro známé. Někoho to možná pobaví, jiného znechutí - ale to nevadí, jak se říká "se*e pes"
Tak pejsek (vlastně fenka) se u nás za ty čtyři hodiny už alespoň trošku rozkoukal. Ze všech možných jmen jsme si ani po spoustě vašich návrhů nemohli vybrat, proto jsme vsadili na poslední možnost - počkat na jméno dané původními majiteli (== nechat to prostě náhodě).
Bety možná není špatné jméno pro fenku, ale mně osobně připadá hodně tuctové a málo originální. Nakonec tedy zvítězil první z návrhů uživatele Coques, tedy ALSA;-) Teď když píšu tenhle zápisek a Alsa mi chrní na klíně opírajíc se hlavou o mou levou ruku, myslím, že opravdu Nomen Omen. Navíc když vzpomenu na čas strávený pokusy o zprovoznění Advanced Linux Sound Architecture už se vůbec nedivím tomu, že se nám za ty čtyři hodiny nepodařilo přimět Alsu se vyčůrat. Přece jen už vím, že ono to přijde;-)
Mám přesně den na vymyšlení jména pro nového člena rodiny a nic pořádného mě nenapadá. Zkoušel jsem psí kalendář, ale žádné jméno mě moc nezaujalo, situace je o kapku složitější tím, že to bude fenka.