abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | IT novinky

    Apple oznámil, že iPhone a iPad jako první a jediná zařízení pro koncové uživatele splňují požadavky členských států NATO na zabezpečení informací. Díky tomu je možné je používat pro práci s utajovanými informacemi až do stupně „NATO Restricted“, a to bez nutnosti instalovat speciální software nebo měnit nastavení. Žádné jiné běžně dostupné mobilní zařízení tak vysokou úroveň státní certifikace dosud nezískalo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:00 | IT novinky

    Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu Warner Bros. Discovery (WBD). Netflix to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě. Jeho krok po několikaměsíčním boji o převzetí otevírá dveře k akvizici WBD mediální skupině Paramount Skydance, a to zhruba za 111 miliard dolarů (2,28 bilionu Kč).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 12:44 | IT novinky

    Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie do Spojených států. Výroba v závodě v Houstonu by měla začít ještě v letošním roce, uvedla firma na svém webu. Apple také plánuje rozšířit svůj závod v Houstonu o nové školicí centrum pro pokročilou výrobu. V Houstonu by měly vzniknout tisíce nových pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Vědci Biotechnologické společnosti Cortical Labs vytvořili biopočítač nazvaný CL1, který využívá živé lidské mozkové buňky vypěstované z kmenových buněk na čipu. Po úspěchu se hrou PONG se ho nyní snaží naučit hrát DOOM. Neurony přijímají signály podle toho, co se ve hře děje, a jejich reakce jsou převáděny na akce jako pohyb nebo střelba. V tuto chvíli systém hraje velmi špatně, ale dokáže reagovat, trochu se učit a v reálném čase se hrou

    … více »
    karkar | Komentářů: 4
    dnes 01:55 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:33 | Nová verze

    Ben Sturmfels oznámil vydání MediaGoblinu 0.15.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. MediaGoblin (Wikipedie) je svobodná multimediální publikační platforma a decentralizovaná alternativa ke službám jako Flickr, YouTube, SoundCloud atd. Ukázka například na LibrePlanet.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý software

    TerminalPhone (png) je skript v Bashi pro push-to-talk hlasovou a textovou komunikaci přes Tor využívající .onion adresy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:22 | IT novinky

    Před dvěma lety zavedli operátoři ochranu proti podvrženým hovorům, kdy volající falšuje čísla anebo se vydává za někoho jiného. Nyní v roce 2026 blokují operátoři díky nasazeným technologiím v průměru 3 miliony pokusů o podvodný hovor měsíčně (tzn., že k propojení na zákazníka vůbec nedojde). Ochrana před tzv. spoofingem je pro zákazníky a zákaznice všech tří operátorů zdarma, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 03:44 | Komunita

    Společnost Meta (Facebook) předává React, React Native a související projekty jako JSX nadaci React Foundation patřící pod Linux Foundation. Zakládajícími členy React Foundation jsou Amazon, Callstack, Expo, Huawei, Meta, Microsoft, Software Mansion a Vercel.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 01:22 | IT novinky

    Samsung na akci Galaxy Unpacked February 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy S26, S26+ a S26 Ultra a sluchátka Galaxy Buds4 a Buds4 Pro. Telefon Galaxy S26 Ultra má nový typ displeje (Privacy Display) chránící obsah na obrazovce před zvědavými pohledy (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (17%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (26%)
    Celkem 968 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Instalace Gentoo

    23.7.2006 22:56 | Přečteno: 2852× | mimo | poslední úprava: 24.7.2006 08:32

    Nasledujici text jsou jen moje zapisky pri instalaci Gentoo, porizene hlavne proto, abych vedel co a jak jsem delal predtim nez jsem zjistil, ze neco nefunguje. Proto necekejte zadne zajimave cteni, pokud to precejen bude nekdo cist a bude mit nejaky tip, radu, fintu nebo dokonce radu jak vyresit problem s instalaci zvukovky, uvitam vase komentare.

    Nainstaloval jsem Gentoo podle Gentoo Handbook pro platformu amd64. Jediny vazny problem, se kterym jsem se behem instalace setkal, bylo spatne nastaveni GRUBu, diky cemuz jsem nenabootoval.

    Po nejake dobe jsem ale zjistil, ze chyba je v /boot/grub/grub.conf:
    kernel (hd0,0)/2.6.15-gentoo-r5 root=/dev/hda1
    Korenovy oddil totiz nemam na /dev/hda1 ale na /dev/hda7, pote co jsem zmenil parametr root, nabootoval jsem v poradku.
    Nainstaloval jsem Xorg:
    emerge xorg-x11
    env-update
    source /etc/profile

    Po instalaci jsem spustil X server, ktery nabehnul do klasickeho cernobileho zobrazeni s konzoli. Ukoncil jsem X server a nainstaloval KDE:
    emerge kdebase-startkde
    a jeste nejake dalsi volby. Pote uz se mi X server nepodarilo spustit.
    Chyba je:

    Could not init font path element unix/:-1, removing from list!
    Fatal server error:
    could not open default font 'fixed'

    Prochazim si log a krome warningu 'Option "XKBOptions" requires a string value' a vyse zmineneho chyboveho hlaseni nic nenachazim. Chyba teda zrejme vazne bude ve fontech. Zkoumam http://wiki.x.org, sekci FAQ.
    Dozvidam se, ze Xorg server potrebuje nejaky defaultni font, v nekterych distribucich se toto resi pomoci font-serveru, napriklad xfs, ktery se ale nedoporucuje vzhledem k chybam ktere obsahuje. Jinym resenim je pry uvedeni prime cesty k nejakemu fontu v xorg.conf v sekci Files. OK, jdu hledat fonty (nejake jsem v zachvatu instaloval) a pridat do cesty.

    Na Gentoo Linux Wiki se dozvidam neco o fontech:
    "xorg must be emerged with the bitmap-fonts in USE flag etc."
    coz jsem samozrejme nemel, takze odinstaluju X server, zapisu parametry do USE a nainstaluju znovu:
    emerge xorg-x11

    Nakonec jsem cetl fora na Gentoo.org, cteni sirokych stranek v linksu je opravdu lahudka, ale nakonec jsem emergnul font-util (nevim jestli to bylo jadro problemu, spis ne) a pote co jsem zmenil FontPath na "/usr/share/fonts/misc" X server nabehnul.

    Kdyz jsem spustil X server a v jeho konzoli startx, KDE a vubec vsechna okna bezela v TWM, coz nebylo zrovna idealni, proto jsem pomoci
    echo "exec startkde" > ~/.xinitrc
    nastavil jako vychozi window manager KDE, ktery po dalsim startu Xorg nabehla.

    Nainstaloval jsem aplikace pro zacatek nezbytne - kde-base/kate kde-base/kate-plugins app-text/xpdf www-client/mozilla-firefox app-cdr/k3b kde-base/konsole mail-client/evolution.

    Pridal jsem ivman pro automaticke pripojovani zarizeni:
    emerge --noreplace ivman
    rc-update add ivman default

    a nastavil jsem datum a cas:
    cp /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/localtime

    Kvuli lokalizaci jsem vytvoril soubor /etc/env.d/02locale s obsahem:
    LC_ALL="cz_CZ"
    LANG="cs_CZ"

    a provedl update:
    env-update && source /etc/profile

    a pridal do /etc/make.conf
    LINGUAS="cs en"

    a do /etc/X11/xorg.conf:
    Section "InputDevice"
    ...
    Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty"
    Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

    Instalace zvukove karty:
    Mam onboard zvukovou kartu (lspci -v | grep -i audio):
    00:06.0 Multimedia audio controller: nVidia Corporation nForce3 250Gb AC'97 Audio Controller (rev a1)

    instaluju alsa-utils

    Zjistim modul, ktery bude ALSA pouzivat zwebu ALSA projektu a zapisu do /etc/make.conf:
    ALSA_CARDS="intel8x0"

    Dale jsem nastavil parametry jadra pro pouziti ALSA podle navodu a nainstaloval alsa-utils.

    Po provedeni alsaconf jsem dostal chybove hlaseni:

    Running modules-update...
    Loading driver...
     * Loading ALSA modules ...
     *   Loading: snd-card-0 ...
    WARNING: Error inserting snd (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/acore/snd.ko): Invalid module format
    WARNING: Error inserting snd_timer (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/acore/snd-timer.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)
    WARNING: Error inserting snd_pcm (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/acore/snd-pcm.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)
    WARNING: Error inserting snd_ac97_codec (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/pci/ac97/snd-ac97-codec.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)
    FATAL: Error inserting snd_intel8x0 (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/pci/snd-intel8x0.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)                                                              [ !! ]
     *   Loading: snd-seq ...
    WARNING: Error inserting snd (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/acore/snd.ko): Invalid module format
    WARNING: Error inserting snd_timer (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/acore/snd-timer.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)
    FATAL: Error inserting snd_seq (/lib/modules/2.6.16-gentoo-r13/alsa-driver/acore/seq/snd-seq.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)                                                                  [ !! ]
     * ERROR: Failed to load necessary drivers                                                                  [ ok ]
     * Restoring Mixer Levels ...
     * No mixer config in /etc/asound.state, you have to unmute your card!                                      [ ok ]
    Setting default volumes...
    amixer: Mixer attach default error: No such device
    Saving the mixer setup used for this in /etc/asound.state.
    /usr/sbin/alsactl: save_state:1163: No soundcards found...
    

    Zkusil jsem ruzna reseni, predevsim pak ta uvedena v Gentoo HandBook, ale nepomohlo. Zkusim ozelet ALSA v jadru a pouzit moduly. Zkompiloval jsem jadro bez podpory zvukovky. Chyba - podpora zvukovky je potreba, ale je taky potreba zakazat jak ALSA, tak OSS. Znovu nastaveni, znovu kompilace jadra. Dvakrat cti, jednou prekladej.

    Znovu jsem postupoval podle Gentoo HandBook - zjistil ze zakladni desce ASUS K8N se zvukovkou
    00:06.0 Multimedia audio controller: nVidia Corporation nForce3 250Gb AC'97 Audio Controller (rev a1)
    nalezi ovladac intel8x0. Postupuju presne podle navodu pro "Pouziti balicku alsa-driver" - pridavam ALSA_CARDS="intel8x0" do make.conf a protoze si jadro kompiluju sam, kontroluju zda plati nasledujici:
    cd /usr/src/linux
    grep SOUND .config
    CONFIG_SOUND=y
    # CONFIG_SOUND_PRIME is not set
    grep SND .config
    CONFIG_SND is not set

    Podle navodu "Nyni jiz staci jen napsat par magickych slov a vsechno bude fungovat :-).".
    Pisu "magicka slova" emerge alsa-driver a po dokonceni alsaconf dostavam stejne chybove hlaseni jako pri pokusu o zprovozneni v jadre.

    Pro dnesek koncim, mozna se mi to podari vyresit zitra odpoledne a budu resit problemy s ovladaci GPU (jeste jsem to ani nezkousel, ale problemy ocekavam - jinak by me to ani nebavilo:-)).

    PS: Zkousel jsem pouzit driver od NVidia, napoprve se instalator nepodarilo spustit (spatny checksum), ted se to povedlo ale instalace modulu se nezdarila, kdyz jsem se podival do logu tak vidim, ze zkousel nacist modul jadra nvsound.ko a u modulu soundcore.ko mel problem "Invalid module format". Docela me mrzi ze po ctyrech letech pouzivani Linuxu se mi jako prvni asociace ke slovu "zvuk" vybavi "problem".

    Zbyva (mimo jine):

           

    Hodnocení: 50 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.7.2006 23:00 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Na češtinu jsou fajn fonty dejavu a Luxi.
    Only Sith deals in absolutes.
    24.7.2006 07:45 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Trošku offtopic, ale nedá mi to se nezeptat. Pošlu-li zprávu ze SIM-IM (jabber) kolegovi (taky SIM-IM 0.9.4) fontem Luxi, zobrazí se mu čtverečky misto některých znaků s diakritikou. To same napíšu-li a pošlu zprávu fontem Dejavu. Naopak, napíšu a pošlu-li ji fontem Arial, kódování se zobrazí v pořádku.
    23.7.2006 23:00 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    echo "exec startkde" > ~/.xinitrc nastavil jako vychozi window manager KDE, ktery po dalsim startu Xorg nabehla.
    IMHO lepsi je zapsat prostredi do promenne XSESSION v /etc/rc.conf

    ve vasem pripade predpokladam hodnotu "KDE-3.5"
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    23.7.2006 23:23 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Obvykle stačí kde.
    23.7.2006 23:11 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Pri zmene USE flagu neni zadny duvod nejaky program odinstalovavat a znova nainstalovavat :).
    23.7.2006 23:38 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Nejak ti tam chybi ukoncovaci </pre>
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    24.7.2006 08:33 Martin Baleja | skóre: 13 | blog: Segmentation_Fault
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Diky za upozorneni, chybelo ukoncovaci </code>, opraveno.
    Why are hemorrhoids called "hemorrhoids" instead of "assteroids"?
    24.7.2006 07:39 Davule | skóre: 11 | blog: BANANOVI_TUCNACI
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Je pěkné se podívat, co jsem prožíval nedávno. Gentoo je poměrně složité distro, ale má své kouzlo. S takovým přístupem se dostaneš daleko. Držím palce.
    Dokumentace je pro blbce!! Já jsem BLBEC!!
    24.7.2006 08:29 Setam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Diky, doufam ze jo;-)
    24.7.2006 12:05 Martin Baleja | skóre: 13 | blog: Segmentation_Fault
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    O poledni prestavce jsem nasel popis instalace na skoro stejnem hardware, mimo jine i zpusob zprovozneni zvukovky za pouziti modulu ALSA - odpoledne musim zkusit.
    Mozna totiz muze vadit to, ze jsem pred novou kompilaci jadra (kvuli odstraneni ALSA a OSS modulu v jadre) nedal make clean a neprejmenoval stary .config:
    cd /usr/src/linux; mv .config .config-old; make clean; make menuconfig

    Predpokladam ze k nasledne kompilaci (po provedeni nastaveni) staci spustit make a rebootovat. (co taky jineho;-)).
    Why are hemorrhoids called "hemorrhoids" instead of "assteroids"?
    4.8.2006 20:30 Martin Baleja | skóre: 13 | blog: Segmentation_Fault
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Instalace Gentoo
    Chyba se zvukovkou byla naprosto presne mezi zidli a klavesnici - jadro jsem sice prelozil, ale bootoval jsem porad ze (nebo "do"?) stare verze :-D Po odstraneni "problemu" samozrejme zvukovka fungovala.
    Why are hemorrhoids called "hemorrhoids" instead of "assteroids"?

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.