Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
VERZE 1.0.0
Když jsem začal fušovat do Getnoo Linuxu, setkal jsem se s problémem jak nastavit jádro. Tento blog nebude o tom jak jádro konkrétně nastavit (na to jsou tady jiní a ti kterým funguje), ale o jednotlivých možnostech s krátkým popisem.
Tyto zápisky budu aktualizovat a doplňovat, v diskuzi je prostor pro vysvětlení položek, kde uvedu "NEVÍM K ČEMU TA VOLBA JE". Věřte mi, že jich bude celkem dost. Z diskuze pak vaše chytrosti vložím zpět do přehledu voleb
Omlouvám se autorům, od kterých si bez dovolení vypůjčím části textů pro tento blog. Budou uvedeni dole v sekci zdroje a odkazy
Včera jsem usoudil, že je na čase, abych někomu s něčím pomohl a tak to celé začalo :
Tento článek bych rád věnoval svému strýci (75), kterého si velice vážím.
Bylo to v době, kdy jsem měl nainstalován MandrakeLinux 10.1 a Windowsy. Po spuštění počítače se vždy objevil zavaděč LILO a výběr, jestli chci Linux, nebo Windy. Po deseti vteřinách se vždy automaticky spustí Mandrak a já zapomněl přepnout na můj do té doby nejpoužívanější systém – Windy. Vlastně se mi nechtěl restartovat CPU a tak jsem se začal po delší době hrabat v Linuxech. Ještě že tak!!!
Vždycky jsem pracoval ve woknech (krom topení s názvem IQ-151 a starého dobrého ZX-Spectra). Minulý čas v této větě je použit správně. Na wokna sice nemůžu nějak zvlášť nadávat, ale odnesl jsem si z nich k tuxu hodně zlozvyků, kterých se těžko zbavuju.
Nedávno (5 měsíců) jsem byl v porodnici a čekal, až mi ukážou poprvé mého synka. Čas utíkal strašně pomalu a tak jsem šel do stánku koupit nějaký časák. Byl už večer a měli tam jenom bulvár a Linux+. Z nudy jsem si ho koupil a začal číst. Nejdřív mně překvapilo, že Linux umí zobrazit jinou barvu pozadí než černou a protože tam byla instalačka Auroxu s popisem instalace, rozhodl jsem se že to risknu.
Nevíš-li do čeho deš - zazálohuj všechna data,
ochrana a pití též - potom s tuxem prázdná chataTenkrát poprvé z toho nic nebylo, hodně úsilí, červené - vytřeštěné oči, spousta sprostých slov, zvýšený tlak a deset špinavých prázdných hrnků od kávy na stole!!
To jsem ještě netušil, kolik je distribucí!!Příští díl : "S tuxem na chatě"
Název příštího dílu : "Poprvé osamotě s tučňákem"