Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tento článek bych rád věnoval svému strýci (75), kterého si velice vážím.
Všechno to začalo, když jsem mu přišel o Vánocích popřát hezké svátky. Vedle malého vánočního stromečku stálo LCD-19“ a pod ním krabice, která vypadala docela nově. Bylo to AMD-64. Nutno uvést, že je strejdovi 75 let. Když jsme sedli a dali kafe, přímo naproti mně ležela zelená krabice. Řekl jsem si „Tu jsem už někde viděl!“ ANO – byl to SUSE Linux. Trošku jsem se nad tím pozastavil a už jsme začali kecat. Chtěl jsem mu jenom stisknout ruku a fičet domů. Krabici sice otevřel, ale ještě nic neinstaloval – krabice CPU byla ještě teplá od výroby. Den předtím si ji přivezl – jak ho znám tak určitě na svém starém kole (skládačka).
Ukázal jsem mu instalaci – další kafe – co a jak – další kafe – telefon od ženy : „Nestalo se Ti nic? Říkal jsi na otočku a už jsi dvě hodiny pryč!!“ – ještě chvilku a už pojedu – další kafe a po půlnoci jsem byl doma jak na koni.
Můj strýc je zvláštní člověk, který ničeho nelituje, vždy sám sebou - svobodný, voják odsouzený za jakousi “vlastizradu“ pro své svobodné myšlení, skvělý matematik, bylinkář (říkám mu mastičkáři), ovládá akupunkturu a má přehled o všech moderních vědách. Chápe velice rychle a před dvěma lety se jel projet na kole z Opavy do Olomouce (cca.100km) – ujel mu vlak!!! Prostě blázen.
Probírali jsme spolu všechny možné distribuce, je to vlastně jediný člověk v mém okolí, který se snaží proniknout do hloubky a pochopit linux. Ostatní jsou pouze uživatelé. Shodli jsme se, že našim cílem je GENTOO.
Proč to celé píšu? Včera jsem mu vezl aktualizace k SUSE a trošku jsme pokecali jak funguje CSA (algoritmus) a o permutacích. Když jsem něco nechápal, uvedl mi příklad na svém zdraví. Protože spolu vždycky mluvíme na rovinu (naše pravidlo), zeptal jsem se na rovinu – jsi marod? JO. Řekl jenom JO!!! Ikdyž nechtěl, musel to říct narovinu!!! Víc jsem se neptal – všechno je jasné. Nikdy nebyl nemocný! Měnil jenom zuby.
O Gentoo se snažím už 14-dnů a zatím marně. To, že jsem blízko se přece nepočítá. Začnu znova – dnes padne pevnost!!! Nejen kvůli mně – vlastně teď už vůbec ne kvůli mně.
moje osmá rada proto zní :
STARÝ NEBO MLADÝ – LUŠTÍME ZÁHADY,
NEMOCNÍ ČI ZDRAVÍ – NA HLAVU JSME PADLÍ,
VYMĚNÍME ZUBY – NAUČÍME RUBY,
PYTHON NEBO C++ NEUMĚT JE VELKÝ HNUS
Tiskni
Sdílej:
Vývojáři v Javě - mají vítr v hlavě
Vývojáři v Smalltalku - čumí věčně na telku
Když máš k C+ odpor - otevři svůj otvor
PARDON
LISP se špatně rýmuje
a vůbec - nevím co to je!!!
(defun -reverse (l &optional acc) (if (atom l) acc (-reverse (cdr l) (cons (car l) acc))))