Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Včera jsem usoudil, že je na čase, abych někomu s něčím pomohl a tak to celé začalo :
- Listuju náhodně v diskusích a hledám něco, na co bych dokázal odpovědět.
- Stále listuju a stále hledám
- Stále listuju a stále hledám
- Stále listuju a stále hledám
- Stále listuju a stále hledám
- Vzdávám se - nenašel jsem nic, na co bych si troufl věcně odpovědět, nic, komu bych mohl pomoct.
Píšu to hlavně začátečníkům, ať s mýma radama nepočítají a ať si nemyslí, že jsou na tom blbě jenom oni.
Teď se přepnu na druhou plochu, kde mám stosedmdesátistránkový návod na MPlayer a kdyby chtěl někdo poradit s MPlayerem, tak mu můžu říct, kde je
PS : děkuji všem, kteří pomáhají začátečníkům
Tiskni
Sdílej:
00:0b.0 Ethernet controller: VIA Technologies, Inc. VT6105 [Rhine-III] (rev 8b) 00:12.0 Ethernet controller: VIA Technologies, Inc. VT6102 [Rhine-II] (rev 74)
Vyhovovalo by Ubuntu, kdybych rozuměl Debianu :-/kdyz uz tak doporucuju primo Debian, bat se ho nemusis, on je hodne kamaradsky
muzu te ujistit, ze me neprisly o nic jine nez v MDK :)ehm, a to jako myslíš tak, že oboje je v /etc a dál tě to nezajímá?
No chystám se nějak vyřešit současné používání Touchpadu a PS/2 myši na mojem NB ... takže nejakej návod, nebo link, jak upravit XORG.CONf by se hodil :o)
Z.H.
Section "ServerLayout" Identifier "Notebook" Screen "Notebook" 0 0 InputDevice "Synaptics Touchpad" "CorePointer" InputDevice "USB Wireless Mouse" "SendCoreEvents" InputDevice "Klavesnice" "CoreKeyboard" EndSection Section "InputDevice" # Identifier and driver # The rest of the options are NOT required, just a default similar to the Windows drivers with non of the extra features. Identifier "Synaptics Touchpad" Driver "synaptics" Option "Protocol" "ImPS/2" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "SendCoreEvents" "on" Option "InputFashion" "Mouse" # Next line required only if you want to disable the mousepad while typing: Option "SHMConfig" "on" # Option "Emulate3Buttons" Option "LeftEdge" "1900" Option "RightEdge" "5400" Option "TopEdge" "1400" Option "BottomEdge" "4500" Option "FingerLow" "25" Option "FingerHigh" "30" Option "MaxTapTime" "180" Option "MaxTapMove" "220" Option "VertScrollDelta" "100" Option "MinSpeed" "0.04" Option "MaxSpeed" "0.24" Option "AccelFactor" "0.0020" EndSection Section "InputDevice" Identifier "USB Wireless Mouse" Driver "mouse" Option "Protocol" "ExplorerPS/2" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "ZAxisMapping" "4 5" Option "SendCoreEvents" "on" EndSectionStačí?
U mne je spis problem, ze nic neznam zpameti a kdyz narazim na neco co uz jsem resil - nemam poruce svoje papiry a v hlave to je dost mlhave. Je to hodne novych informaci na jednu hlavu
Ted mam problem s kiksnutou mechanikou DVD (zitra mi v oprave reknou, ze je levnejsi nova, nebo reklamace bude trvat 1/2roku), takze nemuzu nachrootovat a zmenit nastaveni v jadre. Mam tam spatne zapnute I2C - bez mechaniky se nepohnu dal.
Asi se mrknu na tu ceskou klavesnici at to priste po mne nekdo precte.
JEDNU DOBROU RADU VAM ALE DAM !!! - KDYZ NEJEDE MECHANIKA DVD, OVERTE SI NEZ ZACNETE HRABAT DO FSTABU ... JESTLI SE JEDNODUSE NEPOSRALA OPTIKA. Kdyz mi nesla pripojit, myslel jsem, ze je chyba v mojem nastaveni Gentaa - kdyz jsem chtel nabootovat nejakou Live-ku, bylo vsechno jasne. Nenacetla LGina vubec nic :-]
Jeste musim rict, ze jste mne prekvapili - cekal jsem bourlivou debatu o tom, jake mam IQ a jaky prumer tykve - byl jsem pripraveny tenhle blog smazat. Prekvapili jste mne a mate u mne jedno male a snadno smazatelne plusko