Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Vždycky jsem pracoval ve woknech (krom topení s názvem IQ-151 a starého dobrého ZX-Spectra). Minulý čas v této větě je použit správně. Na wokna sice nemůžu nějak zvlášť nadávat, ale odnesl jsem si z nich k tuxu hodně zlozvyků, kterých se těžko zbavuju.
Moje první distribuce tuxů byl Aurox 10.1 z časopisu Linux+. Instalace proběhla naprosto v pohodě. Po restartu s pracovním prostředím KDE to vypadalo velice slibně. Zkusím spustit nějaký program. Kliknu vlevo dole na tlačítko, kde bývaly ve windech všechny programy a rozbalilo se mi menu se šíleným seznamem nějakých nesmyslů. Na první pohled to vypadalo jako psané azbukou s českými písmeny. KPPP (to je asi CCCP!), KST (KGB!), KAT (jé - kočička!), GIMP (nějaká pohádková postava!) Amarok (amóre míjá!), ias, sadvhui, qwe a ostatní nesmysly. Pro wokeňáka je to opravdu kupa nesmyslů na jedné hromadě. V tomhle ohledu se mi líbí distribuce Mandrivy, protože tam jsou ty nesmysly alespoň seřazeny do přehledných hromádek (nastavení, internet, E-mail, hříčky, ostatní - emulátory, ostatní – věda, atd.). Klikal jsem vyloženě náhodně na ty nesmysly a čekal, co se objeví.
Aha, tohle je program pro nějaké nastavení, tohle je přehrávač DVD, tohle je nechápu co, tohle je textový editor, tohle je na internet – zkusím se připojit, ale jak se sakra jmenoval ten nesmysl na nastavení připojení? No a znovu od spodu celé dokola, znovu a znovu. S odstupem času musím říct, že názvy jsou fajn – ale první dojem byl hrozný!!!!
Moje čtvrtá rada proto zní :
Názvy to je perlička, KAT – to není kočička!
AMAROK to není porno, nelíbí se? Zmáčkni storno!
Vyber si co z toho chceš, za licenci NEplať keš!!!
Chce to jenom vydržet – postupně vše odzkoušet!!!
Pak jsem spustil nějaký přehrávač a chtěl si pustit hudbu. Vložil jsem hudební CD a klasickým pro mně známým postupem (Soubor -> otevřít -> ????????) jsem tápal kde je mechanika. V klidu – po půl hodině hrabání v souborovém systému jsem našel adresář s CD-mechanikou. Výsledek byl nádherný!!! “PŘÍSTUP ODMÍTNUT – připojte zařízení“. Něco jsem tam poklikal a už to hraje!!! Pohodlně jsem se usadil, opřel do křesla, zesílil jsem bedýnky a ono nic. . . . . nic . . . . .nic . . . . . nic . . . . . nic. To “NIC“ se ozývalo krásně do rytmu rocku. Byl to vyložený výsměch a já to málem rozbil!! Tváří se že přehrává, ale zvuk žádný. Podíval jsem se na instalačku zvukovky SoudBlaster a tiše ji položil zpět, abych nerušil nicku. Takto jsem se po chvilkách trápil asi měsíc. Naštěstí se mi Linux nepodařilo odinstalovat a tak jsem u něj vydržel.
Abych to shrnul :
Interní modem - nefunkční
Zvuková karta (Sound Blaster-24Live) – nefunkční
Integrovaná zvukovka - nefunkční
Televizní karta (WinFastTV2000) – nefunkční
Satelitní karta (SkyStar2) – překvapivě -> nefunkční
Huráááá - tu je nějaký program pro nastavení!!! Něco jsem tam pomačkal, chtělo to po mně nějaké heslo ROOT a tak ho dostal (proč ne – však je moje)! Výsledek byl jasný - vymalováno!!!!!!!
Musím to reinstalovat a tak se i stalo. Poznámka za kterou se dnes již stydím – asi dvakrát denně. Tohle je asi největší zlozvyk z windů – po havárii následuje reinstalace!! Na tuxech se mi nejvíc líbí (krom stability a ochrany dat) možnost cokoliv opravit. Cokoliv, kdykoliv a navíc jednoduše – musí ale o tom člověk něco vědět.
K jednotlivým problémům se dostanu později – dokud budou nějaké ohlasy, myslím, že mám co psát. Navíc musím vrátit ÁBÍčku dluh za podporu v neznalosti a pomoc přítele na internetu při otázce za 10.000.000,-
Následovala reinstalace, restart do windů (chviličku se snažily zhavarovat, ale přemluvil jsem je), připojení na net a tehdy jsem poprvé našel tyto stránky ABCTuxu. Začal jsem číst článek po článku, studoval odkaz za odkazem, návod po návodu a netrvalo dlouho – výsledky se dostavily. Koupil jsem externí hardwerový modem a podle návodu na ábíčku ho nastavil během deseti minut. Mohlo to trvat i kratší dobu (30vteřin), ale nevěděl jsem, že heslo pro připojení přes Seznam.CZ je “SEZNAM“ a jméno uživatele je překvapivě “SEZNAM“.
Moje pátá rada proto zní :
Když chce něco heslo ROOT – dávej bacha na svůj “prut“,
hůlku zlámeš velmi snadno, začátečník nedá radno,
Zavři oči a běž rovně – uklouzneš a skončíš v . . . . .
(www.abclinuxu.cz - přítel na netu)
Další díl : "S tuxem u ušního"
Tiskni
Sdílej:
Peknej clanek, pripomina mi to moje zacatky na linuxu az na to ze ja byl pako a sel natvrdo do slacka a rovnou do konzole ... to byl teprve gulas :)) Jinak nejsi rozhodne sam kdo takle zacinal a mezi nama .... jesli se ti xce smat nekdo kdo tvrdi ze timhle stylem nezacal tak se na nej vykasli ... lze :)))
Hodne stesti a pevny nervy.