Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vždycky jsem pracoval ve woknech (krom topení s názvem IQ-151 a starého dobrého ZX-Spectra). Minulý čas v této větě je použit správně. Na wokna sice nemůžu nějak zvlášť nadávat, ale odnesl jsem si z nich k tuxu hodně zlozvyků, kterých se těžko zbavuju.
Moje první distribuce tuxů byl Aurox 10.1 z časopisu Linux+. Instalace proběhla naprosto v pohodě. Po restartu s pracovním prostředím KDE to vypadalo velice slibně. Zkusím spustit nějaký program. Kliknu vlevo dole na tlačítko, kde bývaly ve windech všechny programy a rozbalilo se mi menu se šíleným seznamem nějakých nesmyslů. Na první pohled to vypadalo jako psané azbukou s českými písmeny. KPPP (to je asi CCCP!), KST (KGB!), KAT (jé - kočička!), GIMP (nějaká pohádková postava!) Amarok (amóre míjá!), ias, sadvhui, qwe a ostatní nesmysly. Pro wokeňáka je to opravdu kupa nesmyslů na jedné hromadě. V tomhle ohledu se mi líbí distribuce Mandrivy, protože tam jsou ty nesmysly alespoň seřazeny do přehledných hromádek (nastavení, internet, E-mail, hříčky, ostatní - emulátory, ostatní – věda, atd.). Klikal jsem vyloženě náhodně na ty nesmysly a čekal, co se objeví.
Aha, tohle je program pro nějaké nastavení, tohle je přehrávač DVD, tohle je nechápu co, tohle je textový editor, tohle je na internet – zkusím se připojit, ale jak se sakra jmenoval ten nesmysl na nastavení připojení? No a znovu od spodu celé dokola, znovu a znovu. S odstupem času musím říct, že názvy jsou fajn – ale první dojem byl hrozný!!!!
Moje čtvrtá rada proto zní :
Názvy to je perlička, KAT – to není kočička!
AMAROK to není porno, nelíbí se? Zmáčkni storno!
Vyber si co z toho chceš, za licenci NEplať keš!!!
Chce to jenom vydržet – postupně vše odzkoušet!!!
Pak jsem spustil nějaký přehrávač a chtěl si pustit hudbu. Vložil jsem hudební CD a klasickým pro mně známým postupem (Soubor -> otevřít -> ????????) jsem tápal kde je mechanika. V klidu – po půl hodině hrabání v souborovém systému jsem našel adresář s CD-mechanikou. Výsledek byl nádherný!!! “PŘÍSTUP ODMÍTNUT – připojte zařízení“. Něco jsem tam poklikal a už to hraje!!! Pohodlně jsem se usadil, opřel do křesla, zesílil jsem bedýnky a ono nic. . . . . nic . . . . .nic . . . . . nic . . . . . nic. To “NIC“ se ozývalo krásně do rytmu rocku. Byl to vyložený výsměch a já to málem rozbil!! Tváří se že přehrává, ale zvuk žádný. Podíval jsem se na instalačku zvukovky SoudBlaster a tiše ji položil zpět, abych nerušil nicku. Takto jsem se po chvilkách trápil asi měsíc. Naštěstí se mi Linux nepodařilo odinstalovat a tak jsem u něj vydržel.
Abych to shrnul :
Interní modem - nefunkční
Zvuková karta (Sound Blaster-24Live) – nefunkční
Integrovaná zvukovka - nefunkční
Televizní karta (WinFastTV2000) – nefunkční
Satelitní karta (SkyStar2) – překvapivě -> nefunkční
Huráááá - tu je nějaký program pro nastavení!!! Něco jsem tam pomačkal, chtělo to po mně nějaké heslo ROOT a tak ho dostal (proč ne – však je moje)! Výsledek byl jasný - vymalováno!!!!!!!
Musím to reinstalovat a tak se i stalo. Poznámka za kterou se dnes již stydím – asi dvakrát denně. Tohle je asi největší zlozvyk z windů – po havárii následuje reinstalace!! Na tuxech se mi nejvíc líbí (krom stability a ochrany dat) možnost cokoliv opravit. Cokoliv, kdykoliv a navíc jednoduše – musí ale o tom člověk něco vědět.
K jednotlivým problémům se dostanu později – dokud budou nějaké ohlasy, myslím, že mám co psát. Navíc musím vrátit ÁBÍčku dluh za podporu v neznalosti a pomoc přítele na internetu při otázce za 10.000.000,-
Následovala reinstalace, restart do windů (chviličku se snažily zhavarovat, ale přemluvil jsem je), připojení na net a tehdy jsem poprvé našel tyto stránky ABCTuxu. Začal jsem číst článek po článku, studoval odkaz za odkazem, návod po návodu a netrvalo dlouho – výsledky se dostavily. Koupil jsem externí hardwerový modem a podle návodu na ábíčku ho nastavil během deseti minut. Mohlo to trvat i kratší dobu (30vteřin), ale nevěděl jsem, že heslo pro připojení přes Seznam.CZ je “SEZNAM“ a jméno uživatele je překvapivě “SEZNAM“.
Moje pátá rada proto zní :
Když chce něco heslo ROOT – dávej bacha na svůj “prut“,
hůlku zlámeš velmi snadno, začátečník nedá radno,
Zavři oči a běž rovně – uklouzneš a skončíš v . . . . .
(www.abclinuxu.cz - přítel na netu)
Další díl : "S tuxem u ušního"
Tiskni
Sdílej:
Peknej clanek, pripomina mi to moje zacatky na linuxu az na to ze ja byl pako a sel natvrdo do slacka a rovnou do konzole ... to byl teprve gulas :)) Jinak nejsi rozhodne sam kdo takle zacinal a mezi nama .... jesli se ti xce smat nekdo kdo tvrdi ze timhle stylem nezacal tak se na nej vykasli ... lze :)))
Hodne stesti a pevny nervy.