Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 12:14
Vždycky jsem pracoval ve woknech (krom topení s názvem IQ-151 a starého dobrého ZX-Spectra). Minulý čas v této větě je použit správně. Na wokna sice nemůžu nějak zvlášť nadávat, ale odnesl jsem si z nich k tuxu hodně zlozvyků, kterých se těžko zbavuju.
Moje první distribuce tuxů byl Aurox 10.1 z časopisu Linux+. Instalace proběhla naprosto v pohodě. Po restartu s pracovním prostředím KDE to vypadalo velice slibně. Zkusím spustit nějaký program. Kliknu vlevo dole na tlačítko, kde bývaly ve windech všechny programy a rozbalilo se mi menu se šíleným seznamem nějakých nesmyslů. Na první pohled to vypadalo jako psané azbukou s českými písmeny. KPPP (to je asi CCCP!), KST (KGB!), KAT (jé - kočička!), GIMP (nějaká pohádková postava!) Amarok (amóre míjá!), ias, sadvhui, qwe a ostatní nesmysly. Pro wokeňáka je to opravdu kupa nesmyslů na jedné hromadě. V tomhle ohledu se mi líbí distribuce Mandrivy, protože tam jsou ty nesmysly alespoň seřazeny do přehledných hromádek (nastavení, internet, E-mail, hříčky, ostatní - emulátory, ostatní – věda, atd.). Klikal jsem vyloženě náhodně na ty nesmysly a čekal, co se objeví.
Aha, tohle je program pro nějaké nastavení, tohle je přehrávač DVD, tohle je nechápu co, tohle je textový editor, tohle je na internet – zkusím se připojit, ale jak se sakra jmenoval ten nesmysl na nastavení připojení? No a znovu od spodu celé dokola, znovu a znovu. S odstupem času musím říct, že názvy jsou fajn – ale první dojem byl hrozný!!!!
Moje čtvrtá rada proto zní :
Názvy to je perlička, KAT – to není kočička!
AMAROK to není porno, nelíbí se? Zmáčkni storno!
Vyber si co z toho chceš, za licenci NEplať keš!!!
Chce to jenom vydržet – postupně vše odzkoušet!!!
Pak jsem spustil nějaký přehrávač a chtěl si pustit hudbu. Vložil jsem hudební CD a klasickým pro mně známým postupem (Soubor -> otevřít -> ????????) jsem tápal kde je mechanika. V klidu – po půl hodině hrabání v souborovém systému jsem našel adresář s CD-mechanikou. Výsledek byl nádherný!!! “PŘÍSTUP ODMÍTNUT – připojte zařízení“. Něco jsem tam poklikal a už to hraje!!! Pohodlně jsem se usadil, opřel do křesla, zesílil jsem bedýnky a ono nic. . . . . nic . . . . .nic . . . . . nic . . . . . nic. To “NIC“ se ozývalo krásně do rytmu rocku. Byl to vyložený výsměch a já to málem rozbil!! Tváří se že přehrává, ale zvuk žádný. Podíval jsem se na instalačku zvukovky SoudBlaster a tiše ji položil zpět, abych nerušil nicku. Takto jsem se po chvilkách trápil asi měsíc. Naštěstí se mi Linux nepodařilo odinstalovat a tak jsem u něj vydržel.
Abych to shrnul :
Interní modem - nefunkční
Zvuková karta (Sound Blaster-24Live) – nefunkční
Integrovaná zvukovka - nefunkční
Televizní karta (WinFastTV2000) – nefunkční
Satelitní karta (SkyStar2) – překvapivě -> nefunkční
Huráááá - tu je nějaký program pro nastavení!!! Něco jsem tam pomačkal, chtělo to po mně nějaké heslo ROOT a tak ho dostal (proč ne – však je moje)! Výsledek byl jasný - vymalováno!!!!!!!
Musím to reinstalovat a tak se i stalo. Poznámka za kterou se dnes již stydím – asi dvakrát denně. Tohle je asi největší zlozvyk z windů – po havárii následuje reinstalace!! Na tuxech se mi nejvíc líbí (krom stability a ochrany dat) možnost cokoliv opravit. Cokoliv, kdykoliv a navíc jednoduše – musí ale o tom člověk něco vědět.
K jednotlivým problémům se dostanu později – dokud budou nějaké ohlasy, myslím, že mám co psát. Navíc musím vrátit ÁBÍčku dluh za podporu v neznalosti a pomoc přítele na internetu při otázce za 10.000.000,-
Následovala reinstalace, restart do windů (chviličku se snažily zhavarovat, ale přemluvil jsem je), připojení na net a tehdy jsem poprvé našel tyto stránky ABCTuxu. Začal jsem číst článek po článku, studoval odkaz za odkazem, návod po návodu a netrvalo dlouho – výsledky se dostavily. Koupil jsem externí hardwerový modem a podle návodu na ábíčku ho nastavil během deseti minut. Mohlo to trvat i kratší dobu (30vteřin), ale nevěděl jsem, že heslo pro připojení přes Seznam.CZ je “SEZNAM“ a jméno uživatele je překvapivě “SEZNAM“.
Moje pátá rada proto zní :
Když chce něco heslo ROOT – dávej bacha na svůj “prut“,
hůlku zlámeš velmi snadno, začátečník nedá radno,
Zavři oči a běž rovně – uklouzneš a skončíš v . . . . .
(www.abclinuxu.cz - přítel na netu)
Další díl : "S tuxem u ušního"
Tiskni
Sdílej:
Peknej clanek, pripomina mi to moje zacatky na linuxu az na to ze ja byl pako a sel natvrdo do slacka a rovnou do konzole ... to byl teprve gulas :)) Jinak nejsi rozhodne sam kdo takle zacinal a mezi nama .... jesli se ti xce smat nekdo kdo tvrdi ze timhle stylem nezacal tak se na nej vykasli ... lze :)))
Hodne stesti a pevny nervy.ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.